Subháščandra Bose
Stanislava Vavroušková , Jan Bečka
Kniha analyzuje život a politickou činnost Subháščandry Boseho, jednoho z nejvýznamnějších indických politiků moderní doby, české širší veřejnosti dosud prakticky neznámého. Na základě studia pramenů a literatury představují autoři Boseho osobnost a jeho celoživotní boj za nezávislost Indie z nadvlády Britů, jeho dramatickou politickou dráhu, která tohoto národního vůdce dovedla během 2. světové války až k hledání pomoci mocností Osy. I za těchto okolností zůstal Bose především indickým vlastencem a radikálním nacionalistou, jehož prioritou byla vždy svoboda jeho vlasti, jíž se však v důsledku tragické nehody v srpnu 1945 sám nedožil. Kniha je určena všem, kdo se zajímají o Indii, moderní indické dějiny a problematiku druhé světové války v Asii.... celý text
Přidat komentář
Publikace od předních českých orientalistů pojednávající o životě jednoho z „triumvirátu“ indických bojovníků za svobodu (mezi které dále patří Mahátma Gándhí a Džaváharlál Nehrú). Subháščandra Bose byl nejradikálnějším ze zmíněné trojice v důsledku čehož se nakonec dostal do sporů s umírněným Gándhím a politické půtky prohrál. Zákaz politické agitace ve kterém měl prsty Gándhí a neustálá britská perzekuce jej nakonec dovedly k útěku z Indie a kontroverzní spolupráci s Japonskem a Německem. Působení Indické národní armády, která pod jeho velením bojovala na straně Japonců, nakonec přispělo k rozhodnutí Britů z Indie odejít. Autoři mají k Bosemu neskrývaně kladný vztah a jeho činnost obhajují (razí víceméně indický pohled na věc). Publikace celkem jasně vystihuje proces formovaní Boseho osobnosti, čímž svůj názor obhajuje. Dle mého skromného názoru je potřeba vidět osobnost Boseho i z jiných náhledů, které již nejsou tak kladné.
O indickém boji za nezávislost jsem sice měl určité znalosti, ale o tomto třetím muži Indického národního kongresu jsem doposud neslyšel. Kniha poskytuje přehledný souhrn Suhaščova života a myšlenek. Souhlasím s komentářem xiaobiana, že autoři prezentují spíše indický (tj. kladný) pohled na tohoto politika. V knize tak schází srovnání s Gándhím či Nehrúem. Souhlasím s autory, že Subhaščova kolaborace s Němci nebyla patrně motivována fascinací nacismem, ačkoliv pro poválečnou Indii sám navrhoval poněkud autoritativnější režim. Subhašča nikdy nepřijal nacistickou rasistickou ideologii ani se nepodílel na Hitlerově protikomunistickém tažení do SSSR. Naproti tomu kolaborace s Japonci je už složitější. Je možné, že v tehdejší době neměl nikoho jiného, kdo by ho byl ochotný podpořit, nicméně dle mého názoru podcenil jednu důležitou věc. S Brity by se nakonec dokázal domluvit, jak tomu dokázali Gándhí a Nehrú, ale s Německem či Japonskem neexistovaly žádné trvalé dohody. Knihu určitě doporučuji čtenářům, kteří mají alespoň rámcové znalosti o boji za indickou nezávislost a chtějí se dozvědět něco o jakémsi alternativním přístupu.