Princezna Sultana a její blízcí
Jean Sasson
I poslední vyprávění princezny Sultany přináší autentický obraz arabského světa, ve kterém není žena ničím víc než hračkou v rukách muže. Hrdinka této dechberoucí zpovědi zasvětila život boji proti týrání, zneužívání a ponižování svého pohlaví v Saudské Arábii. I jí však přepadá malomyslnost. Ztrácí sebedůvěru, neboť vykořenit tisíciletou tradici se zdá být beznadějné. Avšak Sultana není sama. Vždyť se může spolehnout na své blízké...... celý text
Literatura světová Literatura faktu Romány
Vydáno: 2011 , Levné knihyOriginální název:
Princess Sultana’s circle
více info...
Přidat komentář
Také za mne špatná volba. Kníhu jsem četla na základě doporučení a také kvůli Čtenářské výzvě (předchozí díly jsem nečetla a nemyslím, že to byla nějaká velká ztráta). Autorčin způsob psaní mi přišel hodně amatérský, postavy kromě pár výjimek ploché a nevýrazné a nebo naopak přepjaté.
Podle mne se kniha snaží o reálný pohled do arabského světa, ale příběhy v ní popisované nejsou pro normální středoevropany reálné ani trochu - ať už prostředím superluxusu, starostmi hrdinky a nebo kulturou. Tak trochu jako nepovedená Harlekýnka.
Dvě hvězdičky dávám za silné příběhy o skutečně otřesné situaci žen a dívek v exotické části světa. Děkuji, nechci. Mám raději naši českou kotlinu a jsem ráda, že jsem se narodila do dnešní doby, protože to, co jsem dočetla, je spíš o středověku.
Toto je první kniha z této tématiky, kterou jsem četla z pohledu bohatství. Opravdu zajímavý pohled. Příběh smutný, ale že by mě vtáhl do děje tak, aniž bych se musela od knihy hnout, se říct nedá.
Četla jsem jen tento díl a moc nenavazuje na díly předchozí, takže super.
Za mě špatná volba. Knížka se mi dostala do ruky náhodou, předchozí díly jsem nečetla. A po této ani číst nebudu. Další reálný - otřesný pohled do arabského světa - rozhodně přínosné, ale tím to končí. Hlavní hrdinka mi lezla na nervy svou rozmazleností a slabošstvím, očekávala jsem dle anotací silnou ženu bojující za práva žen a četla jsem o princezně, která neví co s penězi, sice si neustále opakuje, jak je postavení žen hrozné, ale místo skutečného protestu propadá alkoholismu a má značné problémy s vlastní vůlí. Chápu, že situace žen zde musí být otřesná, ale v jejím postavení bych čekala méně rezignace a více snahy. Jakýsi náznak odvahy jsem nalezla až na úplném konci, ale těžko říct, zda tentokrát hrdinka dostojí svým předsevzetím, když se neustále potýká se slabou výdrží a nedodržováním přdsevzetí...
Třetí díl vyprávění saudskoarabské princezny Sultana je kompletním zakončením jejího příběhu. Opět se setkáváme s životem v nesmírném bohatství a proti němu pohled do neskutečné chudoby. Jestli lze za peníze koupit vše? Určitě ne..... ale mohou napomoci k tomu, aby byl svět pro potřebné lepším.
Život v islámu popsán okrajově, ale i tak se kniha čte velice dobře. Doporučuji i její další dvě pokračování.
Je to hodně čtivé. A "Sultana" měla hodně veliké štěstí, že měla zázemí jaké měla. Kdejaký chlap by její chování "tam unich" jen tak nezkousnul. O to smutnější mi přišlo, že si toho ne vždy vážila. Oceňuji upřímnost především ohledně vztahu k alkoholu. A v této trilogii je krásně popsáno, jak jsou arabské země "země přetvářky". Navenek huj, uvnitř fuj. A lepší nevědět, co se děje za zdí!
Jo a ještě jsem se pozastavila nad jejím podivem, když poprvé platila kreditkou, že utratila za jeden nakup v New Yorku, JENOM 380 tisíc dolarů :D některé součásti jejího života bych celkem brala. Třeba i pocit být unavena ze sledování někoho jak pracuje :D
tuto trilogii jsem precetla behem 3 dnu....1. princezna Sultana : zivot pod zavojem, 2. princezna Sultana a jeji dcery, 3. princezna Sultana a jeji blizci....
Nemohla jsem se od pravdiveho pribehu z prostredi Saudske Arabie...vrele vsem doporucuji...... ale cist opravdu vsechny 3 dily....budete litovat, kdyz jeden vynechate... :-))
Autorovy další knížky
1993 | Tajemná princezna - Život pod závojem |
2010 | Princezna Sultana a její dcery |
2004 | Majáda, dcera Iráku |
1999 | Princezna Sultana a její blízcí |
2007 | Láska v zemi žalu |
Stacilo by precist jeden dil. Dalsi uz byly na jedno brdo.