Princezna Sultana - Život pod závojem
Jean Sasson
Sultana je saúdskoarabská princezna, žena narozená do bájného bohatství. Má čtyři sídla na třech kontinentech, soukromé letadlo, klenoty a spoustu přepychových šatů od nejlepších světových návrhářů. Ve skutečnosti však žije v pozlacené kleci. Nemá svobodu, nemá právo rozhodovat o svém životě, nemá žádnou cenu. Skrytá pod černým závojem je vězněm, zajatá svým otcem, manželem, dětmi a zemí. Kvůli svým dcerám se rozhodla riskovat smrt anebo přinejmenším doživotní vězení a promluvit o životě žen ve své zemi, kde svoboda projevuje trestána ztrátou života a kde největší váhu mají peníze, sex a moc.... celý text
Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: 2000 , Ivo ŽeleznýOriginální název:
A True Story of Life Behind, 1992
více info...
Přidat komentář
Po přečtení této a jí podobných knih si víc než kdy jindy uvědomuji, jaké štěstí mám, když žiji v této době a ve střední Evropě. Ona ta naše Země je celkem maličká, ale rozdíly mezi jednotlivými kontinenty, co do způsobu života a přemýšlení lidí, jsou obrovské. Jsem šťastná, že můžu řešit ty svoje malé, přízemní problémy po svém a
nemusím se bát, že mě za to někdo ukamenuje.
Už jsem ji kdysi četla a myslela jsem si, že ji teď jen tak přehupsnu. Ale četla jsem poctivě. Čtivá, zajímavá a strašná. Pro mne s pocitem zmaru a bezvýchodnosti pro arabský baby.
Četla jsem poprvé asi v 18 letech, nyní podruhé a zase to ve mně zanechalo trpkou pachuť přezajímavého Orientu. My si ani neumíme představit míru nesvobody, v jaké jsou saudské ženy vychovávány, míru krutosti, s jakou jsou souzeny, míru přezíravosti, jak jsou ženy vnímány a nazírány. Naše zlatá křesťanská střední Evropa.
Zaujala mě, ale jestli nějak pomohla muslimským ženám ke zmírnění nesmyslných krutých tradic, násilí, ponižování a omezování osobní svobody, to netuším.
Princeznu jsem četla hodně dávno. Pamatuji si jen to, že na mě silně zapůsobila nesvoboda, zajetí, nemožnost žít, projevit se. Rezonoval ve mně ten protiklad s naším evropským životem žen.
Bože, to byla ale kravina...
Saúdky považují Evropanky za chudinky, které neuživí choť a tudíž musejí hákovat.
Samozřejmě, jsou i výjimky.
Tento příběh nám líčí život obyčejné, ale přesto neobyčejné princezny žijící v arabském světě. Miluju příběhy podle skutečné události, uvěřitelné příběhy, které nám nelžou do kapsy a takový rozhodně Sultanin příběh je, samozřejmě je to proto, že se spisovatelka inspirovala skutečnou osobou - zároveň ale i takový příběh by se dal napsat tak, že by nebyl uvěřitelný. Plynulé a přirozené vyprávění přelouskáte za jeden nebo dva večery. Pocity i atmosféra arabského světa ve mně doznívala ještě dlouho po přečtení, myslela jsem na knihu několik týdnů a sháněla se po dalších pokračováních.
Kniha se četla velmi dobře, ukazuje pohled na arabskou kulturu z pozice žen a jejich každodenního života. Je to oddechové čtení.
tam to majú zeny aj v kralovských rodinách velmi ťažké v podstate nemožu nič len rodiť synov a starať sa o rodinu a ked sa dopusti niečoho iného tak tí tresty sú strašné
Tuto knihu určitě doporučuji, je čtivá a vystihuje spoustu zajímavých a poučných momentů.
I v dnešní době jsou bohužel země, kde si lidé nejsou rovni. Sultana má sice bohatství, rodinu a několik domů. Ale nemá to nejdůležitější. Svobodu. Vzdělání má jen povrchní, především náboženské. Nesmí cestovat bez povolení, manžela jí vybral otec. Stačí jen malý prohřešek a může být popravena.
Někdo si může říkat, "ta se má. Nemusí nic dělat." Problém je v tom, že ona nesmí nic dělat. Nesmí pracovat. Nesmí za sebe rozhodovat. My - na rozdíl od Sultany - musíme pracovat. Ale zároveň smíme cestovat, rozhodovat za sebe a uzavřít sňatek s člověkem, kterého milujeme. A toho jsem si po přečtení Princezny Sultany začala vážit.
Příběh o arabském životě, nejela bych do Emirátu ani na dovolenou. Ženské tam jsou jen otroci chlapů.
Hrozně jsem si přála přečíst knihu o Saúdské Arábii a rozhodně nelituji, že jsem si přečetla právě tuto. Je to má první kniha o osudech muslimských žen a určitě ne poslední. Opravdu doporučuji všem lidem, kteří jsou proti krutému chování k muslimským ženám!
Princezna Sultana co o ní říct? Mé představy byly opravdu jiné. Popisuje rozmazlenou princeznu z královské rodiny, která už jako malá nechápe svou úlohu ženy v Saudské Arábii a snaží se pochopit, proč je mužům vše dovoleno oproti ženám. Popisuje vynucená a nešťastná manželství, kdy je jedinou úlohou ženy rodit děti jako na běžícím páse. Princezna Sultana měla oproti jiným výhodu, že se narodila do bohaté a vážené rodiny, která nikdy netrpěla nedostatkem a naopak profitovala z těžby ropy. Jiní bohužel neměli takové štěstí. Nižší vrstvy musely snášet bití, mučení a znásilňování. Sultana nám také vysvětluje, co si muži myslí o ženách žijících mimo Saudskou Arábii.
Pro mě byla kniha sice čtivá, ale dost podprůměrná. Čekala jsem více akce a také, že se Sultana pokusí něco změnit, ovlivnit, ale zaopatřila pouze sebe a své děti - hlavně dcery. Čekala bych více pokory.
V podstatě ty ženy nemají nic na práci celé dny kromě toho, že rodí a vychovávají děti.
Krásně napsaná kniha, i když téma je neveselé, obdivuju Sultánu a jejího bojovného ducha. Jejich život bych rozhodně nechtěla ani zakusit, natož ho žít
Ještě pořád se z toho, co jsem četla nemůžu vzpamatovat. Sice tak nějak tuším, že je to tam pro ženu hrozné, ale příběhy popsané v knize (dívky brutálně zavražděné vlastními otci, hromadné znásilnění malé holčičky, kterou prodala její matka..) jsou absolutně nad jakoukoliv představivost a zcela mimo mé chápání.
Štítky knihy
islám bohatství princezny domácí násilí muslimské ženy Saúdská Arábie ženy v islámu
Autorovy další knížky
2010 | Princezna Sultana a její dcery |
1993 | Tajemná princezna - Život pod závojem |
2004 | Majáda, dcera Iráku |
1999 | Princezna Sultana a její blízcí |
2007 | Láska v zemi žalu |
Prvdivý životní příběh arabské princezny. Krásně napsané.