Šumava ještě tajemnější - Přízraky znovu ožívají
Veronika Rubínková
Ve své druhé knize se Veronika Rubínková znovu vrací do neprostupných šumavských hvozdů, zapadlých vesnic a prokletých samot, aby pátrala ve stržích, slatích, vesnických kronikách a prachem pokrytých archiváliích po záhadách, kterými toto pohoří oplývá víc než jakékoli jiné místo naší vlasti. Romantické scenérie, drsné povětrnostní podmínky a bohatá, byť mnohdy velmi krutá historie totiž spolu tvoří ideální podhoubí pro mysteriózní úkazy, tajná společenstva a děsivé příběhy. ... celý text
Přidat komentář
Kniha plná temných a záhadných témat. Namátkou třeba čarodějnictví, diví lidé, skřet Stilzel, přízračné bitvy, menhiry, alchymie, záhady vimperského zámku, nebo třeba nacistický okultismus. Ale nejedná se pouze o záhadologickou knihu. Najdeme tady třeba záznam hrůzného zločinu v mlýně, popis pochodů smrti nebo porodní zvyky starých Šumavanů. Jedinou drobnou výtku mám k obrazovému materiálu. Ilustrační kresby bych doplnil v co největší míře konkrétním fotografickým materiálem.
Citace: Střízlivější odhady pak upozorňují na to, že důvodem projektu mohla být snaha nalézt stopy po původním germánském náboženství a tento materiál pak využít proti katolické církvi. Himmler dokonce neváhal založit i jakési čarodějnické komando (SS-Hexensonderkommando), které důkladně zkoumalo a evidovalo čarodějnické procesy a hlavně jejich oběti. Byla to skupina zhruba patnácti lidí, jejichž činnost neměla valné vědecké výsledky, ale spíše historickou hodnotu, protože v jejich záznamech zůstaly zaevidovány informace ze starých pramenů, které už dnes neexistují.
Naprosto souhlasím autory komentářů, vyjadřujících zklamání. Na rozdíl od "hltavého" díla Samota Christelhof a dost dobré knihy Šumava tajemná, se toto dílko vůbec nepovedlo. Jak se mi výše zmiňované knihy líbily, tak tento výtvor hodnotím jako značně odfláknuté "něco". Za mne škoda peněz i času.
Kniha se mi velmi libila a proto se tesim, az si prectu dalsi. Sumava je tajemna sama o sobe.. Krasna kniha
Tak jak jsem byla nadšená z prvního dílu knihy "Šumava Tajemná", tento mě zklamal.
Kniha mi také přišla, jak z internetu, kde o těchto místech hledám info na výlety.
Autorka, nejspíše v upřesnění všech informací, zachází do podrobností, díky kterým jsem pomalu nevěděla, o čem byl začátek kapitoly. Někde bylo hodně dat a historických souvislostí, že se tajemno úplně vytratilo.
Chtěla jsem knihu o Šumavě, ne si číst o Aztécích, alchymistech, runovém písmu a dalších věcech.
Líbí se mi obálka knihy, některé kapitoly mě nadchly a nalezla jsem nová místa k navštívení. Kresby jsou také pěkné.
Přesto jsem však byla zklamaná a v určitých pasážích mě čtení opravdu nebavilo.
Tato kniha mi tak z 80% přišla vygůglená na internetu. Například kapitola o čarodějnicích, o Keltech, o Sybillách a další. Sem tam úryvek z kroniky nebo starých novin.
Autorovy další knížky
2021 | Samota Christlhof |
2011 | Prokletá místa Čech a Moravy |
2009 | Šumava tajemná |
2010 | Šumava ještě tajemnější - Přízraky znovu ožívají |
2018 | Prokletá a tajemná místa Čech a Moravy |
Šumava ještě tajemnější, kniha bohužel vůbec ne lepší než první pokus Šumava tajemná. Takže lze hodnotit stejnými slovy. Jediné - snad - plus je, že autorka zde, v obou knihách, sestavila jakýsi encyklopedický soupis záhad a tajemství ve vztahu k Šumavě. A případný zájemce si podle tématu, které ho zajímá, pak může vyhledat lepší poučení u jiných autorů (autorka zdroje neuvádí).
Naštěstí nad autorkou a její (věřím) poctivou snahou není třeba po těchto pokusech hned lámat hůl. Tam, kde má prostor pro vlastní fantazii (byť samozřejmě inspirovanou nějakými skutečnostmi), tam je podstatně lepší. Mám na mysli Samotu Christlhof. A určitě se budu zajímat o Dvanáct spících panen, až v roce 2025 vyjdou.