Svatý Jan pod Skalou: Dějiny, genius loci a přírodní poměry - Václav Cílek | Databáze knih

Svatý Jan pod Skalou: Dějiny, genius loci a přírodní poměry

Svatý Jan pod Skalou: Dějiny, genius loci a přírodní poměry
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/545369/bmid_svaty-jan-pod-skalou.jpg 5 3 3

Barokní klášter ve Svatém Janu pod Skalou usazený v hluboce zaříznutém údolí pod mohutnými skalami - to je scenérie, jež nemá v Čechách obdoby. Pohledy z okolních vyhlídek na vesničku s významnou národní kulturní památkou znají statisíce návštěvníků. Ty sem krom úchvatné krajiny už dlouhá staletí přitahovala legenda o poustevníku svatém Ivanovi. Jaký je skutečný příběh tohoto pozoruhodného místa? V první podrobné monografii věnované Svatému Janu pod Skalou se dozvíte, co se zde odehrávalo v pravěku a jak vypadaly těžké počátky proboštství a později benediktinského kláštera, jak se proměňoval život v obci během éry industrializace a jak na něj dopadly dramatické události minulého století. Kniha vám také přiblíží přírodní podmínky, které dnes panují v okolní krajině. Obliba Svatého Jana pod Skalou, který v barokní době patřil k nejnavštěvovanějším poutním cílům v Čechách, opět roste a místo znovu promlouvá k lidem.... celý text

Přidat komentář

David81
29.01.2025 4.5 z 5

Svatý Jan pod Skalou a jeho okolí je pro mě tím nejhezčím místem v Českém krasu a patří i celkově do mého seznamu „top“ míst, která jsem kdy navštívil. Takže jsem si nemohl nechat ujít tuto novou knížku nakladatelství Dokořán, která spolu s předchozími publikacemi o Tetíně (Tetín svaté Ludmily, 2017) a o Srbsku (Srdce Českého krasu, 2021) tvoří jednotnou trilogii.
Historicky je Svatý Jan pod Skalou spojen především s příběhem prvního českého světce a poustevníka – sv. Ivana. Svatoivanské legendě je proto věnována celá jedna kapitola, ve které jsou citovány její nejznámější verze. Jsou zde shrnuty i nejnovější výzkumy ostatků připisovaných tomuto světci. Největší část knihy je zaměřena na zdejší historickou dominantu – benediktinský klášter. Dalo by se říct, že mikrodějiny tohoto místa jsou zkoncentrovanými dějinami Českých zemí. Najdete v nich vše podstatné – počátky křesťanství, rozvoj kláštera během středověku i úpadek během náboženských válek, následně jeho zrušení Josefem II., nástup industrializace (zdejší prostory byly využity pro textilní manufakturu) a národního obrození, počátky turismu (založení lázní a ubytovny), až k hořkému období totalit, kdy Svatý Jan málem postihl podobný osud, jako Lidice. Po válce byl klášter přeměněn soudruhy na tábor nucených prací a věznici. V agónii pak přežil zapomenutý ve zbídačeném stavu, spolu s celou obcí, až do revoluce, kdy následoval nový rozvoj. To vše je tu dopodrobna popsáno.
Právě popis poválečného období a celkového úpadku místního života (včetně nedaleké Hostimi) patří mezi nejlepší části knížky a je dobré o tom číst. Především osudy konkrétních lidí tu jsou nejsilnější – například ten o páteru Karlu Dvorském, který sem chodil z Tetína pěšky celebrovat Mše svaté, kterých se účastnila už jen jedna stará vdova, a když i ta kvůli nemocem nemohla přijít, odsloužil zde mši úplně sám.
Přírodovědné kapitoly jsou již mnohem stručnější, to podstatné bylo už popsáno v předchozích publikacích. Trochu zklamáním je pro mě kapitolka věnující se speleologii. Myslím, že náročným výzkumům, co prováděli jeskyňáři na Arnice, tu měl být věnován větší prostor. O galejích ve Vývěru nad klášterem tu dokonce není zmínka vůbec. Zamrzela i hodně stručná (jednostránková) část o zdejším trampingu.
Doporučuji přečíst také přílohy – především vzpomínky vězňů z 50. let. Výborný je i rozsáhlý seznam literatury. Fotografie jsou krásné, to už beru pomalu jako standard.
Teď se budu jen těšit na další díl – zbývá ještě koněpruská oblast…

Hesonit
30.10.2024 5 z 5

Knihu doporučuji všem, které tato lokalita hlouběji zajímá, dostanou hodnotné, podrobně zpracované, komplexní informace. Svatého Jana pod Skalou jsem navštívila dosud jen jednou a musím říct, že je to vpravdě kouzelné místo a pozornost a péči si rozhodně zaslouží.


Autoři knihy

Václav Cílek
česká, 1955
Martin Majer
česká, 1973
Karel Žák
česká, 1957
Jiří Ševčík
česká, 1974