Svetlo severu
Archibald Joseph Cronin
Román z prostredia anglických novinárov, zasadený do rokov 1956-1958. Autor vykresľuje podmienky, za akých novinári vtedy pracovali, odhaľuje nečestné metódy a sústreďuje sa pritom na charaktery ľudí a na to, ako sa (ne)dokážu vysporiadavať sami so sebou a s okolnosťami, ktoré ich v živote sprevádzajú...... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1961 , Slovenský spisovateľOriginální název:
The Northern Light, 1958
více info...
Přidat komentář
V minulosti jako dnes. Ničeho se neštítí. Tato kniha skončila tragicky. Hlavnímu hrdinovi jsem fandila. Byl čestný a věřil v sebe i v lidi, že ho podrží. Stalo se tak, ale to, co přišlo poté, to ustát nešlo. Dávám tři hvězdičky. Možná si ji za třicet let znovu přečtu a opět budu porovnávat.
Vykreslení povahy a příběhů lidí na pozadí konkurenčního boje. Kloboučník, Klíče království, A hvězdy mlčí, tyto Croninovy romány na mě svou atmosférou zapůsobily hlouběji.
Cronin mě tentokrát hodně zklamal. Děj měl dost jednoduchý motiv, předvídatelný, ale nekonečně táhlý děj. Všude se čekalo, mlčelo, nevědělo jak tohle a tamto támhletomu říct, čímž se protahovalo všechno ostatní a závěr knihy nijak nepřekvapil. Nuda, jakoby to ani nepsal on.
Skvelé čítanie pre kohokoľvek. Dej je zasadený do novinárskeho prostredia, ale celkové ladenie je zamerané skôr na ľudské charaktery a na to, ako sa dokážu vysporiadať sami so sebou a s okolnosťami minulými, tak ako aj prítomnými...
Po jeho románu "A hvězdy mlčí", jsem si nemyslel, že by mohl napsat ještě něco, co by mne tak zaujalo, ale "Světlo severu" mě vyvedlo z omylu. Strhující příběh s velmi propracovaniu dějovou linií, velmi realistické prokreslení aktérů příběhu, to vše dokazuje, že A.J.Cronin nepatří mezi autory, žijících z úspěchů jediného románu.
Autorovy další knížky
1974 | Hrad mistra kloboučníka |
1993 | Příhody z černého kufříku |
1972 | Citadela |
1972 | Tři lásky |
1947 | Zelená léta |
Moje druhá kniha od tohoto autora. Ta první byla Hrad mistra kloboučníka.
Světlo severu se mi nelíbilo tolik. Psychologie postav dobrá, námět zajímavý, ale nedosahuje kvalit výše uvedené knihy. Není tam taková hloubka a živost. Jakoby to snad ani nepsal Cronin. Takové trochu předvídatelné. Ale rozhodně stojí za přečtení! Jde pochopitelně o to, s čím srovnávám. Otázka, zda je to dobré - srovnávat. Nechci se opět strefovat do současné beletrie, která je pro mě většinou jak Rumburak čili II. kategorie. Proti ní je toto Vigo čili I. kategorie.
Téma knihy je adaptovatelné do jakéhokoliv údobí.