V prach se obrátíš
Alan Moore
Swamp Thing - Bažináč série
< 5. díl >
Je dobojováno. Bažináč se vrací z Pekla a chce jen spočinout v Abbyině náruči. Právě to mu je ale odepřeno – v jeho nepřítomnosti fotograf Howard Fleck zveřejnil fotografie Bažináče a Abby a vyvolal tím skandál. Abby byla obviněna ze zoofilie a nakonec utekla do Gothamu. A právě tam se za ní Bažináč vydá, vstříc konfliktu s Batmanem, Lexem Luthoren i gothamskou policií… Tato klasická sága od legendárního tvůrčího týmu v čele s Alanem Moorem, Stephenem Bissettem, Johnem Totlebenem, Stanem Wochem, Rickem Veitchem, Ronem Randallem a Alfredem Alcalou líčí přerod Bažináče z netvora z bažiny v mocného elementála, jehož moc by mohla přesáhnout samotnou Zemi.... celý text
Literatura světová Horory Komiksy
Vydáno: 2013 , BB artOriginální název:
Earth to Earth, 2002
více info...
Přidat komentář
Tentokrát se příběhy odklánějí od hororu a Moore nám zde předkládá až dojemný konec mezi Bažináčem a Abby, který se odehraje v Gothamu. Na scénu vstupují dobří známí Batman a Jim Gordon a ukáže se i Lex Luthor. I když mám tenhle Moorův run radši v hororové poloze, tak i přesto hodnotím plným počtem, jelikož jde stále o vysoký nadstandart komiksové tvorby u nás vyšlé. Jsem zvědav na poslední knihu, kam příběh bude směřovat.
"Okolní sféry se
od kataklyzmatického setkání
temnoty a světla mírně změnily.
Musím to území prohlédnout,
zda je všechno v pořádku."
"Co vy? Kam půjdete?"
Musím přiznat, že podle toho, jak se situace kolem Bažináče vyvíjí, měl jsem skoro strach tuto knihu rozbalit a otevřít. A i po rozbalení mě celkem dlouho trvalo, než jsem knihu otevřel. Pro mě klesající hodnocení od prvního perfektního dílu až po ten, zatím poslední a nejhorší, s názvem Hejno vran. Dával jsem čím dál tím méně hvězd, protože jsem byl čím dál víc zklamaný. Tak že teď mám před sebou, zatím stále zavřenou, knihu a hledám nějaký důvod ji otevřít. Ale jo, otevřu jí, protože už jsem jí rozbalil z toho izolujícího igelitového obalu, čímž jsem zničil alespoň půlku její hodnoty. Když už jsem to udělal, proč nespáchat další krok.
Citát: To je skandál! Takhle se vede zásvětí?!
Ne, ne a ne! To nejde. Ty kašpaři v červených, modrých, černých a dalších hábitech se vůbec k Bažináčovi nehodí. Cos to, milí a vážený Alane Moore, provedl! A pak ještě Gotham. Já to město díky jedné postavě prostě nesnáším. Někdy mám chuť do Gothamu vlítnout jako superpadouch a všechno to tam podpálit. A teď tam pan scénárista pošle i Bažináče. Obsahově mi vůbec nesedla kapitola třetí Zahrada pozemských slastí. Jako odpůrce Batmana jsem měl úplně zelené osypky s červenýma růžema. Já vím, je to moje chyba. Určitě si říkáte proč ku*va čteš knihy s Batmanem, když ho nesnášíš!? A já odpovídám, protože jsem netušil, že se Bažináč vydá tímto směrem! Avšak mě trochu uklidnilo, že Bažináč v Gothamu trošku řádí a získá i respekt.
Citát: Nechce se mi věřit, že za tohle vše je odpovědný jen jeden tvor.
Ale abych nebyl jen stále negativní, musím pochválit nějaké kresby. Například ta na straně 13 druhého sešitu nazvaného Přirozené důsledky, je nádherná. Je to celostránková kresba, která by se klidně dala zarámovat a pověsit na zeď. Chvilku jsem se u ní kochal. Nakreslili jí Rick Veitch a Alfredo Alcala. A i v následující kapitole je jedna nádherná celostránková kresba. Jenže upřímně, to je asi tak všechno. Ostatní kresby žvýkačkového tipu jsou prostě jen průměrem a někdy ani to ne. Pro mě opět jen za dvě hvězdy. Milovníci DC nechť si jednu hvězdu přidají.
Citát: V základech města bůh bažiny zaslechne její hlas a své jméno . . .
Po válce světů se zdá, že už by mohlo být vše ve starých kolejích. Jenže Bažináče a jeho přítelkyni zahlédl fotograf, který předal fotky i se svým svědectvím novinářům, ti vše předali policii a ta z toho udělala odstrašující případ. Abby vyhodili z práce a zatkli ji. To se Bažináčovi nelíbí a tak se Abby vydá zachránit až do nebezpečného Gothamu…
Swamp thing mě rozpolcuje. Na jedné straně se jedná o dokonalou, monumentální, poetickou komiksárnu a na straně druhé o metafyzickou, ujetou lsd jízdu. Kombimace, kterou asi nikdo nezvládne dát dohromady tak, aby z toho všeho vznikl příběh, co má hlavu, batát, a patu. Jen mistr Moore pronikl do logiky takového scénáře.
Jestli mě něco na komiksech fakt prudí, tak to propojování různých příběhů a postav. V Bažináči opravdu nepotřebuji vidět ani Gotham ani Batmana, toho když budu chtít, tak sáhnu po Batmanovi (ten je navíc tady dost suchý až trapný - což, proto, že ho mám docela rád, mě prudilo ještě víc). Lexe Luthora mám spojeného se Supermanem, nechci ho v Bažináčovi. Horror je úplně pryč, tohle je klasická komiksová superhrdinská onanie, ne zrovna dvakrát zajímavá, bez hlubší invence. Zaujal akorát tak poslední příběh o Bažináčově znovuzrození. Pro mě nejnudnější a nejnezáživnější svazek.
Tenhle díl Bažináče má takový trochu humanitní podtext, protože celá ta kauza hraje do noty proti uskupením, které si zakládají na uniformitě a bojují proti odlišnosti. Nicméně to, že Abby utekla do Gothamu, kde se pak objevil i Batman či Lex Luthor ze Supermana mi prostě nevonělo. Nicméně vše vynahrazuje skvělá kresba ukazující Bažináčovu zuřivost a jeho síly včetně konce o kterém jsem původně myslel, že je koncem definitivním.
Poetika Bažináče mě nepřestane uchvacovat. Víření vody a hru větru ve větvích člověk z toho přímo fyzicky cítí. Moore se ještě zdaleka nevyčerpal - jeho neotřelé nápady by stačily deseti jiným scénáristům na celý život - a naservíroval nám klasickou "Krásku a Zvíře" ve svém podání, které rozhodně stojí za to. Myslím, že už víc jak polovinu příběhů, co u nás vyšly řeší nebohý Alek furt problémy s babou, tu v pekle, tu ve vězení, že mu ta jeho láska ale dává pokuřit!!
Poslední dvě knihy byly přece jenom lepší, díky epickému košatému příběhu v nezemských sférách a velkému souboji prapůvodních sil, ale tato civilnější kniha, se všemi problémy obyčejných smrtelníků a jejich přirozeně lidským chováním, má taky dost do sebe, dost na to, abych ji dal bez problémů 95%, 5 hvězd jak vyšitých.
V předchozích dílech jsem se u jednoho sešitu zamýšlel nad tím, jestli bych našel odvahu si kousnout do bažináčova plodu - zde batátu (a to nechávám stranou, že batát není měkký plod z kterého by crčelo, když se do něj kousne) - jak jsou stanovena měřítka dobra/zla a jak bych mohl mít vnitřní jistotu, zda jsem dobrý nebo špatný a co by se se mnou dělo? Nikdo není úplně jenom dobrý nebo zlý, nevezl bych se na tripu nějaké špatné vlny některého ze svých činů na který třeba nejsem úplně hrdý nebo na nějakém aspektu své osobnosti, na nějakém svém zlém divokém Stepním vlkovi? Moorovi to taky evidentně nedalo a tuto myšlenku pěkně rozvinul a dokončil skrzevá pana Hipísáka. Super. Jo a ještě se mi líbilo jak dostal ten prkenný Batman nakládačku:-)
Moorovo dílo má zkrátka dost hloubku, ač se tak nemusí na první pohled zdát - a určitě by to nikoho nenapadlo při pohledu na obálky jednotlivých sešitů, za jejichž galerii na konci jsem velice rád. Do konce Moorava runu chybí 8 sešitů, jestli se nepletu, tak jsem zvědav, jestli to vyjde v jedné bichli nebo jestli se bude pokračovat i když už to bude bez Moora.
Štítky knihy
láska 80. léta 20. století komiksy horory bažiny, mokřady, močály superhrdinové DC Comics BatmanAutorovy další knížky
2005 | V jako Vendeta |
2005 | Watchmen: Strážci |
2003 | Z pekla |
2019 | Providence |
2008 | Ztracené dívky |
'S tebou jsem si připadala jako bohyně. Tak moc sis mě vážil. S tebou jsem si připadala tak krásná, tak jedinečná... A teď jsi jako lusknutím prstů pryč a já jsem nakonec obyčejná.'
Romance mezi Bažináčem a Abigail se tímto dostala mezi mé nejoblíbenější a to jsem původně váhala, jestli sérii vůbec dočítat. Také jsem nebyla v Bažináči zvědavá na Gotham, Batmana a spol., ale nakonec na tom vůbec nezáleželo.