Taipi
Herman Melville
Příběh z jižních moří. Vyšel i pod názvem Ráj kanibalů.
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 1960 , PráceOriginální název:
Typee, 1846
více info...
Přidat komentář
Skvělá kniha, inspirovaná skutečnými zážitky jejího autora, zkušeného námořníka, líčí jeho pobyt u kanibalského kmene, jeho zvyky, střety s dalšími znepřátelenými kmeny. Stranou nezůstává ani krásná příroda.
Příběh krásný a zajímavý, i když není celý podle skutečné události. Poslední třetina se ale příšerně táhla a nebavila mě. S úsilím jsem ji dočetla, protože mě zajímalo, jestli Taipi opravdu pojídají lidi a jestli se pokusí sníst i hlavního hrdinu.
Kniha mě moc nepřekvapila, čekala jsem větší spád a napětí. autor se hodně věnuje popisu okolního prostředí, zvyků, vzhledu a životě domorodců
Zajímavá kniha, popisující skutečné prožitky jejího autora, který strávil pár měsíců ve společnosti kanibalského kmene na Markézských ostrovech. Zvlášť zajímavé jsou jeho osobní postřehy týkající se života domorodců, jejich zvyků a způsobu života. Velice pěkný je i český překlad ze 40.let.
Štítky knihy
mořeplavba boj o přežití ostrovy americká literatura kanibalismus zámořské objevy
Část díla
- Příběh Tobyho 1846
Autorovy další knížky
1956 | Bílá velryba |
2006 | Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby |
1978 | Taipi |
1978 | Billy Budd / (Benito Cereno) |
1990 | Písař Bartleby |
Poprvé jsem knihu cetl pred 25 lety (ceske vydani z roku 1946), vloni jsem si dokoupil novejsi vydani (pod nazvem Taipi - to me zmatlo) a ted jsem si precetl slovenske vydani z roku 1965 v el. verzi. :)
Pokud si dobre pamatuji, kdysi jsem to hltal s vyvalenyma ocima a zatajenym dechem - preci jen jde o autenticky zaznam dobrodruzstvi z nejexotictejsi ciziny, ktere se odehralo v roce 1842! Co poutavejsiho se da cist? :) (Az mnohem mnohem pozdeji jsem zjistil, ze jde o tehoz Melvilla, ktery je znam svou Bilou velrybou.)
Dnesni cteni mi stale pripada fantasticke. Uz jsem sice ponekud shovivavejsi k autorovu liceni - a toho uslechtileho divocha mu zas tak moc nezeru - ale porad to je okouzlujici. I ty libezne cukrove pasaze o Faraway/Ferevej (dle prekladatele) jsou snesitelne :D Take dnes mnohem vice ocenuji autorovy kriticke komentare k misijni cinnost katoliku v Oceanii.
Fantasticke je, ze dnes si muzete otevrit online mapy a podivat se, kde se autorovo dobrodruzstvi odehravalo. Bizarni je, na jak malinkem uzemi stravil 4 mesice! Sice v mape nenajdete "jezero", po kterem se projizdel, ale muzete se mrknout na fotky vodopadu, ktere jsou v zaveru udoli. Krasa...