Tajemná řeč genů

Tajemná řeč genů
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544519/bmid_tajemna-rec-genu.jpg 5 8 8

Rozhovor s genetikem Eduardem Kejnovským. Jestlipak víte, že my lidé se geneticky takřka nelišíme od šimpanzů? Proč někomu nechutná pivo nebo kapusta a málokdo dokáže stočit jazyk do ruličky? Jak to mají se sexem Inuité a čím to, že si sourozenci často nebývají vůbec podobní? Genetik a molekulární biolog Eduard Kejnovský uvádí čtenáře do tajů svého oboru přístupnou a atraktivní formou. Odpovědi na otázky novinářky Ivany Karáskové okořenil řadou zajímavostí a nevyhýbá se ani kontroverzním tématům z oblasti eugeniky nebo genetické modifikace organismů. Čtenář se dozví, nakolik geny utvářejí naši povahu, nadání či inteligenci. A také to, proč nelze uniknout některým dědičným nemocem. Kniha přibližuje zázrak zrození i etické otazníky pokroků v reprodukční medicíně. Dotýká se i odvěkého dilematu, zda v utváření osobnosti hrají větší roli geny, nebo prostředí a výchova.... celý text

Přidat komentář

ddkk
06.11.2024 5 z 5

Výborná kniha rozhovorů s předním českým genetikem Eduardem Kejnovským. Ivana Karásková je skvělá novinářka a je vidět, že se na nelehké téma velmi dobře připravila. Dokáže vést rozhovor natolik logicky a srozumitelně, že se téma stává pochopitelným i úplným laikům. A nejen pochopitelným, také vrcholně zajímavým.

Už jen téma dědičnosti rodinných znaků a tudíž přežívajících předsudků typu "po kom to dítě je?" nebo doslova matematická cesta dědění různých vlastností, dovedností a předpokladů (nebo nemocí) od předků nebo úloha matky versus otce při "vybavování" potomka do budoucího života, jsou informace, které určitě dokáží zaujmout snad každého. A nejen to...

Zajímavá, poučná a srozumitelná kniha, kterou mohu jen doporučit.

Elsinor024
07.10.2024 4 z 5

Velmi dobře vedený rozhovor, ve kterém se dozvíme novinky i různé zajímavosti z genetiky, jako je třeba mnoho milionů let trvající degradace chromozomu Y, nebo že základní cestou organismu je ta samičí. Muž je přídavek, takový pokus přírody, říká pan doktor v podstatě. (Bible tedy nemá pravdu v tom, kdo byl stvořen první, je to přesně naopak;)

Líbí se mi, že se autor nebojí nekorektních témat, také nezavrhuje epigenetiku, jako stále ještě mnoho lékařů. Dokonce připouší, že na délku dožití se podílí náš životní styl až v 84 %.
Byť nemusím nutně souhlasit úplně se vším a občas se najde malá chybka jako například ta, že princ Philip nebyl pravnuk Alexandry, matky ruského následníka Alexeje - to ani nemůže, celá rodina byla bolševiky zastřelena -, ale její matky, velkovévodkyně Alice.
Nebo spisovatel a neurovědec Sam Harris sice může předkládat, že se náboženství vyčerpalo, ale jinak celkově hodně spiritualitu prosazuje, viz jeho kniha Spiritualita bez náboženství a i jiné texty.
Ale když to shrnu, je kniha přínosná a jsem ráda, že se mi dostala do ruky.


Autoři knihy