Soutěskami Českého krasu
Otomar Dvořák
Na předměstí Prahy začíná oblast divoce rozervaných skal, hlubokých strží a jeskynních labyrintů. Táhne se směrem k západu a končí až za Berounem. Voda tady vytvarovala poddajné vápencové usazeniny pravěkých moří a vytvořila krajinu, která se podobá některým romantickým scenériím z Balkánu; proto byla tato část středních Čech podle proslulého slovinského pohoří Kras nazvána Českým krasem. Tato kniha nás zavede i na pohádkový hrad Karlštejn, klášter ve stínu gigantického útesu ve Sv. Janu pod Skalou, prastaré hradiště Tetín, nebo rozsáhlé Koněpruské jeskyně s dílnou středověkých padělatelů mincí, ale především nám odhalí zákoutí neprávem opomíjená. Spatříme jeskyně, v nichž poustevníci sv. Prokop a sv. Ivan sváděli vítězný zápas s mocnostmi pekelnými, u trampských ohňů vyslechneme legendy o děsivém fantomu opuštěných lomů Hansi Hagenovi, spustíme se s jeskyňáři na dno propasti a objevíme tam divné, nevysvětlitelné stopy, osvěžíme se vodou ze zázračných krasových pramenů, posedíme s filmovými hvězdami třicátých let na Barrandovských terasách, zahloubáme se nad záhadnými okolnostmi zavraždění sv. Ludmily a nad hrobem "Růže tetínské" vzpomeneme na nenaplněnou lásku jednoho mladého básníka. Zasvěceným průvodcem nám opět bude spisovatel Otomar Dvořák, s nímž jsme v předcházející knize putovali po tajemných stezkách křivoklátskými lesy... celý text
Přidat komentář
Poutavé putování oblastí divokých skal, hlubokých strží a jeskynních labyrintů, začínající na okraji Prahy a vedoucí kolem majestátného hradu Karlštejn, romantického hrádku Karlík, gigantického kláštera na útesu ve Svatém Janu pod Skalou, kolem prastarého hradiště Tetín, dále kaňonem Malé a Velké Ameriky, až k rozsáhlým krápníkovým Koněpruským jeskyním s dílnou středověkých padělatelů mincí. Popisy krajiny jsou krásně propojeny s historií a podány velmi čtivou formou.
Český kras je rájem pro turisty. Co vše se v něm jen odehrálo a co víme a co se nikdy nezvíme...
Štítky knihy
místopisy Středočeský kraj české dějiny regionální literatura Český kras
Autorovy další knížky
2015 | Vřeteno osudu |
1999 | Utajené dějiny Čech 1. |
2008 | Skrytá česká historie |
2007 | Hořící lilie |
2009 | Utajené dějiny Čech: od pravěku do roku 1945 |
Mé první setkání se záhadologem Otomarem Dvořákem bylo bohužel zklamáním. A přitom knížka nezačala vůbec špatně - první kapitola obsahuje spoustu velmi zajímavých informací o Prokopském / Dalejském údolí - především o odtěžené Svatoprokopské jeskyni, nebo například o Barrandově a jeho geologii. Bohužel čím dále autor postupuje jihozápadním směrem napříč Českým krasem, tím více převažují nad fakty tajemno a mystérium. Ani by tak nevadily citované místní pověsti, spíš jsou problém autorovy fabulace a hypotézy. Na většině vrcholcích tak musely existovat pohanské svatyně - ideálně slovanské nebo alespoň keltské, kde se odehrávaly tajuplné rituály. Tato místa, podle autora, vznikala obzvláště v oblastech, kde je koncentrována tajemná energie. Autorovy představy docházejí tak daleko, že například záhadný kámen s důlky v jeskyni sv. Ivana považuje za oltář z doby halštatské. Dalším příkladem je původ názvu osady Hostim, který vychází údajně ze slova host, který u Slovanů označoval "ducha předků" a v angličtině se nadále vyskytuje ve výrazu ghost (duch)... Podobných perel je tu mnoho.
Je to škoda, protože i tak se v knížce může člověk dozvědět některé zajímavé informace o Českém krasu, ale převažují poutavě psané bludy. Nepatřím zřejmě mezi cílovou skupinu čtenářů.
P.S. Podobně například i tato recenze: http://tetin.speleo.cz/stary_web/view.php?cisloclanku=2011030801