Tajemné životy Jakuba Krčína
Otomar Dvořák , Josef Dolejší , Marie Holečková , Jan Kroča
Další kniha z edice berounského nakladatelství MH. Kolektivní práce, na níž jsem se podílel rozsáhlou úvodní kapitolou, zachycuje proslulého rožmberského regenta Jakuba Krčína z Jelčan, jenž svoji vůli vtiskl krajině a proměnil ji v zrcadlo své duše. Snažíme se na něj podívat z nečekaných úhlů, odhalit jeho skryté pohnutky, jeho spojení se slavnými alchymisty a důvody ke vzniku legend o jeho smlouvě s ďáblem a posmrtném prokletí. Je pravda, že dodnes nevíme, kde je pohřben, ovšem epitaf, který si sám napsal, svědčí o nadhledu toho renesančního "podnikatele", o ironickém odstupu, s nímž se dokázal podívat sám na sebe. Věnujeme se především závěrečným létům jeho života, kdy se stal pánem města Sedlčan a zbudoval si krásné tvrze v Křepenicích a Obděnicích. Snažíme se pochopit smysl strašidelných pověstí, které se o tomto významném muži tradují - a také odhalit, jaký byl jeho skutečný vztah k ženám. Obsah: Magická zrcadla krajiny (autor Otomar Dvořák) Hermetický a alchymický symbolismus Krčínových staveb (Jan Kroča) O staviteli nebeských zrcadel a jedné podivné kletbě (Marie Holečková) Jakub Krčín v zrcadle alchymie (Josef Dolejší) Četnými barevnými fotografiemi knihu doplnili Marie Holečková, Petra Mejstříková a Milan Dlouhý.... celý text
Přidat komentář
Knížek o Jakubu Krčínovi mám více, některé zatím čekají na přečtení. Momentálně jsem potřebovala do batohu něco útlejšího a do vedra něco s kratšími texty, které by mě neuspávaly :-). Tahle knížka byla dobrou volbou, hlavně kvůli krásným fotografiím rybníků i památek v "Krčínových" městech. Text místy trochu drhnul, zaznamenala jsem překlepy, hrubky i drobné věcné nesrovnalosti (např. na jednom místě se uvádí, že Krčín měl šest dcer, což je poté potvrzeno i jinde, jenže uvedeno je sedm jmen).
Anotace nelže, některé úhly pohledu na tuto historickou postavu jsou nové a neotřelé – jsou smířlivější jak ke Krčínovi samotnému, tak i k jeho první ženě Dorotě. V knize se hodně rozvíjí alchymistická linky, což jistě souvisí s tím, že první z autorů, Otomar Dvořák, se zabývá různými tajemnými místy naší vlasti. Každý na to může mít jiný názor, ale faktem je, že jsou mnohé věci, které (alespoň dnes většina z nás) nedovedeme vnímat a mnohdy ani změřit, přestože nás mohou ovlivňovat a přestože zvířata je vnímají běžně (např. geomagnetické pole země). Osobně bych více uvítala podrobnosti k rybníkům, které jsou v řadě případů jen naznačené a odkazuje se na jiné práce. Jenže v jiných pracích se většinou píše o známé historii těch největších rybníků na Třeboňsku, na mnohé jiné se vůbec nedostane – a zde se mi zdálo, že autoři vědí více i o méně známých rybničních stavbách a že by se slušelo se čtenáři se podělit.
Nebýt fanda do rybníků, asi bych hodnotila jen třemi hvězdami, takto dávám čtyři, jsem vděčná za každý střípek do mozaiky vědění o historii našich rybníků. Doufám však, že toto není poslední literární počin autorů vztahující se k rybníkům a že příště si dají i více záležet na úpravách textu.
Autoři knihy
česká, 1951 Josef Dolejší
česká, 1942 Marie Holečková
česká, 1948 Jan Kroča
česká, 1969
Kdyby nakladatelství udělalo pořádně svojí práci a korektury, tak výborné rychlé seznámení včetně dobových souvislostí s životem i prací Jakuba Krčína. Takhle jsou to zbytečně vyhozené peníze za výrobu knihy, která akorát naštve tou spoustou chyb faktických, korektorských, redakčních...