Tajná Čína

Tajná Čína
https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75081/tajna-cina-75081.jpg 4 6 6

\"Pražský rodák z domu U dvou zlatých medvědů a světový spisovatel, "zuřivý reportér" pražských uliček a nocí a nakonec tvůrce socialistické umělecké reportáže EGON ERVÍN KISCH, navštívil po vypuknutí bojí o Šanghaj v první polovině roku 1932 Čínu. Byla tehdy stejně jako většina zemí Asie vydána vykořisťování imperialistů a jejich domácích přisluhovačů.Díky svým rozsáhlým známostem ve všech končinách světa a díky své touze odhalovat utajované, podávat pravdivé a živé vnikl Kisch hluboko do tajů čínského života, dostal se do míst protkaných hustou sítí vyzvědačských a zbrojařských agentur a odhalil před světem surovou a nelidskou tvář koloniálních pánů a jejich čínských loutek. Své bohaté poznatky, podložené a doprovázené otřesnými doklady, jež se staly krutou obžalobou koloniálního systému, uložil do dokumentární knihy TAJNÁ ČÍNA.... celý text

Přidat komentář

mroz16
03.03.2021 4 z 5

Chápu, že někteří nerozdýchají Kischův levicový pohled. Některé subjektivní komentáře si opravdu mohl odpustit, proto nedávám 100 %, ale to nic nemění na objektivně popsaných jevech a situacích, která zachytil. Koloniální politika západních velmocí i Japonska nejen vůči Číně je jen těžko obhajitelná a omluvitelná.

PWM
08.01.2019 1 z 5

Jsem si vědom komunistického přesvědčení Kische i jeho schopnosti nacházet a odkývat mnoho špatného. Jsem si samozřejmě i plně vědom roku, kdy kniha vznikla i za jaké situace Kisch Čínu navštívil i co se právě dělo v Evropě. Přesto v této knize porušil své slavné krédo „Reportér nemá tendence, nemá co ospravedlňovat a nemá stanoviska.“

Tajná Čína je totiž výrazně tendenční a plná stanovisek. Ve skutečnosti je natolik tendenční a tak plná stanovisek, až se téměř nedá číst.

Některé reportáže jsou ale samozřejmě povedené, čtivé a zajímavé. Zbytek bohužel působí spíše jen jako „agitka“.Neznamená to, že by se jednalo o lež, pouze o selektivní interpretaci faků…


pami
28.08.2018 4 z 5

Kniha zejména popisuje, jak hrozně se chovali koloniální velmoci v Číně.