Tajný život stromov

Tajný život stromov
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/302860/bmid_tajny-zivot-stromov-sVP-302860.jpg 5 977 977

Nemecký bestseller Tajný život stromov už druhý rok neopustil miesto v rebríčku najpredávanejších kníh a nadšené ohlasy čitateľov doteraz neustali. Opantaní autorovou mágiou sa ponoria do lesa a stromy sa stanú ich najbližšími priateľmi. Les je vytúženým miestom oddychu mnohých ľudí. Je synonymom ticha a nedotknutej prírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben umožňuje nahliadnuť do skrytého sveta stromov – a odhaľuje pozoruhodné veci: stromy majú pamäť, vymieňajú si posolstvá, cítia bolesť, dokonca môžu dostať úpal a časom nadobudnúť vrásky. Niektoré, napríklad duby, navzájom komunikujú prostredníctvom chemických vonných látok. Ak hmyz napadne nejaký strom, ten začne vysielať vonné signály a všetky stromy v širokom okolí upozorní na nebezpečenstvo. Peter Wohlleben čerpá zo svojich dlhoročných skúseností lesníka a predstavuje nám les z celkom novej stránky. Jeho zábavná knižka, plná nových informácií o stromoch a lesoch, nás núti žasnúť nad zázrakmi prírody.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Das geheime Leben der Bäume. Was sie fühlen, wie sie kommunizieren - die Entdeckung einer verborgenen Welt , 2015

Kolaloka
01.05.2019

Na jednu stranu je to kniha plná úžasných zajímavostí, kvůli které se teď na stromy dívám malinko jinak. Díky ní si také připomínám pomíjivost nás lidí. Stromy si rostou svým pomalým tempem, zatímco my lidé válčíme, měníme režimy, umíráme a myslíme si, že jsme středem vesmíru.

Na druhou stranu, kniha mě vůbec neohromila tolik, jako Citový život zvířat. Hůře se četla (nevím, jestli je to autorem nebo překladem), po pár kapitolách bylo informací až dost (přece jen, zvířata jsou druhově o něco pestřejší) a nutno přiznat, že mě fauna obecně "bere" daleko víc, než flóra. Na konci jsem už byla "přestromovaná", poslední tři kapitoly jsem přeskočila.

3 hvězdičky jsou málo, 4 zas moc, proto nehodnotím.

vlkcz
26.04.2019 5 z 5

Hned je vidět, že knihu napsal člověk, který stromy miluje a dokonale jim rozumí. Přitom vás nezahrne tunami čísel a vědeckých článků a studií. A když ji člověk dočte, už nikdy nebude koukat na stromy a les stejně jako předtím.

Jitty82
24.04.2019 5 z 5

Kniha je úchvatná. Dozvěděla jsem se mnoho nových zajímavých informací. Svět stromů je pozoruhodný a velmi krásný. Už nikdy se na stromy nebudu dívat stejně.

a.k
22.04.2019 5 z 5

Fascinující svět stromů pohledem, který neznáme. U některých informací zůstává až rozum stát. Tuhle knihu by neměli číst pouze milovníci zeleně, ale i lidé, kteří se k přírodě chovají necitlivě. Třeba by si uvědomili, jak křehké jsou vazby všeho živého okolo nás.

Reniee
05.04.2019 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Dozvíte se spoustu informací o stromech a lesním životě, které by vás ani nenapadly.

Lachpresak
16.03.2019 5 z 5

Úžasná kniha, která změní váš pohled na život stromů a zákonitosti přírody.

eiramka
09.03.2019 5 z 5

Já bych tuto knihu navrhovala jako povinnou četbu - do škol i pro naše pány politiky, kteří rozhodují o naší budoucnosti. Nikdo, kdo by si jí přečetl, by se už nemohl chovat ke stromům bezohledně a necitlivě. Utopie? Asi ano. Ale trochu mrazí z toho, co všechno my stromům dlužíme, jak málo o nich vlastně víme. Pro mne osobně bylo čtení fascinujícím zážitkem, určitě se k ní budu vracet .

NightGepard
04.03.2019 5 z 5

Velice příjemným způsobem podáno, jak fungují stromy a lesy jako celek. Jednoduše popsáno pro laiky. Jazykově pestré. Překlad se povedl. Proč jsou listnaté a jehličnaté stromy? Proč jsou stromy (listy) zelené a některé červené? Zajímá? Tak si tuhle knihu přečtěte!

tichoslapek_
01.03.2019 5 z 5

Ode dneška se na les budu dívat úplně jinýma očima!

lucie6576
28.02.2019 5 z 5

Fascinující čtení o stromech. Už nikdy se nebudu procházet lesem jen tak.

takana
20.02.2019 5 z 5

Zajímavá kniha o životě stromů. Doporučuji přečíst.

meluzena
19.02.2019 5 z 5

Krásná knížka o životě stromů, ve které se dozvíte spoustu věcí, které se v přírodopise neučí a bohužel asi ještě dlouho učit nebudou (pokud vůbec někdy), o lesnických školách ani nemluvě.
Příroda má skvěle a do detailů promyšlený celý ten složitý propletenec důvodů, příčin a následků, kde vše má své místo, zatímco my lidé jsme z něj zatím odkryli jen zlomek, ale myslíme si, že už víme skoro všechno; na základě toho pak jednáme (a pácháme škody).
Tahle kniha vám může otevřít oči a změnit váš úhel pohledu (pokud ovšem budete chtít).

katerina6763
11.02.2019 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která mě přinutila dívat se na stromy, které potkávám při procházkách, úplně jinýma očima. Jsou to živé bytosti...

Vesmich
11.02.2019 5 z 5

Lesník dokázal sepsat takový příběh lesa, který dokonale rezonuje s vnímáním všímavého člověka, a proto je text náramným pomocníkem učitele biologie nebo přírodopisu či vlastivědy. Les jako superorganismus, ve kterém má všechno svůj účel a místo představuje tak poutavě, angažovaně a vztahově, že s tím netřeba vůbec nic dělat, stačí s žáky vyrazit a držet se Wohllebenova jazyka. V knize není nic nějak nového nebo zvláštního nebo překvapivého a podle mě ani pro alespoň průměrně v oboru orientovaného člověka, ale ta forma, jednoduchost a to osobní badatelské zaujetí, to je pecka!

asakz
04.02.2019 5 z 5

Krásná kniha o těch trochu tajemných, tichých a mnohdy velmi starých bytostech jménem stromy. O jejich fascinujícím životě, který často uniká našemu příliš hektickému a příliš účelovému vidění světa.

martin7848
01.01.2019 4 z 5

Mám rád knížky, které posunují můj pohled někam dál. A po téhle knížce se už nikdy nebudu dívat na stromy stejně jako dřív. To že mezi sebou spolupracují jsem vážně netušil a celkově se zde dozvíte spoustu informací, které posunují tyto zelené velikány daleko výše v pomyslném žebříčku živých organizmů. Mám dojem, že o přírodě jako takové toho vážně nevíme tolik kolik si bláhově myslíme. Více takových kníže a více studií přírody, ze kterých se můžeme dále učit.

Felsenberg
15.12.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Naproso souhlasím s tím, že odteď budu vidět les naprosto jinak. Celé zelené lesní společenství je nesmlouvavě tvrdé a likviduje konkurenci, na druhou stranu spolupracuje, myslí, cítí, přesunuje se, přizpůsobuje a hlavně žije...

Radoslav55
10.12.2018 4 z 5

Teď už se jinak dívám na stromy. Krásné čtení!

Liberi
02.12.2018 5 z 5

Tajný život stromů není zdlouhavá kniha. Některé informace se částečně opakovaly, protože jedno souviselo s druhým, a někdy k plnému pochopení daného tématu (pro úplné laiky) bylo nutné stručně nastínit téma předešlé.
Autor na nic ze základu nezapomněl, zmínil vše podstatné, a to snadno uchopitelnou fomou, díky které si knihu může přečíst a pochopit ji bez problémů i širší okruh čtenářů.
Sem tam se v komentářích zmiňuje, že byla kniha zbytečně dlouhá. Naopak, kniha o stromech by mohla mít osm set stran a pořád by to bylo málo.
I tak se autorovi podařilo vyjádřit empatii k těmto věkovitým obrům, a jejich pomalu plynoucí život, který se ve své podstatě příliš neliší od života našeho.
Perfektní.

zelena_zabicka
20.11.2018 3 z 5

Kniha je o úplně o něčem jiném, než ostatní knihy týkající se přírody - přináší nový pohled na stromy jakožto na živé tvory vnímající a chovající se obdobně jako živočichové (jen daleko pomaleji). Fascinoval mě tento pohled na toto téma, kniha vyburcuje minimálně k přemýšlení o stromech a rostlinách vůbec. Pouhé 3 hvězdy však dávám za to, že stránkový rozsah je přehnaný, informace se dost opakovaly, člověk ztrácel pozornost. Hrozně moc tomu chybějí fotky či alespoň obrázky, pokud by tam tyto grafické prvky byly, čtenář by si toho odnesl ještě mnohem víc. Nicméně kapitoly jsou krátké, takže čtení odsýpá i tak.