Tändzin a Šerpové Everestu

Tändzin a Šerpové Everestu
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/214747/bmid_tandzin-a-serpove-everestu-dLR-214747.jpg 4 5 5

Podtitul: Osudy několika generací šerpských lezců Existuje jen málo publikací, které by se výhradně věnovaly šerpským nosičům a zdůraznily význam těchto houževnatých a skromných lidí pro zdárný výsledek horolezeckých výprav. A právě tento dluh se autoři snaží splatit. Ve své apoteóze si všímají těžké, avšak nepostradatelné práce Šerpů, bez jejichž účasti by expedice do vrcholových částí Himálají byly prakticky nemyslitelné. Přibližují nám historii prvních vysokohorských průzkumů z druhé poloviny 19. století, první pokusy o dosažení nejvyššího vrcholu světa a ukazují, jak se z bezejmenné masy šerpských nosičů postupně vydělily silné osobnosti, které později získaly značnou vážnost a proslulost. Profilům těch nejvýznačnějších věnují samostatnou kapitolu. Ústřední část knihy je spojena se jménem Tändzina Norkjä, jehož životní cestu popisuje od jinošských let přes dozrávání v osobnost mimořádného významu až k jeho účasti na britské expedici, která roku 1953 dosáhla vrcholu Everestu. Tändzin se téměř přes noc stal světovou celebritou. Předmluva sir Edmund Hillary a Jeho Svatost 14. dalajláma 48 s. obr. příl... celý text

Přidat komentář

haki34
19.06.2024 4 z 5

jedna z lezecké přihrádky v naší knihovně. Psána z pohledu šerpů (a jak jinak, když autorův dědeček je slavný Tändzin / Tenzing či jak vlastně chcete...)
a jméno hned v úvodu zaujalo, protože skoro v každé lezecké knížce jsou šerpská jména psaná jinak, s jiným pravopisem...rovněž šerpská jména pro pohoří, kopce... ze začátku mi chvíli trvalo si zvyknout.

Mno. Knížka je psaná trochu kostrbatě (ale za to spíše může překlad), a je to taková odlehčená oslava šerpů. Autor vynáší do popředí jejich skromnost a výkony. Píše to takovým "nenafoukavým, nevytahovacím" a hlavně nekonfliktním stylem, že se mu to dá věřit. (protože trošku to rivalitou mezi bílými sáhiby a šerpy zavání). Cítím z něho i tu australskou část, kde autor žije, takové to západní ladění.
nečetla se špatně, ráda jsem se dozvěděla více o Tändzinovi a jeho rodině. Z ostatních velkých jmen si asi moc nezapamatuji, ale vím, kde je případně hledat :)
Potěšilo, že autor kromě šerpů - lezců vyzvedl i jiné známé a významné osobnosti tohoto národa na poli třeba medicíny či vědy.
Doplněno několika sériemi fotek, kde největší část obrazové dokumentace patří Tändzinovi a jeho rodině.
K zlepšení orientace a přehledu ve vysokohorském, obzvláště himalájském lezení lze určitě doporučit.

Autoři knihy

Taši Tändzin
nepálská, 1965
Judy Tändzin
australská, 1954