Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4415 4415

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

JIVaJaH
21.12.2019 5 z 5

Toto čtení pro mě nebylo ani zklamání a ani nadšení. Zprostředkovaně známe historii z Osvětimi a Březinky. Spousta věcí se dá jen těžko představit. Nejstrašnějši byl asi všudypřítomný strach a chlad. Jsem ráda, že takové knihy jsou....lidé, kteří vypráví svůj přiběh věřili, že naděje je a v neposlední řadě muselo být i štěstí. Několikrát se v komentářích objevilo, že těžko věřit, zda je příběh pravdivý. Já vidím za příběhem přeživší lidi a zda jsou podrobnosti pravda, neřešim.

monika011
22.03.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi je neskutečně silný příběh o muži, který měl velké štěstí v obrovském neštěstí. A o ženě, která potkala tohoto muže, který ji zachránil život, čímž ji ten život úplně změnil. Příběh vypráví taky o nekonečném množství lidí, kterým bylo vymazáno jméno, odebrána identita a odcizena rodina v těch nejstrašnějších dobách lidských dějin. Překvapujeme mě, s jakou lehkostí a citem je kniha napsána, a jak rychle se čte. Když jen pomyslím jaké hrůzy se tu odehrávaly před sedmdesáti lety, běhá mi mráz po zádech a pociťuji neskutečný smutek a úzkost.

"Pokud se ráno probudíš, pak je to hezký den."

Ale nebojte, kniha není jen o všech těch hrůzách, strachu, bolesti a lidském neštěstí. Je také o naději, odvaze, víře a lásce. "Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v té nejstrašnější situaci."

JustWomen
24.06.2020 5 z 5

Čtivý příběh, silné téma, zbytek neposuzuji, je na každém, jestli jsou pro něj nejdůležitější historická fakta nebo ne.

misa.novakova
22.09.2020 5 z 5

Snažila jsem se vybrat knihu do čtenářské výzvy, kterou zvládnu i jako hodně citlivá osoba a přesně tato splnila mé očekávání. Napínavé, že jsem četla v každé volné chvíli, romantické a podle skutečného příběhu

Anavi8912
27.05.2021 5 z 5

Dojemný příběh mladých lidí židovske národnosti, kteří i přes nepřízeň osudu, dokázali přežít válečné hrůzy v koncentračnim taboře.

katka3118
19.02.2020 5 z 5

Krásný a silný příběh

EliBla
22.02.2021 5 z 5

Kniha mě zaujala hned od začátku tím, že je napsaná podle skutečného příběhu pana Lalea. Popisuje svoji cestu přežití v koncentračním táboře. Bez své lásky Gity by nenašel sílu k přežití.

Snoopi
27.08.2021 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Jde o skvělé převyprávění osudů Lale Sokolova - kniha trochu balancuje na hranici literatury faktu /biografie/ a beletrie /historický román/. Hrdina retrospektivně vzpomíná na svůj pobyt v Osvětimi a chvíle bezprostředně po osvobození.
Přestože se převážně odehrává v místě temné smrti, najdou se i zde blažené chvíle štěstí a dokonce i čas na lásku.
Kniha je oslavou lidské houževnatosti a síly, touhy nevzdat se, zachovat si svou identitu - a s trochou štěstí přežít. Nepůsobí vůbec depresivně - líčení násilných a hrubých scén se vypravěč zřejmě vyhýbal, ale o to víc je text "schůdnější" pro slabší povahy. Některé vylíčené náhody se mi však i přesto zdály až téměř neuvěřitelné: jenže život sám přeci píše ty nejlepší příběhy. Je přirozené, že si vzpomínky během let upravujeme a mnohé zážitky si idealizujeme - čas obrušuje hrany a vše špatné se nakonec tak špatné nejeví. Jinak by asi působilo jeho vyprávění, zaznamenané bezprostředně po jeho odchodu z Osvětimi. Když si čtenář tento fakt uvědomí a smíří se s ním, nabídne mu kniha nepochybně zajímavý zážitek. Je důležité takové zpovědi zachycovat a archivovat, pro generace těch, kteří přijdou po nás, aby nezapomínali. A v tom tkví skryté poselství této knihy.

knihovnička007
16.12.2018 4 z 5

Před touto knihu jsem četla knihu "Neviditelná zranění" a nedá se to srovnat. Zde, dle vyprávění, to vypadá, že jsou v horším prázdninovém táboře. Omlouvám se, ale bohužel to tak na mne působí.
Všichni ví, že Lale krade zlato a drahé kameny, ale nikomu to nevadí. Lale poklad uschovává u sebe pod postelí a nic se neděje. A když se nakonec děje, Lyle to přežije. Do tábora chodí pomáhat lidé z okolí (co??), SSmani to nechávají být a ti lidé jim nos hromady jídla a punčochy? To měli lidé za války tolik jídla? Čokoládu? Klobásky? Když nebyl ani cukr a dobytek museli odvést Němcům? A vězně nechávají chodit v dlouhém zimním kabátě?
Kniha je na jednu stranu těžká, protože i tak je zde (jako ve všech z tohoto období) spoustu mrtvých a místy hodně smutné čtení, na druhé straně tomu popsanému nevěřím tak, jak by bylo záhodno. Škoda. Nejlepší byla asi poslední třetina. Jen-opět se vkrádá nedůvěra-opravdu to Lyle všechno zažil? Nebylo těch náhod a štěstí moc?

Na druhou stranu se mi líbí ta hromada optimismu. Že i v takovém pekle se najde aspoň malý kousek štěstí.
JSME SICE VE SRAČKÁCH, ALE NESMÍME SE V NICH UTOPIT.
Dobře se četla, hodně útlá kniha.

marcyk
06.02.2019 4 z 5

Četlo se to moc hezky, příběh popisuje hrůznosti koncentráku a druhé světové, ale jen okrajově, bez zbytečných detailů, což mně osobně ani nevadilo. Jednalo se o příběh ne o nějaký dokument. Ale nějakým způsobem mi přišlo, že celý příběh o Laleovi je až moc pěkný a "čestný". Ale určitě doporučuji, příjemné počtení.

any37
16.02.2019 4 z 5

Ten, kdo knihu četl, ví, jak silný příběh obsahuje a ten, kdo ji nečetl, ať to napraví. Chápu, že tento žánr není pro každého, ale přesto by podle mě měla být zařazena do povinné četby. Jediná chybička - občas jsem se nevyznala v přímé řeči. 4,5*

martinaandulka
20.04.2019 4 z 5

Strhující příběh podle skutečné události nás zavede do koncentračního táboru v Osvětimi-Březinka kde hlavní hrdina se snaží přežít...,pozná lásku svého života.

1Booklover
07.07.2019 4 z 5

Krásná a silná kniha, zabývající se ,,životem" v koncentračním táboře. Ukazuje nám, že i v tak těžké situaci jsou lidé schopni racionálně uvažovat a milovat.
Ještě více mě kniha zasáhla, když jsem zjistila, že se jedná o příběh, který je podle skutečné události.
Co mi trochu chybělo, tak některé části mohly být popsány více. Některé události se udály až moc rychle, bez větších detailů.

rilajaan
31.08.2019 4 z 5

Trošku jiný příběh, ale určitě zajímavý pohled na to, co je člověk schopný udělat, aby přežil.

Jolina
16.09.2019 4 z 5

Při čtení knih z 2. světové války mi vždy naskočí v hlavě především knížka Mengeleho děvče, která mě zatím oslovila nejvíce. Tato také nebyla špatná, hlavní hrdina chtěl přežít za každou cenu, při životě ho držela láska, ale také možnost pomáhat ostatním. Kniha je autentickou výpovědí, která člověka zasáhne.

Mija30
06.10.2019 4 z 5

Zajimavy pribeh

Verys58
28.05.2020 4 z 5

Tatér z Osvětimi je teprve má druhá kniha s tématikou koncentračních táborů. První je Mengeleho děvče.

Byl to silný příběh, ale v některých okamžicích se mi zdál pohádkový, když si vezmu, jaké zvěrstva se v těchto místech děly.

Oproti Mengeleho děvčeti to ve mě takový pocit nezanechalo.

Hell_Rihova
22.08.2020 4 z 5

Jeden z dalších příběhů, při kterých bude čtenáře mrazit z toho, co všechno museli lidé během holocaustu prožít. Tento příběh vypráví o neskutečné odvaze a chuti pomoci druhým, i když ho to samotného může stát život. Pěkná kniha, četla se mi sama, jsem zvědavá na Cilčinu cestu.

stanislav0373
06.12.2021 4 z 5

Není to ani první, ani poslední kniha, týkající se holocaustu, která mi přistála v rukou. Oceňuji, že zde neprýští lidské utrpení z každé situace, ale vše je zahaleno romantickou linkou, která ve zjemňuje. Nutno však doplnit, že některé situace jsou občas těžko uvěřitelná. Ale je to román, ne literatura faktu.

Eva398
12.01.2023 4 z 5

Téma holokaustu je vždy těžké. Kniha se četla dobře. Je až neuvěřitelné co vše museli lidé vydržet. A proto toto téma nasmi být nikdy zapomenuto.