Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4415 4415

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

Ďumbierka
17.07.2018 4 z 5

Je to silný príbeh. Páči sa mi, že je to tak hmatateľne reálne. Pre mňa možno len škoda, že prišiel v dobe presýtenej príbehmi z druhej svetovej vojny. No chcela som ho prečítať a neľutujem. Už po prvých riadkoch a pár kapitolách som cítila tú lásku, ktorá tam naozaj je, je krásne, že im to spolu vydržalo aj po všetkých hrôzach a je až neuveriteľné, akí boli ľudia v tých časoch silní. Kniha sa číta sama, na to, že ide o vojnový príbeh, naozaj krásne odsýpa. A zrazu ste na konci.... som zvedavá aj na filmové spracovanie. Láska a vojna, to j epodľa mňa večná téma, ja si rada čítam o takých príbehoch a nie som určite jediná.

icezero
11.02.2020 4 z 5

některé okamžiky našich dějin by neměly zapadnout. Stejně jako třeba místa, kde se většina tohoto příběhu odehrává. Pro mě bylo zajímavé porovnat tu spoustu štěstí, které v neštěstí potkalo oba hlavní hrdiny. Místy je příběh až neuvěřitelně pozitivní, když uvážíme kde se odehrává. Podle mě je příběh hodně dobře zpracován a rozhodně patří k těm lepším z toho, co jsem o holokaustu přečet

Littlemonday
10.01.2021 4 z 5

Urcite je potreba tuhle knihu brat jako ROMAN a ne jako valecnou literaturu. Jsou v ni zachyceny spis jen stripky vseho zla, ktere se v Osvetimi delo a hodne situaci mi prijde pozitivne prikraslenych. Pokud to ale zvladnete cist jako roman, ktery se nepoji 100% s pravdou a minulosti, najdete v nem velmi emotivni pribeh plny zvratu.

irskádívka
03.12.2018 4 z 5

Co shledávám na této knize nejzajímavější je, že ač pojednává téma holokaustu, je veskrze pozitivní.
Souhlasím s ostatními, téma je báječné, zejména začátek knihy je pak poutavý a výborně napsaný. Později je příběh najednou pložší a zjednodušený, což knize ubírá na působivosti. Příběh nepřetrvává v paměti a postavy s Vámi nežijí. Je to škoda, ale i přesto moc pěkné.

MarSad
19.02.2019 4 z 5

Při čtení příběhu jsem měla pocit, že už jsem takový někdy zaznamenala. Nevím čím to bylo, ale pravděpodobně tím, že příběhy s touto tématikou se od sebe moc neliší. Celkově se mi kniha četla dobře, asi hlavně proto, že už jsem jí chtěla mít za sebou. Trochu mě zklamal rychlý konec v jednom odstavci.

Raghnaid
08.06.2019 4 z 5

Příběh této knihy mě okouzlil.

MENŠÍ SPOILER

Je úžasné číst o někom, kdo dokázal projít peklem Osvětimi a navíc v něm najít lásku - štěstí v neštěstí. Opravdu jsem Lalea a Gitu neskonale obdivovala...

KONEC SPOILERU

Zároveň mi ale podání příběhu přišlo horší. Chápu, že z nesouvislého vyprávění člověka, který tohle všechno prožil, autorka možná nemohla vytěžit víc. To by asi odpovídalo příliš uspěchanému ději a rychlým skokům v čase, ale přesto... Knize to holt něco ubralo...

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
ČTENÁŘSKÁ VÝZVA 2019: KNIHA, JEJÍŽ DĚJ SE ODEHRÁVÁ VE VĚZENÍ

MartinkaSl
26.11.2019 4 z 5

Příběh dvou mladých lidí, kteří žili v koncentračním táboře v Osvětimi. Čtivé čtení, bohužel není ukázáno skutečně "drastické" prostředí, často je příběh až nereálný.

M.Bo.
24.01.2020 4 z 5

Knížka je zajímavá, zarazilo mě, kolik lásky v ní je vzhledem k tomu v jakém prostředí se odehrává. Oproti jiným knížkám s podobnou tématikou působí až zvláštně, obdivuhodně, jak lidé v těchto podmínkách dokázali žít. Napsáno dobře, za pár chvil přečteno.

TerkaM
04.04.2020 4 z 5

Příběhy z druhé světové války mám ráda, a proto jsem se hodně těšila i na Tatéra z Osvětimi, bohužel jsem byla celkem zklamaná. Příběh mě bavil, ale způsob, jakým byl napsaný, mě úplně neoslovil a já si knihu neužila tolik, jak by mělo být zamýšleno. Dokonce jsem si u knihy ani nepobrečela a já brečím vždy a všude. Jen mě to zkrátka tolik nezasáhlo, což je škoda, protože námět je zajímavý.

Noeni
23.10.2020 4 z 5

Tato kniha dokazuje, jak velkou moc má láska. Člověk ji potřebuje, a v těch nejhorších chvílích obzvlášť. Příběh Lalea a Gity je hrůzostrašný, ale měli jako jedni z mála štěstí, nebyli na ty hrůzy po celou dobu sami a měli jeden druhého. Možná i částečně díky jejich lásce dokázali přežít. Nemám k tomu víc co dodat. Knihy tohoto typu mě vždy donutí přemýšlet a vidět o něco jasněji, jaké hlouposti neustále řeším.

Kara28
28.01.2021 4 z 5

Knihy ohledně holocaustu mě zajímají, proto tato nemohla chybět. Mně se upřímně více líbila Cilčina cesta, která byla volným pokračováním, ale Tatér byl taky moc fajn.

lucisa.n
03.01.2022 4 z 5

Musím říct, že v průběhu čtení jsem z knihy nadšená vůbec nebyla. Čtení mi neplynulo, styl psaní mi přišel příliš strohý. Moje konečné hodnocení ale ovlivnil a změnil závěr knihy. Možná jsem si celou dobu neuvědomovala, že se jedná o pravdivý příběh. Mrazivé a přesto povzbuzující, že nikdy nemůže být tak strašně.

LenkaKa
03.10.2022 4 z 5

Za mě dobrá kniha a nikdy by se na to nemělo zapomenout.

Lena79
13.10.2022 4 z 5

Velmi pěkná kniha o nepěkných věcech. Příběh podle skutečných událostí je sice hezky napsaný, přesto nějak nevěřím tomu, že se to všechno odehrálo přesně takto. Řekla bych, že je to trochu zidealizované. Láska? Proč ne..Přátelství? Proč ne. Ale to ostatní? Přesto knihu řadím mezi ty lepší.

vekkr
09.02.2023 4 z 5

Audiokniha.Trošku to padalo do červené knihovny ,to mi dost vadilo.

boxas
21.07.2023 4 z 5

Osudy Laleho Sokolova, tatéra z Osvětimi, jsou bezesporu velice poutavé, literární zpracování jeho vzpomínek Heather Morrisovou však místy vázne a je příliš popisné.

Danielle22
23.07.2024 4 z 5

Velmi hluboká kniha, která vypráví příběh našeho Tatéra. Seznamuje čtenáře s přijímacím procesem a následně hrůzostrašným dějem/životem v koncentračním táboře.

Drnkla
23.09.2024 4 z 5

Myslím že tak velké téma by si zasloužilo ještě lepší zpracování. Děj působil místy trochu zrychleně a plytce.
I přesto se mi kniha velmi líbila a zhltla jsem jí během dvou dnů.

Malinali
22.10.2020 4 z 5

Poslední úkol jsem nakonec dokázala splnit: Knihu jsem četla díky čtenářské výzvě.

Hodně jsem se tohoto tématu bála, vůbec to není můj styl a špatně z takových knih spím. Ale tato kniha je psána "jemně" a doporučuji i pro slabší povahy, či začátečníky v poznání Osvětimi.

Uf. Ale stálo to za to.

Klára90
26.09.2021 4 z 5

Po celou dobu knihy jsem moc nevěděla, co si o tom všem myslet. Příběh mi přišel skoro až bláhový, takový ve smyslu, že vlastně o nic tak hrozného nešlo a stylem psaní, hlavně teda prvotní kapitoly, mi připomínal referát na základní škole…na druhou stranu v žádném případě nechci nikterak zpochybňovat vzpomínky a zážitky Lela, tak nějak jsem v určité chvíli na styl knihy přistoupila a brala to tak, že to nejkrutější jen nebylo zmíněno a že příběh je převyprávěním vzpomínek a ty se zaměřily na jediné světlo naděje v hrozných časech a to byla láska. Samotný Lale mi přišel jako houževnatý člověk, uměl v tom chodit a pomáhat ostatním. Možná některé podstatné okamžiky v příběhu nezmínil, ale já rozhodně nesoudím, to snad, při troše zdravého rozumu, ani nejde. Knihu jsem původně chtěla ohodnotit 3*, ale závěrečné dovětky mě přesvědčily o 4. Je to úplně jiný příběh, než na který jsem u takové literatury zvyklá, byl napsán tak nějak bez emocí - slzu jsem neuronila ani jednu, také tam ty hrůzy jsou popsány jen tak náznakově, takže to opravdu srdcervoucí. Ale prostě je to příběh který se stal, četla jsem ho s veškerou pokorou a s odstupem času po přečtení jsem ráda, že jsem ho přečetla a dočetla.