Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4415 4415

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

VIPmag
17.11.2019 4 z 5

Další zajímavá kniha na toto téma. Skutečně místy až neuvěřitelný lidský příběh. Doporučuji.

Eszminka
17.09.2018 4 z 5

Moc se mi líbila ..

Maras
23.09.2018 4 z 5

Silný a dobře zpracovaný příběh o lásce v nelidských podmínkách. Osobně mám s knihami, které jsou psány podle skutečných událostí problém, protože často předem vím, jak příběhy skončí a přicházím tak o napětí v závěru knihy. Je to jako, když jdete do kina na film a až potom si přečtete knihu. Tomuto příběhu to ale naštěstí příliš neuškodilo.

rodak
05.11.2018 4 z 5

Hezký příběh z nehezké doby.Pozitivni na knize je že jim to až neuvěřitelně vycházelo.

radus
14.11.2018 4 z 5

Jako příběh by kniha nebyla vůbec špatná, ale chvílemi tomu chyběla šťáva a bylo to takové povrchní. Čekala jsem, že autorka více do hloubky popíše útrapy, kterým musel Lale a ostatní denně čelit, ale její pojetí bylo takové plytké a bez emocí. Možná to byl autorčin záměr, vždyť lidé, kteří přežili koncentrační tábor, museli určitě citově otupět...
Oceňuji fotky na konci knížky a i z epilogu jsem se dozvěděla zajímavé věci.

mirunda
28.12.2018 4 z 5

Byť jsem už přečetla více knih o holocaustu, které byly rozhodně lepší, musím říct, že i tato mě bavila. Ty šílenosti co se děly, tam nebyly popsány dopodrobna, tak jako třeba v knize Narodili se aby přežili, ale přesto jsem příběh četla jedním dechem a fandila tomu, aby příběh dopadl dobře. Což v tomhle tématu není nikdy jistota.

kahuda01
07.01.2019 4 z 5

Nebylo to špatné, některé věci se mi zdály trochu neuvěřitelné a až vymyšlené. Je pravda, že kniha je napsána takovým odlehčeným stylem, žádná složitá souvětí, ale čte se dobře.

Beruska18
12.01.2019 4 z 5

Kniha je velmi čtivá, popisuje skutečný příběh dvou lidí, kteří žili v mimořádné době, kteří byli zbaveni svobody, důstojnosti, identity. Přesto mi připadá, že tak trochu odlehčuje dobu, ve které se odehrává. Přesto určitě stojí za přečtení.

mosem
19.01.2019 4 z 5

Kniha, která vyvolává snad nejkontroverznější komentáře, s jakými jsem se v poslední době setkal. Od nekriticky pochvalných až po nekriticky kritických. Sám jsem na počátku nečekal, že bych knize dal plný počet hvězd, není to asi nejlepší literární dílo jaké jsem četl, ale hodnotu pro mne má jinou. Podle mne je možno se na ni dívat různě. Jako na "harlekýnku", protože zachycuje příběh lásky dvou mladých lidí. Jako na příběh z období holocaustu - ale na rozdíl od jiných knih o holocaustu tady nenacházíme nejvíc obětí židovských. Mohli bychom najít další varianty. Příběh má tempo, napětí, je čtivý. A do diskusí o přesnosti či uvěřitelnosti příběhu nemá smysl se pouštět. Není to literatura faktu, není to dokument. Ve mně, asi to bude znít paradoxně, tahle kniha vyvolala především filozofické otázky. Kde je hranice možného? Kde je hranice zla? Kde je hranice, za kterou člověk už nezajde ve snaze zachránit si nebo alespoň prodloužit si život?A odpověď na tyto otázky není ani jednoznačná. Není ani posuzováním, či dokonce odsuzováním kohokoliv. Postavy nejsou jednobarevné - hlavní postava Lale ve svém postavení působí utrpení, se kterým se neztotožňuje, ale nedokáže svůj odpor projevit. Pomáhá jiným, nicméně není anděl, který by se zasvětil jen jiným a byl zcela nesobecky. Cilka - pro mne snad nejkladnější, i když současně nejtragičtější postava celého příběhu, která své utrpení vnímá jako čistou oběť pro jiné. Jakub - ten, který ve mně vyvolal nejvíc otázek o tom zda má větší hodnotu život, důstojnost, hrdost. Otázek, na které neumím jednoznačně odpovědět, možná protože že v podobné situaci (díky Bohu) jsem nikdy nebyl a nebudu. Esesák Baretský, který i ve své zvířeckosti a krutostí touží po lásce, přátelství a uznání ukazuje, že i ve zdánlivě bezcharakterním a bezcitném člověku existuje něco "víc". Polští civilisté pracující v lágru dávají otázku, kde končí kšeft a začíná soucit. Nebo naopak - kde končí soucit a začíná kšeft. Tohle všechno jsou otázky, které si budu klást ještě dlouho po přečtení této knihy. A nevím, jestli na ně někdy najdu odpověď - popravdě řečeno, nevím jestli jednoznačné odpovědi existují. Každopádně stojí zato, si tyto otázky položit. A knihu přečíst.

stavlamich
06.02.2019 4 z 5

Nebylo to dokonalé (trochu tam haprovaly historické souvislosti a vadily mi nepřesnosti v zeměpise), ale bylo to velice silné a je těžké uvěřit, že se to někomu opravdu přihodilo. Je to smutné a tragické a přesto to má v sobě kouzlo lásky. A sílu, kterou v sobě člověk ve jménu citů dokáže najít.

JiříM
16.02.2019 4 z 5

Četlo se to dobře. Vím, že holý životní příběh je sám o sobě jistě krutý i když s dobrým koncem, ale zajímá mě kolik si autorka přidala a kolik ubrala, tak aby z toho vzniklo toto dílo.

prochajda
14.03.2019 4 z 5

Příběh asi jediného žida, který kdy vstoupil do pece v Osvětimi a pak z ní zase vyšel. Je až nepravděpodobné, že měl vždy takové obrovské štěstí. Konec války byl popsán hodně stroze a bez emocí, škoda.
"Pokud se ráno probudíš, pak je to hezký den"

JituleK
13.02.2020 4 z 5

Mám z té knížky rozporuplné pocity. Četla se dobře, ale i tak jsem se k ní musela nutit. Nějak mě moc nechytla. Možná je to tím tématem. Prostě je to skutečný příběh a jako takový ho asi musím brát. Ta doba, situace, do které se mnoho lidí dostalo, muselo to být hrozné. A pak ještě, aby se bál, ten, kdo přežil, že ho obviní z kolaborace. Úplně mě z té představy mrazí. Určitě doporučuji, aby si každý alespoň trochu udělal obrázek o tom, co se dělo. Třeba i proto, aby se nic takového už nikdy neopakovalo.

Krchnaida
03.03.2020 4 z 5

Příběhy o holokaustu nevyhledávám, ale přečtení této knihy nelituju. Překouskám i další díl.

misha.ela
25.07.2020 4 z 5

Nedoporučuji číst ji před spaním. Nemohla jsem dlouho usnout a ani sny pak nebyly nic moc.

ZuzanaZ83
30.03.2022 4 z 5

No žádná legrace to není. Ale velmi dobře a citlivě napsaný příběh o Laleovi, slovenském Židovi transportovaném do Osvětimi. Stane se z něj tatér, díky čemuž se potkává s různými lidmi. A také se zamiluje do Slovenky Gity. Laleova odvaha a snaha postarat se o lidi kolem sebe jej ale také několikrát malém stojí život.
Kniha velmi poutavě vypráví o zvěrstvech koncentračního tábora a těžkém životě v něm i po něm.

MartinaBart
06.01.2023 4 z 5

Velice pěkná kniha, ale místy až neuvěřitelná... Už jsem přečetla spoustu knih, ale nikdy tam nebylo tolik "štěstí" . Myslím, že si to autorka lehce přibarvila, ale nevadí... Kniha je pěkná a dobře se čte.

Pedias
18.02.2020 4 z 5

Díky hlavním postavám není toto téma tak hrůzné. Nejen díky lásce hlavní hrdinové přežili.
Knihy s touto tématikou by si měl každý přečíst...

SilvieSisinka
22.10.2023 4 z 5

Smutná kniha,vždy když člověk čte o válce je to těžké.Zde je kniha napsaná jako román.
Docela jsem nechápala kde brali tolik diamantů a šperků.Podle mě to nebylo tak lehké něco si úkryt nejde v táboře.

lovermann
24.09.2024 4 z 5

No, příběh je zajímavý, ale je to asi ta nejlehčí kniha o holocaustu, kterou jsem četl. Z mého pohledu o skutečné hrůze holocaustu čtenáři neříká nic. Chápu, že to psala podle skutečné události, ale je to pořád kniha, kde autor má nějaký prostor. Ani detailní popis faktů na konci knihy sílu příběhu nepřidal.