Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4415 4415

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

juliesze
08.04.2020 4 z 5

My, co rádi obdobné téma čteme, neboť jsme psychičtí masochisti a asi máme zvláštní potřebu vyhledávat tyhle příběhy hrůzy a uvědomit si tak štěstí v našem pohodleném teple domovů a s plnými bříšky po večeři u sklenky vína, jsme dostali zase trochu jiný příběh. Ukazuje, že je pořád možnost, jak zcela neotřelým způsobem popsat a zaujmout čtenáře plného spousty těchto knih. Kniha nebyla špatná, něčím zajímavá ale ta obrovská náhoda, kdy Laly mohl opět "vybruslit" z nějakého příběhu mi přišla trošku přitažená za vlasy.

Bez epilogu bych zřejmě hodnotila jinak, ale ten mě dostal do kolen. Síla těch, kteří se nenechali zdeptat mi doteď absolutně bere dech.

radka8970
20.09.2018 4 z 5

Kniha je o krásných věcech na ne úplně krásném prostředí. Příběh v knize je založený na skutečných osudech Lalea a Gity, kteří se do sebe zamilovali v Osvětimi. Kniha je velice čtivá, krutá a i přes to plné naděje a lásky.

ivana1924
03.01.2019 4 z 5

Kniha se krásně čte, neměla jsem s ní žádný problém, snad jen, že jsem se od ní nemohla odtrhnout. Byla to první kniha na toto téma. Takže jsem s ní spokojená.Po přečtení jiné bych řekla, že není tolik "živě" psaná. Ale ani to jí neubírá na kráse.

Nikusha
01.04.2019 4 z 5

Chvílemi jsem se přistihla, že jsem jakoby zapomínala, že to není fikce. Ano, je to totiž těžko představitelné...Krásně napsaný srdcervoucí příběh. Utrpení, ale zároveň víra a láska. Pro mně nejvíc emotivní (vařila se ve mně krev) bylo setkání s Mengelem. Toho bych nechtěla vidět ani jako voskovou figurínu.

maja11231
25.04.2019 4 z 5

Dojemná kniha. Knih o holokaustu jsem četla hodně ale ani po téhle knize nemůžu pochopit proč to těm lidem dělali.

Scathia
10.06.2019 4 z 5

Skvělý příběh o neskutečné lidské solidaritě v nelidském světě. Je to čtivé, je to děsivé a nesmí být zapomenuto.

SmisekIvuska
29.06.2019 4 z 5

Životní příběh člověka, který byl v Osvětimi a oproti druhým mel štěstí, že tu dobu přežil, poznal svou životní lasku,kterou i přes odloučení dokázal znovu najít a prožít s ni zbytek života.Je moc dobře,ze veškerá zvěrstva, co se děly,nezlomily vsechny lidi a někteří dokazali i dál žít,i když to muselo být těžké...

Scheril89
15.07.2019 4 z 5

Silný a moc pěkný příběh, do detailu převyprávěný. Občas je dobré si uvědomit a být vděční za to, v jaké době žijeme. Doporučuji

Adelaki
13.08.2019 4 z 5

Skvělá kniha, až mě mrzelo, že není delší. Hodně silný příběh, i když těžko říct, jak moc vše bylo pravdivé, protože Lale měl opravdu velké štěstí a dostal se z každé situace. Ale zase to musím brát tak, že je to i částečné subjektivní vyprávění autorky, která nám přibližuje příběh někoho jiného.

Mrs.Depp
12.06.2020 4 z 5

Velice silný příběh o lásce, která je v dobrém i ve zlém. Vyprávění je velice poučné, čte se moc dobře, od knížky jsem se nemohla odtrhnout. Sledujeme příběh Lalea, který se obětoval pro svou rodinu a v Osvětimi několik let pomáhal spoustě lidem a pro záchranu života ostatních riskoval svůj vlastní. Zároveň tam našel svou životní lásku, se kterou strávil po válce zbytek života a a překonali spolu spoustu nesnází.
Moc se těším na Cilčinu cestu a jsem vděčná, že se ke mě příběh Lalea dostal, protože v Osvětimi bylo takovýchto příběhů spoustu a je skvělé, že spousta z nich už bylo sepsáno, aby se na ně nezapomnělo. Lale je obrovská inspirace a tato kniha si určitě získala trvalé místo v mojí knihovně.

HanaNov
06.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Tatér z Osvětimi je velmi čtivá a navzdory tematice "příjemná" kniha. Příběh lásky v pekle, pravdivý silný příběh, který je ale čtenáři naservírovaný jakoby lehce odtažitě - možná to ale v takovém případě jinak nejde? Osoby, události, děsivé skutky, to vše je popsáno tak nějak v mlze a nepůsobí to až tak hrozivě.
Co se týče samotného příběhu, kdybych nevěděla, že je to realita, že je podle pravdivé události, asi bych tomu nevěřila, protože to prostě neuvěřitelné je! Opravdu někdo přežil tolik hrůzy, tolikrát se vyhnul jisté smrti a měl tolikrát štěstí v okamžicích, kdy jiní ho neměli ani špetku? SPOILER: Nejvíc mi nešel do hlavy incident, kdy Laleho přištihli při krádeži - opravdu by ho na místě nezastřelili? Opravdu by ho nechali vyjít z trestného bloku a vrátili by ho na své původní působiště se všemi výhodami, když byl nahraditelný vpodstatě kýmkoli?

Jak jsem již řekla, příběh je to čtivý a strhující (ještě aby nebyl), ale protože jsem četla Hanu, nemohu dát plný počet..

Simirekdudkovic
08.01.2021 4 z 5

Další zajímavá a zažívná kniha z prostředí koncentračních táborů. Doporučuji.

leona_m
07.03.2021 4 z 5

Kniha se čte skoro jedním dechem. Čtenář samozřejmě musí brát v potaz, že hlavním tématem tu není ani tak samotné místo, ale spíše "zakázaná láska". Příběh je ve finále velmi hezký a dojemný.

Raddkaa
29.09.2021 4 z 5

Kniha je o krásných věcech na ne úplně krásném prostředí. Příběh je v knize založený na skutečných osudech Lalea a Gity, kteří se do sebe zamilovaly v Osvětimi. Kniha je velice čtivá, krutá a i přes to plné naděje a lásky.

kerr.cani
27.06.2022 4 z 5

Knihu jsem měla přečtenou během pár dnů, a to zrovna v období, kdy jsem nebyla schopná se do ničeho začíst. Rozhodně doporučuji, protože pokavaď chcete zase o trochu více nahlédnout do toho, co se dělo v Osvětimi, tato kniha bude více než nápomocná. Vtáhne vás do děje takovou rychlostí, že zapomenete, že jste ve svém obýváku.

biairicia
30.10.2022 4 z 5

Knihy tohoto tématu jsou vždy peklo, které si ani nedovedeme představit. Takže mi vlastně vůbec nevadilo, že to byl vlastně román. Opravdu čtivě napsané.

zuzca.h
01.03.2023 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Krásně namluvená Martinem Siničákem. Z tohoto období jsem četla už celkem dost knížek a tadle mě příjemě překvapila svou nesurovostí. Podle mě byla řada situací učesána buď autorkou nebo samotnýl Lalim při vyprávění. Oceňuji epilog na konci kde se dozvíme o osudu hlavních hrdinů. Co se mi na knize líbilo byla ta "přizpůsobivost" Laleho a to, že i když se "vyšplhal" na pomyslném žebříčku postavení v Osvětimi na vězně vysoko, že nezapomněl na svoje "kamarády" z nižšíích příček.

yellowbanna
10.11.2020 4 z 5

Příběhů s námětem holocaustu jsem už viděla a četla víc a vždy mě zasáhly. K tomuto vyprávění jsem si ale dlouho hledala cestu. Nedokázala jsem se zbavit pocitu, jako by jen klouzalo po povrchu, přestože silných scén v něm bylo dost. Nedostalo se mi ale tolik pod kůži jako třeba Hana od Aleny Mornštajnové. Teprve po dočtení, v bezpočtu různých doslovů a reálných informací, uprostřed dobových fotografií to na mě celé dolehlo. Čtyři hvězdy za reálný příběh, který se opravdu stal a jehož protagonista jej spisovatelce sám vyprávěl. Jen tři hvězdičky ovšem za zpracování. Myslím, že s příběhem šlo udělat mnohem víc.

marina4088
26.10.2020 4 z 5

Navzdory tématice čtivá, snad i "příjemně" napsaná kniha. Oproti jiným celkem oddechová, občas mi přišlo, že hlavní hrdina měl více štěstí než čehokoliv jiného. Avšak je tu krásně popsáno, jak to tu vlastně fungovalo a u knih s touto tématikou tu nalézáme něco, čím si nemůže být člověk jistý ani v této době, natož v koncentračním táboře - lásku. Je tu popsána Laleova láska ke Gitě, do které se zamiloval na první pohled, což knize dodává úplný jiný "směr", protože v tenhle době musela být láska něco, na co člověk neměl ani náladu pomyslet, natož se zamilovat na tomhle místě. Hodnocení není zas tak korektní, protože je těžší hodnotit knihu o něčím životě, když víte, že se toto doopravdy stalo (ikdyž se tomu nechce věřit). Závěr knihy byl krásně zpracovaný, dozvěděli jsme se dál o jejich životě a o tom, co pak dělali.

Lokina
22.06.2024 4 z 5

Přiznám se, že nebýt seriálu, který chci vidět, tak Tatéra z Osvětimi si ani nepřečtu. Hodně k tomu přispěly recenze, ale i anotace knihy, která mě moc nezaujala.
Knize jsem dala ale šanci, abych ji mohla porovnat se seriálem. Jako u většiny knih tohoto typu, i zde nechybí popis zvěrstev napáchaných na nevinných lidech, ztráta identity, rozvrácení rodin a těžký návrat přeživších do běžného života.
Někdy mi příběh připadal až nereálný, nechci to slovo napsat, ale přišlo mi jako by autorka "pobyt" táboře zveličovala. Kniha se četla dobře, navzdory tomu, co kniha obsahuje. Díky jednoduchému stylu psaní jsem sice knihu dočetla do konce, právě styl psaní ale přispěl k tomu, že to bylo místy odosobněné. A konec je za mě uspěchaný, nedokázal vyvolat větší emoce.
Jsem trochu zklamaná, uvidíme, co přinese seriál.