Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4415 4415

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

Anna27
26.08.2018 4 z 5

Tato kniha me absolutne pohltila. Nadherne zpracovany pribeh... s citem. Nejlepší kniha na tohle téma,co jsem zatim cetla a ze uz toho mam precteno dost. Sila lasky a pratelstvi prekonala i takove peklo v koncentracnim tabore. Doporucuji každému, kdo se o pribehy přeživších 2. sv. valky zajima.

ivousekk
18.09.2018 4 z 5

Neskutečně silný příběh, který rozhodně stojí za přečtení. Hned jsem si na netu našla fotky Laleho a Gity, příběh dostal ještě jiný rozměr. Stejně tak pustit si trailer na knihu, kde Lale odpovídá na pár otázek. Hodně emotivní... https://www.heathermorris.com.au/.
Jediné, co mi až tak nesedělo byl styl vyprávění... takové neučesané, kostrbaté, někdy hodně uspěchané, občas chaotické.. ale možná to byl účel, možná to prostě takhle sám Lale vyprávěl..

Anne Leyyd
28.10.2018 4 z 5

KOMENTÁŘ OBSAHUJE MOŽNÉ SPOILERY

Na tento příběh jsem se moc těšila, i když jeho téma rozhodně nepatří k těm, na které se asi můžete opravdu doslova „těšit“. Příběh Lalea a Gity byl… neskutečný. Pokud by kniha nebyla podle skutečnosti, nikdy bych nevěřila, že by se něco podobného mohlo odehrát. Ale jak je vidět, tak i příběhy s happyendy své místo v reálném světě mají a je to dobře :-)

Styl psaní je poutavý a nutí vás číst pořád dál. Mnohdy stačila 1 nebo 2 pouhé věty a už jsem měla slzy v očích… Opravdu silný příběh z hrůzné doby. Mimo jiné mě ale přesvědčil o tom, že si nějaké „drsnější“ příběhy z tohoto období číst vážně nebudu. Sice by mě to i lákalo, ale… mám jen jedny nervy a stresu tolik, že si ho nechci ještě víc přidělávat.

Jediné, co mě trochu mrzelo, tak byl poněkud „rychlý“ konec. Samotné knize by určitě neuškodilo, pokud by byla tak o 100 stránek delší. Např. scéna, kdy se Gita s Lalem setkala se odbyla ani ne na půl straně! Já vím, nejspíš to bylo přirozené a autorka z toho nechtěla udělat klišé, ale… já jsem z toho tedy jako citlivá čtenářka neměla skoro nic. (Když si vzpomenu na setkání Taťány a Alexandra v 2. dílu Měděného jezdce, a jak jsem se třepala jak ratlík… Uch!) Jasně - byla jsem ráda! -, ale že by na mě přeskočilo více emocí, tak to tedy ne…

Jinak Tatéra z Osvětimi rozhodně doporučuji. Příběh je velice čtivý a podává úhel pohledu z řad někoho, na koho se tak nějak „zapomnělo“…

Dávám 4 hvězdy.

Zorka
11.02.2019 4 z 5

Nechci soudit, jestli se vše mohlo odehrát tak, jak bylo v knize uvedeno. Ano, mnoho děl líčí větší hrůzy. Nicméně každá zpověď týkající se holokaustu má pro mě velikou hodnotu. Nikdo by nechtěl zažít ani zlomek toho, co kniha líčí, a proto je pro mě kniha přínosná. Stejně jako práce každého autora, který se snaží vypátrat pamětníky a přenést jejich zážitky do povědomí čtenářů.

Marčullkas
18.02.2019 4 z 5

Přečteno s úctou.

Pajulma
11.04.2019 4 z 5

Kniha se čte velmi pěkně. Je opravdu neuvěřitelné, že Lale společně s Gitou přežil. Stálo při nich opravdu velké štěstí. Doufám,že se už nikdy nic takového nestane.

Phoe-be
28.07.2019 4 z 5

Kniha, jejíž potenciál vydavatelé nafoukli ještě předtím, než se objevila v obchodech, se vždy těžce hodnotí. Příběh nemá nikterak strhující tempo, nemohu říci, že bych v mnoha momentech tajila dech, jak daná situace dopadne - ale o tom to možná nakonec je. Přežívání ze dne na den, snaha co nejvíce se citově odpoutat, aby se člověk z těch každodenních hrůz nezbláznil. Dělat, o co člověka žádají, dožít se dalšího rána svým věznitelům na truc. Lale Sokolov není nezištným hrdinou, není člověkem, který by byl symbolem protestu a odboje, ale snad možná tím víc je reálný. Napsat příběh o někom, kdo byl morálně nepošpiněným hrdinou, který zahynul v boji o vyšší princip, je asi snazší, než vykreslit příběh člověka, který občas držel hubu a krok, aby se vyhnul kulce. Kvůli rodině, kvůli lásce, kvůli - byť nepříliš romanticky vyznívající - lásce k sobě samému, pudu sebezáchovy. Právě i za absenci té prvoplánové líbivosti, za to, že se autorka nebála knižního Laleho napsat jako postavu, která občas uhnula, občas si odpustila hrdinský komentář a vždy myslela na zadní vrátka, dávám 4 z 5.

Analady
11.08.2019 4 z 5

Četla jsem již více knih z období 2. sv. války popisující příběhy lidí, kteří prošli koncentračními tábory. Byly to knihy hodně emočně náročné na čtení, příběhy plné utrpení. Tato kniha je ale jiná, hodně odlehčená. I když lehce v obrysech naznačuje, co se dělo, nejde nijak do hloubky. Nepopisuje do detailu všechno to utrpení. Proto se i mnohem lépe a snadněji čte. Je až neuvěřitelné, jak velké štěstí v neštěstí měl hlavní hrdina Lale. Kolik si toho troufl a kolik mu toho prošlo. Zajímavě a čtivě pojatá kniha. Rozhodně nejde o nějaké svědectví krutostí páchaných v koncentračních táborech. Spíš je to taková love story.

Léňa98
20.11.2019 4 z 5

Když jsem začala knihu číst, trošku jsem se bála, co mám čekat. Uznávám autorku, jak dokázala zachytit příběh mladých lidí, kteří v koncentračním táboře našli lásku. Jediné, co mi asi u knihy chybí, že veškeré romantická gesta převažují drastickou dobu v koncentrácích. Uznávám, že je lepší vyzdvihovat to dobré, místo toho špatného. Ale občas jsem měla pocit, že se příběh odehrává spíše na svobodě.

Iwets
22.01.2020 4 z 5

Je to taková pohádka o pekle. Jenže o tomto téma se napsalo tolik hrůzostrašných knih, ze kterých člověk nemohl skoro spát, že mi to v závěru ani nevadí. Je to čtivé, podle skutečných událostí a napsané tak, jak to starý člověk zpětně vnímal. Epilog, fotky a celkový závěr knihy přidal díky mé sentimentální stránce hvězdu navíc.

Marketa236
20.02.2020 4 z 5

Čekala jsem malinko víc, ale i tak silný příběh

Ivanka83
06.06.2020 4 z 5

Takové knihy je potřeba psát a číst. Není to zrovna snadné a krásné čtení. Hrůzy odehrávající se v táborech mě nikdy nepřestanou udivovat... Při čtení jsem cítila ohromný smutek, vztek, ale i radosti nad takovými drobnostmi, jako třeba schůzky za administrativní budovou.
Doporučuji přečíst.

katallinka
02.08.2020 4 z 5

Malinko naivní příběh, který se odehrává na místě plném hrůzy. I přes některé nepravděpodobné pasáže, velmi zajímavý příběh. Je příjemné číst o Osvětimi z pohledu dvou zamilovaných.

makki.xoxo
25.08.2020 4 z 5

Nebyla to moje první (ani poslední) knížka o válce a o holocaustu. Příběh je napsaný čtivě a zajímavě. Přála jsem si celou dobu, aby to Gita i Lale přežili a byli spolu ´”dodnes”. Jediný co bych vytkla je to, ze konec knihy byl na mě až moc uspěchaný.. čtu o těch hruzostrasnych věcech a najednou bydlí v Austrálii a je konec. Oproti ostatním knihám o holocaustu, Tatér z Osvětimi není drastický a cely koncetrak se nejeví tak příšerně.. Z 96% u knížek s touto tematikou uroním slzu, u Tatéra ani jednu.. přesto si mě příběh necim získal a hodnotím ho velmi kladně. Je to zase úplně jiny příběh než jaké jsem četla predtim. DOPORUČUJI.

Sonyk5100
13.09.2021 4 z 5

Pkěné oddechové čtení, navzdory tématu. Knihu jsem přečetla jedním dechem, zajímavé osudy, postavy a příběhy, ale znovu bych ji nečetla.

ujira
21.09.2021 4 z 5

Ačkoli jde o román z koncetráku a podle skutečných událostí, neladí v něm autorčina idealizace a důraz na romantickou linku hrdinů navzdory osudu a okolnostem. Jistě se našli židé, kteří měli vůli přežít za každou cenu a navrch hromadu štěstí, ale tohle postrádá věrohodnost a působí tak, že se to vlastně dalo přežít a lidé tam si navzájem pomáhali a Němci nebyli nelidské zrůdy.

Calibra
15.12.2021 4 z 5

27/21 Audiokniha. Očividně je kniha poměrně utla, protože jsem ji měla poslechnutou docela rychle. Příběhy z Osvětimi jsou samozřejmě vždy smutný a plný emocí, tady jsem měla pocit, ze Lali měl poměrně “štěstí” a jeho přestaly mu procházely, takže to trochu ubírají na věrohodnosti. Na konci knihy se dozvíme, ze je příběh založen na skutečné události. Doslov se mi moc líbil.

Gabriela143
23.01.2023 4 z 5

Kniha sa číta dobre, príbeh je pekne napísaný, dávam plus za ďalšie informácie, ale čítala som aj lepšie knihy s touto tématikou.

Aniday
21.07.2024 4 z 5

dřív než kniha, mě zastihl stejnojmenný seriál, který vzhledem k věrně zachycené až hmatatelné surovosti té doby, ve mně vzbudil o mnoho víc emocí, než kniha samotná...

j.vitek
07.02.2024 4 z 5

Čtivě napsané. Historickou pravdu bych v tom nehledal.