Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4416 4416

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz, 2018

Knihomura
06.06.2019

Stylisticky /a asi i překlad/ velmi nedobré. Příběh je vykreslen tak až idylicky, že není pravděpodobné, že by takhle jednoduše mohl někdo "projít" koncentračním táborem.

melonka
22.11.2019 5 z 5

Příběh, ke kterému jsou slova zbytečná. Už z prologu mi bylo jasné, že tato kniha bude něčím zvláštním a je k ní potřeba přistupovat jako ne výpověď k hrůzám, co se dělo v koncentračních táborech, ale že i na takovém místě za tak hrozných okolností se dva lidé do sebe zamilovali.
Proto mě překvapilo, že se tu našli i "negativní komentáře. K těmto komentářům bych řekla - pokud si chtějí přečíst výpovědi lidí z koncentračních táborů doporučuji přečíst například Mengeleho děvče nebo Knihovnice z Osvětimy a další. V poslední době na toto téma bylo vydaných spoustat knížek, kde každý příběh to jedinečnost. Ale tento příběh je jiný a je já bych na něj nahlížela jako příběh Lale, který prožil část života v koncentračním táboře, ale na "priviligované" pozici, která mu umožňovala přežít.

Pavlaj
20.05.2020 4 z 5

Silný příběh. To, že ho Lale vyprávěl až těsně před smrtí, protože se obával obvinění z kolaborace, mu, myslím, dodává na věrohodnosti? Je potřeba si uvědomit, že Lale (pokud mu tedy můžeme věřit) prožil a popisuje koncentrák ze zkušenosti privilegovaného vězně, v podstatě kápa. Přidávám se ale ke všem, kteří mají problém se zpracováním. Autorka příběhu na síle nepřidala, spíš naopak. Nebýt toho, že je založeno na skutečných událostech (i když nejspíš Lalem poupravených), působilo by povrchně a jazyk občas sklouzává k červené knihovně.

Nicole_picole
22.01.2021 2 z 5

Překvapivé zklamání. Příběhu jsem nevěřila, hlavní hrdina měl až moc štěstí na to kde se nacházel...na místě kde není slitování..

Nikolačte
23.01.2021 1 z 5

Knihy podle skutečné události, a zejména ty, které se týkají tématu holokaustu, mě velmi zajímají. Po doporučení od známých jsem sáhla právě po Tatéru z Osvětimi, který byl však pro mě obrovským zklamáním. Nelíbil se mi především autorčin styl psaní a také to, že se autorce ve mně, jako ve čtenáři, nepodařilo vyvolat žádné emoce-což mi přijde zrovna u knih týkajících se tohoto tématu důležité.

lubomir2914
21.02.2021 odpad!

Čekal jsem vylíčení reality, nikoliv pohádku.

Obelix15
03.01.2021 odpad!

(SPOILER) Ke knize jsem se dostal díky čtenářské výzvě. Začnu tím jednodušším: kniha se velmi dobře četla, zdatný čtenář zvládne za odpoledne, max. za dva dny ... Obsahově je to o dost horší. Jako milovník válečné literatury jsem musel zavřít oči nad všemi nepřesnostmi a vžít se do děje hlavních postav jako jeden z vězňů, který pozoruje rodící se vztah mezi spoluvězni opačného pohlaví. Oproti jiným válečným románům z prostředí koncentračního tábora je zde popsán život jako "na letním táboře s přísnými vedoucími". Autorka se evidentně při psaní zaměřila na vsazení dvou lidí do nepřátelského prostředí, které ale nemělo mít takový vliv na zrod jejich lásky. Tudíž, pokud bych měl knihu hodnotit podle atmosféry tohoto prostředí, podle denního režimu tábora a podle vypjatých a detailně popsaných situací, hodnotil bych knihu jako naprostý odpad, který opovrhuje, ba konce zesměšňuje a popírá hrůzy, které se v táborech smrti děly. A tím sráží autoritu knih se stejným zaměřením ... Ovšem, pokud bych měl knihu hodnotit jako román, zejména pro ženy, který je vsazen do tohoto prostředí a nemá mít velký vliv na děj, hodnotil bych jako jeden z lepších románů do červené knihovny.

Poznámka: Pokud čtenář nedokáže rozlišit válečný román plný hrůz od románu do červené knihovny vsazen do tohoto prostředí, nedoporučuji tuto knihu číst.

Market116
12.09.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem si přečetla hlavně kvůli ČV, jelikož tento typ knih moc nevyhledávám...protože nerada čtu o bolesti, strachu a beznaději za 2.sv...
Ale nakonec jsem ráda, že jsem tomuto příběhu, který se opravdu stal, dala šanci. Moc se mi líbil, i přes všechnu tu hrůzu...
Jeden z mála příběhů, který skončil poměrně šťastně.

Nudlesmakem
14.01.2021 2 z 5

Vlastně nevím, jsem z toho rozpačitá. Podle mě je ten příběh odvyprávěn až příliš romantickým pohledem. Způsob, kterým je napsaný, podle mne ubírá na síle obsahu.

Nikusha
01.04.2019 4 z 5

Chvílemi jsem se přistihla, že jsem jakoby zapomínala, že to není fikce. Ano, je to totiž těžko představitelné...Krásně napsaný srdcervoucí příběh. Utrpení, ale zároveň víra a láska. Pro mně nejvíc emotivní (vařila se ve mně krev) bylo setkání s Mengelem. Toho bych nechtěla vidět ani jako voskovou figurínu.

Lenoulinka
13.04.2019 5 z 5

Na celém příběhu je úžasné to, že Lale a Gita přežili pobyt v koncentračním táboru a mohli spolu prožívat na svobodě spousty hezkých dnů.

MiTrevi
19.05.2019 odpad!

Jedna z nejhorších knih z prostředí koncentračních táborů nebo období války. Absolutně ve mě nevzbudila žádné city a to mi nedělá problém u knih brečet. Bohužel byla slabá.

vikaa
01.08.2019 4 z 5

Skutečný příběh židovského mladíka, který se snaží všemi prostředky dosáhnou toho, aby přežil. S notnou dávkou štěstí, ale i vlastním přičiněním se mu to skutečně podařilo. Líčení běžného života v Osvětimi je hrůzné, ale je vidět, že přežijí hlavně Ti, co mají trochu štěstí a kteří se nepos..ou. A přežít pomáhá i láska...
Nejvíce mě zarazilo, že židovská dívka, která musela být milenkou německého velitele, byla po návratu z Osvětimi odsouzená na 15 let. To mi nepřipadalo správné ani morální. Jak mohou vědět ti, co ji soudili, co všechno by udělali pro záchranu svého vlastního života...

pavels36
15.08.2019 5 z 5

Hodně silné čtivo.Příběh který s Vámi trochu zacloumá i otřese. Knihu hodnotím na plný počet hvězd. Nebylo hluchého místa. Období 1930 - 1948 mě vždy zajímalo nejen z pohledu nástupu fašismu či nástupu stalinismu, ale období kdy jedno zlo střídalo druhé. V této knížce se ukázala pravda nejen o násilnostech ze strany Němců,ale i ze strany Rusů. Násilnosti páchané nejen na Židech,ale i všech lidech, kteří nerespektovali tehdejší režim. O Osvětimi toho bylo napsáno hodně a nikdy mě nepřestane šokovat jaké zvěrstvo se odehrávalo v táborech. Tento příběh není jen o jednom člověku, ale celkový děj v období druhé světové války. Velmi zajímavý byl i epilog a konec knihy. Vřele doporučuji i jako povinnou četbu do škol.

KaLiBi
30.09.2019 5 z 5

Co dodat, čtivé a dechberoucí. Silný a téměř neuvěřitelný životní příběh. Slzy jsem musela držet na krajíčku.

Vakalik
12.07.2020 2 z 5

(SPOILER) Jelikož jsem četla eknihu a obal knihy jen přelétla, nevšimla jsem si, že jde o román podle skutečného příběhu. Celou dobu jsem tak žila v tom, že jde o nereálný, hodně přibarvený (a to do odstínů růžové) příběh, kde je realitou možná tak inspirována pozice tatéra. Když jsem na konci knihy zjistila, že dílo vzniklo opravdu podle vyprávění člověka, který to zažil, docela mě to šokovalo. Četla už jsem desítky knih na téma holocaustu. A tahle je snad nejpozitivnější z nich. Nejpozitivnější v tom smyslu, že se naprosto vzdaluje realitě v koncentračních táborech. 99% knih, které jsem o holocaustu četla bylo tak šokujících, že sem až občas musela knihu odložit. Proto se mi nelehko čte, když pak někdo líčí situaci tak, že se tam mohli volně procházet, držet za ruku, užívat si sluníčka a podobně. To, že se všichni, u kterých to zkusil nechali podplácet a všichni včetně vzdálených dozorčích věděli, když hlavní postavu potkali, že ON je tatér, je taky neuvěřitelné. Že se jemu i jeho družce podaří útěk a nikde je nechytne, nikdo po nich nestřílí? On naopak potká Rusy, kteří ho hned vezmou na své velitelství a svěří mu funkci a pomalu postel s nebesy? Nemohu říct, že se mi kniha nelíbila. Dočetla jsem ji, protože mě zajímalo, jak to s hlavním hrdinou dopadne. Jen je hodně těžko uvěřitelná. Nechci zpochybňovat paměť hlavní postavy, ale myslím, že po desítkách let měl už realitu hodně zastřenou. Pokud by to byla jedna z prvních, které bych o holocaustu četla, asi by moje recenze byla pozitivnější.

iva23
15.07.2020 odpad!

Nenapadá mě nic, za co bych dala alespoň jednu hvězdu.. špatné ze všech stran.

hrabalikoval
11.04.2021 5 z 5

Velmi silný příběh. Na to jak těžké téma tohle je to krásně “jednoduše” napsané. Oceňuju to jak je kniha napsaná a zpracovaná. Velmi dobře se četla a ubíhala rychle. Protože tohle prostě chcete dočíst do konce. Pocity z knihy se mi začali ukazovat spíš po přečtení jak během čtení. To si říkáte furt dobře dobře ale pak to dopadne. Ten konec, který ve vás vyvolá city a vy prostě musíte přemýšlet. Proč to někdo dělal, jak to mohl dělat. A jenom obdivuje všechny co tohle zvládli překonat a ještě navíc najít lásku na celý život.

mfajmanova
30.07.2021 4 z 5

Moc hezky se to četlo a s mírným odstupem si časem určitě přečtu i Cilčinu cestu.

rakosnicek333
21.07.2021 3 z 5

Dlouho jsem přemýšlela co ke knize napsat. Nebylo to špatné, četlo se to dobře, knihu jsem měla přečtenou za jeden den.. teď ovšem přijde příslovečné ale. U tohoto tématu prostě čekáte, že vás bude mrazit a tento pocit se nedostavil. Autorka mě nedokázala dostat hloub, zůstala jen na povrchu. Škoda.