Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4340 4340

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz , 2018

luciadola
17.11.2019 odpad!

Príde mi to, akoby pani autorka v živote nebola v Európe a nemala žiadnu predstavu o tom, ako to fungovalo v koncentračných táboroch. Neuveriteľné, plytké, neosobné.

sataras
18.09.2018 2 z 5

Tento příběh musel být nesmírně silný pro skutečné aktéry, ale styl zpracování autorky i její přidaná hodnota byla pro mne zcela nepřijatelná..bohužel

-markéta-
13.01.2019 5 z 5

Krásný román, díky kterému je vidět, že když člověk pevně věří, tak se můžou stát i nemožné věci!

Nádherná záležitost plná lásky, naděje a pomoci.

Dokonalá kniha, která rozhodně stojí za přečtení! Lehce předvídatelný konec, každopádně skončit to mohlo i jinak.

Warty
02.03.2019 2 z 5

Tak trochu nevím, co o příběhu napsat. Upřímně jsem asi čekala něco trochu jiného, zvláště s ohledem na to, že se údajně jedná o skutečný příběh. Z vyprávění z Osvětimi by člověku měla naskakovat husí kůže, ale z tohoto vyprávění mám spíš pocit, jako by se tam vlastně tak špatně nežilo... Z knihy jsem spíše zklamaná.

Alethea_k
24.06.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Poukázala na to, že špatné věci dělali všichni, a to jen proto, aby přežili. Špatné věci, které se děly v koncentračních táborech, zde nebyly nikterak zlehčovány, zároveň zmíněny jen tak - mimochodem. Pokud čtenář není pozorný, nedivím se, že tvrdí, že jde o zklamání. Kniha mne okouzlila ale především proto, že neukazuje veškerá zvěrstva na sílu, za každou cenu, nechá svým způsobem na čtenáři, zda přemýšlí více, nebo čte "jen" příběh. Zároveň jsem ráda, že byl zmíněn život hlavních hrdinů po 2. sv. válce.

SimonaM86
04.07.2019 5 z 5

Důkaz toho, že i v těch nejhorších životních podmínkách se dá uchránit a zachovat si lidkost! Doporučuji!

Kamilajznik
06.08.2019 5 z 5

Za me silný pribeh s dobrym koncem. Je az neskutecne, ze se dalo v tabore tak "prezivat".
Vsechny klobouky dolu za tu chut do zivota.

GaleW
21.08.2019 2 z 5

Nemůžu si pomoci, ale pro mě zklamání. Moc jsem se na tuhle knížku těšila, ale asi trochu i proto je to zklamání veliké. Příběh mě neupoutal, hlavní hrdina mi nebyl rozhodně sympatický, i v tak děsivých podmínkách a nejspíše až do konce života pouhý prospěchář, kterému nakonec všechno vyšlo. Knížek s válečnou tématikou jsem četla už hodně a tahle mi oproti těm ostatním připadá těžko uvěřitelná. Škoda.....

oblakaknih
18.09.2019 5 z 5

K této knize opravdu nevím, co napsat. Naprosto mi vyrazila dech, překvapila mě, ale zároveň splnila má očekávání.
Je mojí první knihou s válečnou tématikou. Musím říct, že to byla skvělá volba. Pokud chcete s tímto tématem začít, doporučuji po ní sáhnout.
Co se námětu týče, je podle mě nevyčerpatelný a nikdy nebude dostatek knih, které popisují tuto hrůznou dobu.
Moc se mi líbilo, že se autorka soustředila především na osobní příběh, nebylo tam příliš "učebnicových" informací.
Celý příběh jsem prožila s postavami.
Byl jednoduše popsaný, autorka do něj nijak nezasahovala.
Navíc se kniha dobře četla (na to, že je to tak důležité téma).
Ze začátku mi trochu nevyhovovalo opakování jmen skoro na každém začátku věty, ale postupně jsem to přestala vnímat a ani nevím, jestli to na dalších stranách bylo.
Knihu doporučuji všemi deseti, okamžitě se zařadila mezi mé nejoblíbenější.

whiolet
25.12.2019 5 z 5

Silný příběh. Ačkoliv jsem takových příběhu četla už spoustu, pořád mě fascinuje co všechno je schopen člověk snést.
To,že byl Ludvík ze Slovenska je mi bližší a kniha tím dostala trochu jiný (pro mě) rozměr.
Výborná kniha.

snobold
02.02.2020 2 z 5

Takřka od třetiny knihy jsem měl k dílu velký odpor. Dělat z největší světové tragédie červenou knihovnu jsem bral jako velký flusanec vůči holocaustu. Později jsem zjistil, že příběh je podle skutečnosti, čemuž se mi ani nechtělo popravdě věřit, ale aslespoň trochu se můj odpor zmenšil. Ač je příběh sepsán na základě výpovědi tak stejně mám určité pochybnosti. Autorka si to bezesporu nějaké věci přikrášluje, aby se kniha masově líbila. Emoce pro čtenáře nula. Napětí nula. Stylistika obecně špatná. Postavy jsou vykresleny nezajímamvě a nenašel jsem si k ním žádný vztah - což nezní asi úplně dobře vzhedem k tomu, že to jsou reální lidé, ale autorka je dle mě nedokázala čtenáři \"prodat\". Knihu spíše nedoporučuju - mladí si ještě můžou začít myslet, že se v koncentráku hrál fotbal s nacisty, každou neděli souložilo a dozorci byli kámoši.

Baru16
26.07.2020 5 z 5

Kniha, která mě přivedla k válečné beletrii. Děkuju!

FUNFACT: Často čtu ve vlaku. Nasedám do vlaku domů, čtu si, vlak vyjíždí a vagonem se rozezní stanice, kterými se bude projíždět. Moji pozornost upoutala stanice Osvětim. Nevěděla jsem, jestli brečet nebo se smát.
No jo, mezistátní vlaky.

Sylvanas
29.09.2020 4 z 5

Občas jsem přemýšlela, jestli některé události popisované v knize byly skutečně autentické, nicméně ať je to jak chce, knížka byla hrozně čtivá. Přelouskala jsem jí za dva dny, a je škoda, že v seznamu knížek k přečtení jsem jí měla tak dlouho.

Wyder
29.03.2021 4 z 5

Je to silný příběh, který je vykládán pohledem ústředního hrdiny. Na tom by nebylo nic kontroverzního, kdyby ta osoba nebyla tatérem v Auschwitz.

Kniha mě bavila a dočetl jsem ji za pár večerů. Určitě doporučuji k přečtení, nicméně je tam to ale. Lale je zde představen prakticky jako veskrze kladná postava. Já samozřejmě neznám reálný příběh Ludvíka Eisenberga/Sokolova, ale je všeobecně známo, že vězni se mezi sebou i udávali a šli po sobě (šlo o holé životy) a tady to je takové, nevím, místy asi až moc nereálné. Je otázka, jestli při záchraně svého života nemusel i on obětovat jiné. Těžko to soudit, nemám na to právo, ale prostě mi to vrtá hlavou...

Gimli
14.04.2022 2 z 5

Překvapivě slabé po tom humbuku okolo. V zásadě jde o bezkrevnou love story, která by upadla rychle v zapomnění, kdyby se neodehrávala v Osvětimi. Morrisová není dobrá spisovatelka. Jen konstatuje, nedokáže postavám vdechnout život a ty tak zůstávají jen schématickými figurkami. Říkám si, co by z toho příběhu mohlo být, kdyby měl víc třeba Jiráskova popisu a Kingovy propracovanosti vnitřního světa postav. Nemůžu si nevzpomenout na knihu Asylum, kterou jsem nedávno četl. Ovšem ta teenagerovská vyprávěnka se nesnaží předstírat, že je něco víc než brak na delší cesty vlakem.

klarka009
23.08.2022 3 z 5

U Tatéra z Osvětimi jsem s ohledem na recenze čekala mnohem více, ale bohužel se žádné wow z mé strany nekonalo. Pro mě, co se týče tématu 2.světové války, tato kniha spadá mezi té slabší. Na to, že má být kniha podle skutečného příběhu, tak si myslím, že tam je hodně smyšlených věcí. Některé věci mi přišly prostě dost nereálné. Jedině, že by měl Lale několikrát z pekla štěstí ‍️ a na můj vkus ho měl opravdu až moc. Kdo mě v knize zaujal byla Cilka. Proto se také chystám na druhý díl a to Cilčinu cestu

monika011
22.03.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi je neskutečně silný příběh o muži, který měl velké štěstí v obrovském neštěstí. A o ženě, která potkala tohoto muže, který ji zachránil život, čímž ji ten život úplně změnil. Příběh vypráví taky o nekonečném množství lidí, kterým bylo vymazáno jméno, odebrána identita a odcizena rodina v těch nejstrašnějších dobách lidských dějin. Překvapujeme mě, s jakou lehkostí a citem je kniha napsána, a jak rychle se čte. Když jen pomyslím jaké hrůzy se tu odehrávaly před sedmdesáti lety, běhá mi mráz po zádech a pociťuji neskutečný smutek a úzkost.

"Pokud se ráno probudíš, pak je to hezký den."

Ale nebojte, kniha není jen o všech těch hrůzách, strachu, bolesti a lidském neštěstí. Je také o naději, odvaze, víře a lásce. "Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v té nejstrašnější situaci."

EjkaM
03.07.2023 2 z 5

Příběhy z koncentračních táborů je nutné neustále připomínat. Tuhle podmínku knížka splňuje. Bohužel z literárního hlediska nesourodý text. Charakteristika hlavních postav zaměřena převážně na romantickou zamilovanost, vedlejší postavy postrádají jakýkoliv náhled do jejich vnitřního světa. Dramatičnost vyprávění (na román to nemá patřičnou strukturu) veskrze žádná. Tohle řadím mezi lehké čtení pro dospívající dívky. Historické pozadí a z něj plynoucí poučení zůstane asi někde za mořem. Věřím, že pro Evropany nepřináší nic světoborného nebo nového.

Bebe2004
10.03.2021 3 z 5

Tak tohle je asi první příběh o druhé světové válce, který jsem četla a který skončil dobře. A to jsem jich četla opravdu hodně. Nevím, přišlo mi to takové moc "růžové", jestli se to tak dá říct. Oběma se všechno dařilo, že všeho se dokázali dostat, mnohokrát mi to přišlo až nereálné. Ale to je jen můj názor, soudím podle jiných knih.

rakosnicek333
21.07.2021 3 z 5

Dlouho jsem přemýšlela co ke knize napsat. Nebylo to špatné, četlo se to dobře, knihu jsem měla přečtenou za jeden den.. teď ovšem přijde příslovečné ale. U tohoto tématu prostě čekáte, že vás bude mrazit a tento pocit se nedostavil. Autorka mě nedokázala dostat hloub, zůstala jen na povrchu. Škoda.