Tekumseh (4. díl)
Fritz Steuben
Edice KOD svazek 116/IV - vyprávění o boji rudého muže za svůj národ, sepsané podle starých pramenů. Obsahuje původní díla: Volání lesů II (Ruf der Wälder - závěr - 1939) Tekumsehova smrt (Tecumsehs Tod - 1939)
Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: 1979 , Albatros (ČR)Originální název:
Ruf der Wälder/ Tekumsehs Tod, 1939
více info...
Přidat komentář
Dôstojný záver vynikajúcej ságy. Na začiatku som mal pocit plytkosti, neskôr sa to opäť "vyplnilo" a zážitok bol skvelý, aj keď záver, pochopiteľne, smutný.
Toto naozaj nie je až tak séria pre mladých. Hĺbkou myšlienok, rozoberaním vojenskej stratégie a taktiky (ktorej veľmi pomáhali vynikajúce mapky bitiek) vyhovie aj dospelému čitateľovi.
Celkovo klobúk dole, vynikajúco napísaný beletrizovaný životopis jedného z najvýzamnejších indiánskych náčelníkov.
Tento díl pojednává o pokusu Tekumseha o sjednocení indianskýck kmenů v jeden stát,stačilo málo a bylo by se mu to povedlo,ale opak je pravdou jeho snaha nebyla korunována úspěchem,jako Evropská Unie rozpadl se.Doporučuji
Vynikající kniha, ale poněkud plytká. Střídají se skvělé pasáže s těmi slabšími a bohužel především závěr (myslím knihy, ne jako závěrečný díl) je docela slabý a nenabízí katarzi, kterou by si Steubenovy knihy zasloužily.
Grafická úprava je super, včetně kreseb, nákresů průběhů bitev, map i kreseb zbraní a předmětů denní potřeby.
Jen doporučuji vydržet nutkání k zjišťování si, jak to bylo ve skutečnosti (u mě bylo časté a silné). Kazí to zážitek a občas budete zklamaní, jak moc si Steuben (já vím, je to pseudonym) upravoval historická fakta. Na druhou stranu se mi párkrát stalo, že jsem s otevřenou pusou zjistil, že to co mi připadalo velmi nepravděpodobné se opravdu odehrálo tak, jak je to v knize popsáno.
Nemám ráda, když umírá hlavní hrdina, ale co naplat, je to poslední díl a jinak skončit nemůže. Ani se mi to nechtělo číst. Steuben a Beholz (v jeho knize Tekumtha, poslední velký Šóní) se rozcházejí v popisu Tecumsehovy smrti, tak jsem hledala v knize, která byla zřejmě jedním ze zdrojů informací obou autorů (The Life and Correspondence of Isaac Brock, 1847) a v ní je zmíněna poněkud jiná verze, dost hnusná na to, aby vypadala jako pravda.
Kousek amatérského překladu:
---Po jeho (Tecumsehově) skonu bylo jeho neživé tělo obhlíženo s velkým zájmem americkými důstojníky, kteří tvrdili, že rysy jeho tváře byly majestátní i ve smrti. "Nicméně", popisuje americký spisovatel, "někteří z kentuckých mužů sami sebe ponížili tím, že na jeho mrtvém těle spáchali násilí. Byl skalpován a jinak různě znetvořen."---
Celkově mě jeho příběh nutí přemýšlet, jestli je zlo jako nakažlivá nemoc, kterou každý, kdo se s ní setká, předává dál. Jdu truchlit.
Čtvrtý a poslední díl ságy o životě šavanského náčelníka Tekumseha popisuje jeho společné tažení s Brity proti Američanům. Jeho sen, založit společný indiánský stát na území USA, však padá se smrtí generála Brocka a Tekumsehův osud je zpečetěn. Umírá v bitvě proti svému úhlavnímu nepříteli, generálu Harrisonovi, uprostřed hrstky svých nejvěrnějších bratří ale zrazen zbabělým anglickým generálem Proctorem.
Skvěle napsáno, např. Tekumsehův boj s grizzlym popsaný očima divoké šelmy je lahůdkou. A nesmím zapomenout smeknout před nádhernými ilustracemi Jaromíra Vraštila doprovázející všechny čtyři díly.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1971 | Tekumseh (1. díl) |
1985 | Tekumseh (2. díl) |
1986 | Tekumseh (3. díl) |
1979 | Tekumseh (4. díl) |
1980 | Veľký náčelník Tekumseh |
Úžasný čtyř dílný příběh plný emocí. Zatím nejlepší který jsem z této edice četl.