Temná pláň

Temná pláň
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/531305/bmid_temna-plan-65be50224348f.jpg 4 68 68

Detektiv Henry Ford série

< 3. díl

Spravedlnost mrtvým, rozhřešení živým. Třetí případ detektiva Forda. Ve vojenském prostoru na Salisburské pláni dojde k úmrtí mladé vojačky. Vše ukazuje na sebevraždu, ale detektiv Ford má pochybnosti. Přes odpor armádních představitelů i svých nadřízených zahájí vyšetřování vraždy. Zasažená jednotka navíc zanedlouho odlétá na vojenskou misi, a Ford tak má na rozpletení případu zoufale málo času. Do toho se schyluje k nevyhnutelnému: svému synovi bude muset přiznat pravdu o úmrtí jeho matky. Ustojí Ford tíži vlastní provinilosti i tlak na vyšetřování a odhalí pachatele včas?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Plain Dead, 2021

Magdalenkačte
29.01.2024 4 z 5

Novou knihu Andyho Maslena Temná pláň jsem měla možnost přečíst jako recenzní výtisk před oficiálním vydání. Za poskytnutí výtisku moc děkuji v rámci spolupráce @albatrosmedia.

Třetí případ detektiva Henryho Forda se odehrává na vojenské základně kousek od Salisbury. Je zde nalezena brutálně zavražděná mladá vojačka Rachel.

Na první pohled to cele vypadá, že si Rachel vzala sama život. Jen Henry má neblahé tušení, že to tak není a ze se jedna o vraždu. Cele vyšetřování komplikuje to, že pluk má odjet velmi brzy do Somálska a nim by odjel i případný vrah.

Čas se krátí, stop je málo a na Henryho tlačí nejen náměstek policie ale i vedení armády.
Jaký je motiv pachatele a proč musela Rachel zemřít?

Na Forda doléhá i to, že by měl synovi Samovi přiznat okolnosti úmrtí jeho matky. Povede se mu skloubit osobní a pracovní povinnosti?

Musím říct, že tento díl neměl až takový náboj jako první, ale přesto se četl sám a moc mě bavil. Byla jsem docela překvapena, když autor odhalil pachatele.

Kudlanka03
29.01.2024 2 z 5

Třetí díl s detektivem Fordem a mojí milou Hannah.
V tomto díle se dozvíme některé důležité detaily Fordova soukromého života. Mimo ale svůj osobní život začíná vyšetřování pod jeho vedením v případu mladé ženy, ktrou najdou na pláni a nezkušené oko by to vyhodnotilo, jako sebevraždu. Vždyť měla nástroj zkázy v ruce.
Proč by to někdo vůbec dělal?
Já si nemůžu pomoct, ale moc nesdílím obecné nadšení a oblibu v Maslenově tvorbě. Tento díl je třetí a stále mi příjde, že se nic moc neděje, nikam se osobně neposouvá a je to takové jako když másla ukrajuje. Forma tohoto vyprávění a vedení příběhu mi přijde, jako by to vyprávěl dětem nebo nějakým extra citlivým uším a vše vysvětluje až moc polopatě a zkrátka mu to tentokrát nevěřím. Přišlo mi, že autor si dal práci s dialogy, ale se samotným příběhem to bylo dost slabé, plitké, nemastné neslané.
Co se mi naopak líbilo, že Hannnah dostala konečně více prostoru a můžeme jí nahlédnout do hlavy. Nechybí ani jeho syn Sam, který by se k policii měl taky přidat, fakt mu to jde, opět se jen tak zmiňuje k nějakým věcem, které Ford řeší.
Podtrženo sečteno, tento díl nebyl dle mého gusta, což ale neznamená, že nebude podle vašeho.
Jsem opět zvědavá na další díl, u série vydržím, protože pořád mě láká zjišťovat, který díl bude nejlepší.

veruptackova
29.01.2024 4 z 5

Pokud máte rádi akcí nabité knihy a vraždy se spoustou krve, detektivky Andyho Maslena vás pravděpodobně zklamou. Naopak jeho knihy jsou plné poctivého vyšetřování, kde se nic neodhalí jako mávnutím kouzelného proutku. Vyšetřovatelé dělají chyby, jejich postup dává naprostý smysl a díky tomu celý případ působí až neuvěřitelně reálně. I přes pomalejší tempo jsou tyhle příběhy velmi čtivé. Dokážu si představit, že Temnou pláň spousta čtenářů přečte na jeden zátah. Současně je ale takhle detektivka psána tak, že ji můžete číst stejně jako já po opravdu malých kouscích, když je zrovna čas a nebudete mít pocit, že o něco přichází nebo že vypadnete z příběhu. Což opravdu u každé knihy nejde.

I když se tento případ v mých očích stále nevyrovnal tomu prvnímu - Temné hře, díky tomu, jak je kniha odlišná pro své tempo a současně velmi čtivá, velmi ráda sáhnu i po další Maslenově knize.

jahlina
29.01.2024 4 z 5

Trochu jsem se obávala vojenského prostředí, které mi není moc blízké. Ale tady mi to vůbec nevadilo. Naopak. Tohle prostředí dodalo knížce na zajímavosti, příběh byl opět velmi čtivý a krásně ubíhal. Sama se sebou jsem se dohadovala, kdo je pachatel. Nakonec jsem nebyla daleko od pravdy. Závěr byl na můj vkus malinko uspěchaný, což mě mrzelo, protože to pokazilo celkový jinak velice dobrý dojem.

I ve Fordově soukromí došlo k posunu. Konečně chápu celý rozměr Fordova trápení ve vztahu k jeho mrtvé ženě.

Doufám, že pokračování bude brzy.

Andy Maslen
britská