Temné záblesky
Martin Moudrý
Svět, jak ho známe, byl zničen. Přežilo jen málo lidí, kteří si museli poradit v situaci, na niž nebyl nikdo připraven. Tibor Lánský ale, ač to sám netušil, připraven byl. A dokázal své schopnosti dokonale využít, aby zničení světa pomstil.
Přidat komentář
Hele jako proč ne. Jen taková oddechovka dýchající poměrně zdálky na paty Dobrákovi. Nic k čemu bych se ještě někdy vrátil, ale během služební cesty jsem se celkem bavil.
Po několika kingovkách jsem potřeboval trošku relax a něco jednoduchého co si člověk přečte a nemusí nad tím přemýšlet.
A to tahle kniha plní výborně. Sice je tam inspirace mistrem vidět úplně všude, nicméně je to zábavné, dobře se to čte a a bavil jsem se výborně.
Takže doporučuji všem co rádi čtou knihy kde je postapo svět, ufoni a hektolitry krve :)
Jedna z nejlepších "brakových" knih vůbec. Tibor Lánský přežívá v postapo světě jak se dá, ale potom co převezme iniciativu a vydává se na cestu pomsty (krve:)), tak je to akční jízda ve stylu Kulhánka. Už Kat (Cesta krve 3) byl špička a tato kniha se mu skoro vyrovná. Protože v tomto typu literatury nehledám umění ani filozofický přesah, tak jsem se bavil na maximum. Martin Moudrý si dokáže dělat srandu sám ze sebe a v žádném případě se nebere vážně (jak píše Trudoš).
Nebudu se snažit o nějaké exaktní srovnání.
Vcelku ucházející dějová linka, zreálněné prostředí, trochu víc než hodně upovídané (133 tis slov je až-až), méně uvěřitelné zlo pro zlo, ale jinak dobrý až na ten závěr "pod mým velením se ze světa stane lepší místo k životu"
Holt instalace nového managementu nezná hranice světů ;)
Kopírka Kulhánka a jiných nápadu která kupodivu funguje. Příjemná akční a krvavá jízda která odsýpá, nic víc, nic míň.
Pořád se nemůžu ubránit srovnání s panem Kulhánkem... styl hodně podobný... kvalita horší... hlavně začátek docela nudil a nemohl sem tomu přijít na chuť... po osvobození ze zajetí už sem se královsky bavil...
Nastínit děj Temných záblesků a zachovat si přitom vážnou tvář, je vpravdě nelehký úkol. Zůstaneme tedy u toho, že lidstvo bylo během několika okamžiků vybombardováno šmejdem z vesmíru, což docela nakrklo hlavního hrdinu, takže se rozhodl, že na oplátku všechny emzáky pozabíjí. A tak začíná křížová cesta ostravského inženýra nesoucí se celá v duchu pořekadla „Škoda každé rány, která padne vedle“.
Je mnoho věcí, které mi na románu vadily, počínaje zápletkou připomínající dort pejska a kočičky, přes nelogické zvraty a nepochopitelné jednání veškerých postav, až po dialogy (a hlavně monology), jež evidentně nepochopily, jak že to mají fungovat. Tohle všechno bych vytknout mohl. Otázkou je, zda to má smysl. Protože - co si budeme nalhávat - tohle není žádná vyšší dívčí. Tohle je brakovka toho nejhrubšího kalibru a nestydí se za to. Což by mi bylo sympatické, kdyby Martin Moudrý uměl psát, nebral se tak vážně a hlavně mě nepoučoval o životě. V mém případě má i škvár jistou hranici únosnosti.
Mně se to náhodou líbilo. Vtáhlo mě to do děje, bylo to trochu akční a trochu sci-fi, hlavní hrdina je drsoň, který se s nikým nepáře, to všechno je kombinace, kterou můžu. Kulhánka, který ho měl inspirovat, jsem četl taky, ale nepřipadalo mi, že by z něj MM nějak moc vycházel, možná ve velmi hrubých obrysech dějovou linkou, a to taky jen zčásti. Ono v dnešní době napsat něco originálního je dost těžké. Za mě čtyři a půl hvězdičky.
Půjčil jsem si v knihovně, jen že to zkusím. Okamžitě jsem byl uvržen do děje a několikrát knihu otočil, abych si přečetl jméno autora. Čekal bych tam jméno mistra, jak mě ta kniha nadchla. Oproti například Cestě je tohle více realističtější. Martin Moudrý se stal tímto mým vybraným a uctívaným autorem, společně s Mistrem, Žambochem a Kotletou. Po dočtení příběhu jsem vyrazil do knihkupectví skoupit všechna díla Moudrého. Sám píšu svoji první knihu a vím, jak je těžké vymyslet příběh nepodobný žádnému jinému, pokud byl nějaký nápad použit od jinud, tomu se snad nikdo nevyhne. Temné záblesky je nej od tohoto spisovatele. Za mě prostě skvělé, já se bavil. Díky Martine!!!
Vítejte v Cestě krve. Místo stříbrné čelenky čip, místo pavouků cikánská pečeně. Chybí už jen Saladin, ale máme loď návštěvníků. Trochu se zregenerujeme, postřílíme pár protivníků - slabota, zregenerujeme trochu více a jde se na to. No, to už je lepší ! A tak to jde až do konce. Neumím dát hvězdičku, ale to neva, tahle kniha si žádnou nezaslouží.
Buďme upřímní. Pokud by tohle vyšlo po Cestě krve s Kulhánkovým jménem na obálce, tak by málokdo zapochyboval, že to Kulhánek nenapsal. A páč mně jde především o zážitek z četby a nepitvám se v tom, kde kdo vzal inspiraci, tak si to čtyři hvězdičky zaslouží.
Ono ani ty motivy v Cestě krve nejsou vůbec originální a různí spisovatelé o tom psali daleko dříve než Mistr. A určitě to neznásilňuje logiku víc, než díla Moudrého vzoru.
Temné záblesky jsou silně inspirované Kulhánkovou knihou Cesta krve a něco si vzaly i z Neffovi Tmy (Na což autor v knize nepřímo naráží, ale každému kdo Tmu četl, to v oné pasáži musí být naprosto jasné.) a z druhé části knihy Luciferovo kladivo. Místy mě dost zarážela nedomyšlenos některých scén a toporné pokusy o vtipné hlášky. Pokud by šlo o originální myšlenku, dal bych o jednu hvězdu víc, ale jelikož jsou Temné záblesky do očí bijícím klonem Cesty krve, nemohu dát víc než tři.
Autorovy další knížky
2004 | Kat |
2006 | Temné záblesky |
2008 | Konec křížů |
2010 | A bude hůř! |
2008 | Devátá sféra 1 |
„Chcete-li manipulovat
s několik dnů starou mrtvolou
a nenakazit se,
jsou takové gumové rukavice
pravý poklad.“
„Já snad budu muset jít pěšky.“
Ty vole, to je Kulhánek!!! Tuhle větu čtu vždycky, když se objeví nějaký nový nebo staronový spisovatel, a hodí do svého, mnohdy nudného, příběhu nějakého mimozemšťana, srnku nebo upíra. A tak jsem se musel zasmát některým recenzím na tuto knihu, kdy někdo dokonce tvrdí, že na Kulhánka, Kotletu nebo Kopřivu to nemá. Hmmm . . . Pan Moudrý je svou tvorbou nejblíže té Kolhánkovské, už jen tím, že dopsal trilogii Cesta krve a přispěl tak svým Katem do perfektních příběhů Dobráka a Cynika.
Citát: Jestli mi odpovíte na mé otázky, nechám vás odejít. Jestli ne, budu mít jídlo na zimu.
Temné záblesky si tvrdím popsat jako brutálnější Kulhánek s menším humorem. Panu Moudrému nejde moc srandovní vypointování kapitol, v čemž je pan Kulhánek mistr. Kotleta tomu nemá ani po kotníky, protože jeho jediná a nejlepší kniha vyšla před patnácti lety. A Kopřiva? Ten kolem Kulhánka jen prokulhal. Má úplně jiné specifické příběhy. Má perfektní příběhy, ale nikdy by mě nenapadlo ho přirovnávat ke Kulhánkovi.
Citát: . . . zůstala nám bedna jablek ve sklípku, dvě hrušky a sušené kopřivy. Pak zůstanou jedinými potravinami v celém lese pouze lahve s whisky. Jest-li že nadejde den, kdy budeme muset zemřít hlady, můžeme umřít opilí takovým způsobem, že nám to bude úplně jedno.
Temné záblesky je mrazivý temný sci-fi horor s prvky gore, masovými vraždami, popkulturními hláškami, krví, humorem, ironií a akcí. Nejvíce mi to však připomíná akční hru z pohledu jednoho hráče. Začínáte jako prostý moravský občan, co se bojí jít na úřad práce, protože bude plno a na vás se možná ani nedostane řada, poté v jednom mžiku stojíte uprostřed zničeného a hořícího města a vaše cesta začíná záchranou manželky. Hororovým odjezdem do Ostravy příběh Tibora Lánského je jen rozjezd.
Citát: Z Petřvaldu je to do Ostravy co by meteoritem dohodil.
(POZOR NÁSLEDUJE MOŽNÉ VYZRAZENÍ DĚJE)
Pak už je to jen level za levelem, pomsta, krev, kanibalismus, (pokud nejste rasisti nebude vám vadit ani cikánská kotleta) pětileté otroctví, temný záblesk a ukradení kosmické lodě, cesta časem a masové vraždění, pak sériové vraždění dětí – nikdy jsem pořádně nechápal rozdíl mezi „masový“ a „sériový“ – ale tady je to jedno. Pokud sečtete oběti všech známých masových a sériových vrahů světa, tak nebudete mít ani desetinu mrtvol, které zde vyrobí a sežere Tibor Lánský. A ke konci vás čeká BOSS.
Citát: Když zažijete něco jako apokalypsu, brutálně povraždíte vrahy vaší ženy a začnete lovit cikány na jídlo, zřejmě to tak trochu posune hranice vaší adaptability na nepravděpodobné události.
(KONEC STRACHU, HLADU A SPOILERŮ)
Strhující, leč někdy zbytečně prodlužovaný příběh, kde najdete vše, co správná braková literatura má mít. Vše je úhledně seřazeno, logickým postupem odhaleno a s perfektním finálem ukončeno. Je v tom spousta moudra a člověk je možná i překvapen tím surovým pohledem na svět. Když jsem nedávno četl článek o tom, kterak se školy v USA zbavují nevhodné literatury (King nebo Orwel?), jsou Temné záblesky určeny rovnou ke spálení. Kniha totiž obsahuje všechno to, kvůli čemu dnešní svět šílí a vykřikuje slova jako „respekt“ a „rasistický!!!“ V tomto příběhu si užijete starý svět.
Citát: Teraz vám gadžom ukážeme, čo je to rasismus.
Ale pozor, to není ještě všechno. Příběh tak nějak vystihuje i pravdu, co by se mohlo stát, kdyby civilizace jako taková skončila. Hlavně shánění jídla je v tomto příběhu dost brutální, ale bohužel i také dosti reálné. Ještě něco málo o humoru. Je ho v tomto příběhu dost, ale ne zas tak moc. Možná to chtělo ještě více oživit třeba ironií, protože příběh sám o sobě je hodně temný. Opravdu jsem čekal víc srandy. Ale i tak dobrý. Navíc jsem z příběhu vypsal na třicet citátů – což je snad zatím nejvíc ze všech těch knih, co jsem kdy přečetl. Už to samo poukazuje na poctivý a propracovaný příběh. A já si na konci konečně můžu zařvat tu super hlášku – Ty vole, to je Moudrý!!!!!
Citát: Co se mého současného stavu týkalo, nebylo to zrovna nejhorší. Cítil jsem se tak vitální a živý jako nikdy v životě, měl jsem dobrou náladu a životní cíl. . . . například zabíjení mě nechávalo naprosto chladným, necítil jsem absolutně výčitky svědomí (spíš mě to bavilo čím dál víc)