Temný novovek
James Bridle
Doba neustálych technologických zmien pretvára aj naše videnie sveta. James Bridle nám ukazuje, ako sa tomuto vývoju oddávame aj bez hlbšieho poznania, a zároveň kritizuje matematické myslenie, ktoré zvádza k viere, že každý problém je možné vyriešiť výpočtami. Temný novovek je volaním po technologickej gramotnosti a nových metaforách, ktoré nám ponúknu iný pohľad na to, ako technológie naozaj fungujú.... celý text
Literatura světová Novely Věda
Vydáno: 2021 , Literárna baštaOriginální název:
New Dark Age, 2018
více info...
Přidat komentář
velké zklamání, autorův styl je esejistický; chce ohromit, ne argumentovat; snesl mnoho důležitých i pozoruhodných faktů, ale neumí je analyzovat a hierarchizovat (porovnává nesouměřitelné, jednotlivé s obecným, převrací kauzalitu atd.); myslím, že temné není v technologii, ale v člověku, který s ní zachází a hlavně jak (všechno se dá zneužít, ale to přece není důvod, proč to zakázat, nepoužívat nebo nerozvíjet)
Tato kniha byla složitější a to hlavně proto, že se jedná o nálev informaci proto doporučuji odstup zároveň je kniha neskutecne přesná a pravdivá a myslím že autor dobře věděl o čem píše jelikož dopad a rozvoj technologie našeho světa vystihl velice trefně
Dost kvalitní sumář všechno (negativního), co nám informační technologie přinášejí a hlavně co nám odnášejí. Na první pohled to vypadá, že autor semlel páté přes deváté, ale když se začtete a zamyslíte, pochopíte, jak široký záběr si vzal na mušku a rozebral, pak to pravděpodobně i oceníte.
Ne že by to bylo veselé čtení.
btw... Jedním z témat knihy jsou i softwarové překladače, které se kasají, že nahradí živé překladatele - tak je škoda, že překlad knihy občas zní jako by byl dílem překladače a nikoli překladatele.
Při čtení jsem se snažila nechytit depku, ale aby bylo jasno, nedávám plné hodnocení jen proto, že mě umělecký styl autora poněkud unavoval.
Přidávám úryveček pro ty zdejší členy, kteří nenajdou odvahu knihu přelouskat.
"E-kniha zakoupená na webové platformě zůstává majetkem prodávajícího, její výpůjčku lze kdykoli zrušit - což se i stalo, když v roce 2009 Amazon z Kindlů svých zákazníků na dálku smazal desítky tisíc exemplářů románů 1984 a Farma zvířat."
Podle názvu jsem se obával, že se jedná o alarmistický shit, ale mýlil jsem se. Jedná se podle mne o vysoce inteligentní knihu, která by se neměla pouze bezmyšlenkovitě číst, ale důkladně studovat a hlavně nad ní hodně, hodně přemýšlet. Kniha totiž popisuje dnešní giganticky složitou přítomnost, komputerizaci našeho života, fake či hate news, podivná videa, robotizaci lidí, změnu životního prostředí včetně klimatu, chemtrails, zatemňující spiklenecké teorie a hlavně děsivé hvězdokupy balastních dat, které nás a zejména děti spíše ohlupují, než by přinášely světlo. Autor varuje, že bezhlavě pádíme do budoucnosti a přitom se nacházíme v temné a možná slepé uličce, ale jak tvrdí v závěru:“ Nejsme bezmocní, neschází nám schopnost jednat a nejsme omezováni temnotou. Musíme jen myslet a myslet zas a myslet dál“. No, rozbolela mne z toho všeho hlava, i když by už dávno nemusela.
Tato kniha je o počítačích, technologiích , automatických procesech vedoucích k umělé inteligenci, kde se ztrácí člověk v přehlcenosti dat a původní záměr hledání se ztrácí v chaosu a to se stává čím dál častěji. Autor přeskakuje z tématu na téma a ukazuje, že člověk je mezi těmito daty zcela ztracen. Ne příliš radostná cesta do budoucnosti a varuje před chaotičnosti světa.
První půlka knihy je dost těžkopádná. Autor žongluje vědeckými a IT pojmy, do toho coby umělec háže složité metafory. Postupně ale začne odkrývat zajímavé souvislosti mezi skrytým světem technologií a našimi každodenními životy a ukazuje, že důvěřujeme aplikacím mnohem více, než je zdrávo. Zatáhneme včas za ruční brzdu?
Pri čítaní Bridleovej triezvej knihy máte dojem, že sedí vedľa vás na gauči a pri káve vám pokojným hlasom podáva správu o stave sveta.