Templáři
Piers Paul Read
Autor na základě bohatě podložených historických skutečnostech dokládá ryze praktický důvod vzniku templářů, svého druhu prvních mezinárodních ozbrojených sil. Tento rytířský řád vznikl na obranu křesťanských principů s cílem zasahovat všude tam, kde byly v ohrožení. Navrací nás o tisíc let nazpět, do doby, kdy první křižácká výprava z Evropy vymanila roku 1099 Jeruzalém a Šalamounův chrám z nadvlády islámu, pod níž se nacházel čtyři století. Na obranu svatých křesťanských symbolů i křesťanství jako takového se z rytířů ustavil ozbrojený sbor, říkající si templáři. Jejich oddaná služba poutníkům do Svaté země, jejichž životy s nasazením svých vlastních bránili proti útočníkům, i jejich dvě století trvající krvavý boj proti islámským uchvatitelům, jehož bilance byla katastrofální, to všechno Read popisuje barvitě a s detailní znalostí dějů. Zdůrazňuje jejich život na principech chudoby a odříkání, avšak i potřebu finančních prostředků k existenci této první organizované mezinárodní armády. To se stalo i příčinou neslavného konce templářů. Jejich provázání s evropskou oligarchií vyděsilo světské i církevní hodnostáře, a ti s touto kdysi bohulibou, teď už však politicky příliš mocnou organizací rázně a s tragickými důsledky skoncovali.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: 2010 , BB artOriginální název:
The Templars: The Dramatic History of the Knights Templar, the Most Powerful Military Order of the Crusades, 1999
více info...
Přidat komentář
Zvláště v dnešní době války Izraelců s Hamásem je to velmi podnětné čtení. Knihu provází velmi zasvěcený úvod in medias res. Války křesťanů s muslimy trvají již přes tisíc let. A jak píše autor, zatímco v křesťanských zemích vznikají mešity, v zemích muslimských zanikají kostely.
Byla to však hrabivost křesťanského krále, která zničila řád templářů. Smutné. Co si však na nich nahrabal, toho si moc neužil. Války těchto dvou náboženství však zdaleka neskončily...
Jak píše autor- Evropské dějiny se zbavily pout křesťanských ideálů a vyřítily se vstříc moderní době. To, zda na miskách vah lidského utrpení převažuje středověk s křížovými výpravami, či dnešní doba národních států, masakrů, zákopů, gulagů a koncentráků, musíte posoudit každý sám.-
Lidská rasa je nepoučitelná a dějiny rasové i náboženské nesnášenlivosti prastaré.
Doporučuji vaší pozornosti.
Tak jsem zjistil, že o templářích jsem ale vůbec nic nevěděl. Jen jsem se záhy ztratil ve jménech :-)
Velice obsáhlý a všeshrnující pohled na celé období templářů.Na začátku knihy je zajímavé vylíčení dějin k pochopení vzniku a účelu. V dalších kapitolách však tyto nesouvisející pohledy na dějiny, byly spíše na škodu a občas se dalo v textu docela zamotat
Piers Paul Read jako kdyby tuhle knihu napsal na objednávku pro čtenáře z České republiky, kteří o věcech víry a o náboženských institucích vědí většinou velmi málo, a to, co vědí, si mnozí pamatují ještě z dob, kdy jim soudružka učitelka vyprávěla, že náboženství si lidé vymysleli, protože se báli bouřky. K templářům se autor dostává velmi zeširoka, aby čtenář pochopil jak se stalo, že v Levantě, osídlené muslimy, založili křesťané bojovný mnišský řád. K tomu je třeba vysvětlit několik zásadních skutečností: Jak se zrodila tři náboženství, která se ve Svaté zemi už odedávna potkávají - a utkávají. Co je to mnišství a jak vznikla mnišská společenství. Jak dospěl papež Urban II. k rozhodnutí obrátit se v Clermontu ke křesťanstvu s výzvou, aby křesťané vyrazili na pomoc Byzantské říši proti náporu Seldžuckých Turků, tlačících se do Malé Asie. Proč vlastně tento záměr nikdy nebyl zcela naplněn a křížové výpravy Malou Asií jenom prošly na cestě do Jeruzaléma a založily v Palestině a okolí křesťanská království. Teprve poté autor přistoupí k vlastnímu vyprávění o zrodu, vzestupu a pádu mocného řádu chudých rytířů Kristových. Je to fascinující příběh, oproštěný ode všech okultistických nesmyslů a fantastických teorií o tajných bratrstvech, která ještě v našich časech střeží starobylá tajemství a chystají podivná spiknutí. Kdo má zájem, dozví se hodně nejen o templářích, ale také o politických událostech a zvratech té doby v Levantě i v západní Evropě.
Myslela jsem si, že toho vím o Remplářích hodně, ale tahle kniha mě přesvědčila, že to tak není ani zdaleka!!!!!!
Kniha popisuje dějiny Templářského řádu. Autor začíná velmi zeširoka. Nejprve popíše, jak vznikly tři důležitá náboženství: Islám, Křesťanství a Judaismus. Potom postupně popisuje dějiny těchto náboženství, a jak souvisely s Templáři. Hlavní dějová linka je potom popis Křížových výprav a role Templářského řádu v nich. Nechybí ani maltézští a němečtí rytíři.
Líbilo se mi ucelené pojetí knihy, která popisuje i mnoho důležitých souvislostí, což může být zajímavé pro čtenáře, který si chce vytvořit o Templářích ucelený, a jasný obraz. Taky se mi líbilo, že se autor nebojí dívat i očima tzv. "pohanů" a "barbarů", jako byli např. muslimové.
Problém, ale vidím v autorově způsobu vyprávění. Autor je schopen vypisovat jména deseti lidí (v té době byl ještě každý "de" nebo "von") tak, že než je všechny vyjmenuje, tak je zaplněno půl stránky, další půlku zabere slovním (aby to bylo delší) popisem nepřeberného množství přesných dat, a nakonec se dozvíme, že se všichni sešli na dobré večeři a už ani o jednom nikde v knize nepadne ani zmínka. Pro nějakého historika ta přesnost může být důležitá a zajímavá, i když ten by takový obecný úvod do "templařiny" asi nečetl. Pro laika je myslím zbytečné popisovat všech 30 pevností, které byly dobyty. Podle mě by se autor měl držet několika důležitých míst a osob, které by měl popsat více do detailů, a lépe tak čtenáře vtáhnout do děje. P.P.Reada neznám, je to asi uznávaný autor, ale přijde mi taky trochu podezřelé, že se většina knihy skládá z citací jiných autorů, i když někdy je to vtipné: ("... řád zvolil jeho nástupcem ruského cara Pavla I, jenž nebyl katolíkem, nežil v celibátu, ani nepatřil k řádovým bratrům, ale docela určitě to byl blázen. ")
Existuje jistě obrovské množství literatury týkající se tajemných Templářů, proto bych doporučil zájemcům o Templáře pohledat raději jinou knihu.
Autorovy další knížky
1993 | Přežít |
2010 | Templáři |
2004 | Láska a revoluce |
2005 | Svobodný Francouz |
1979 | Profesorova dcéra |
Jakkoli byla kniha dobrá a čtivá, většina textu se věnovala spíše pozadí a okolí templářského řádu a historických souvislostí v té které době. Podstatná část je věnována křížovým výpravám a situaci v Palestině včetně frakčních bojů a nevraživostí, k nimž lze najít více informací v knize Svatém války od Christophera Tyermana. I tak nicméně nešlo o ztracený čas.