Ten, který obelstil Vránu
James Welch
V okolí Řeky dvou medicín na území dnešní Montany žijí odvěkým způsobem Osamělí jedlíci, nepočetná tlupa Černonožců. Muži loví a vyrážejí na výpravy proti svým nepřátelům. Ženy činí kůže, našívají korálky a vychovávají děti. Ale píše se rok 1870, do jejich země se stěhuje stále více bílých osadníků a oni se musejí vyrovnat s velkými dějinnými změnami. O tom, že podlehnou, již není pochyb, a tak se v situaci, kdy je každé rozhodnutí špatné, rozbíhá hra o čas, která je současně posledním zápasem o přežití kmene. Na pozadí těchto historických událostí autor rozvíjí intimní příběh dospívání mladého bojovníka jménem Obelstil Vránu a současně s etnografickou přesností líčí běh každodenního života v táborech Černonožců. Spolu s protagonistou čtenář prožívá všechny události určující identitu příslušníků kmenů z Velkých planin – vydává se na krádež koní i válečnou výpravu proti Vraním indiánům, tradičním nepřátelům Černonožců, loví bizony a účastní se náboženských rituálů. Je však také bezmocným svědkem rozpadu tohoto tradičního způsobu života v důsledku kontaktu s americkou civilizací. Román, který díky své historické a faktografické přesnosti a podrobnosti přesahuje hranice beletrie, je dokladem probouzejícího se národnostního uvědomění původních obyvatel Severní Ameriky v 70. a 80. letech 20. století, které našlo svůj výraz v hnutí s názvem Native American Renaissance (N. Scott Momaday, L. M. Silková, L. Erdrichová ad.). To se od konce 60. let minulého století podílelo na oživení historického a kulturního dědictví původních obyvatel Severní Ameriky. Z Welchovy tvorby již v českém překladu vyšly novely Zima v krvi (2018) a Smrt Jima Loneyho (2019). Oproti těmto textům, popisujícím neutěšený život v indiánské rezervaci druhé poloviny 20. století, nabízí román Ten, který obelstil Vránu tradičnější pohled na indiánskou komunitu. Přesto však nemalou měrou přispívá k narušování stereotypních představ o životě indiánů z Plání, a tím i k pochopení kulturní a etnické rozmanitosti amerického Západu. O přízni kritiky i čtenářské obce v době vydání románu ve Spojených státech (1986) svědčí ceny Los Angeles Times Book Prize, American Book Award a Pacific Northwest Booksellers Association Award.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2021 , AkropolisOriginální název:
Fools Crow, 1986
více info...
Přidat komentář
Karel May by se asi divil, co se ve skutečnosti dělo. Kniha je skvělá a doporučuji všem mým známým. Doporučuji všem co se zajímají o kulturu severoamerických indiánů.
Pokud někdo v dětství rád četl příběhy o indiánech a stále ho to drží, má ale pocit, že by vypadal nepatřičně, kdyby se dnes někde ukázal s mayovkou v ruce, nechť bez váhání sáhne po této knize. Jamesi Welchovi se podařilo napsat indiánku pro dospělé, dokonalý mix dobrodružné a umělecké literatury. Je to kniha, nad níž se všichni sejdeme. Bývalí kluci i současní ctitelé kvalitní četby. Jsem šestý v pořadí, kdo uděluje hvězdičky a dávám stejně jako mí předchůdci plný počet. Jsem zvědavý, kdo první poruší tuto tradici a vystaví se tak hněvu Slunečního náčelníka. Bude potřebovat hodně silnou medicínu.
Málokedy sa stane, že ma kniha úplne pohltí. Táto bola výnimkou.
Bola zaujímavá už samotným námetom z indiánskeho prostredia, faktografickou presnosťou (čerpá aj zo skutočných historických udalostí), pútavým dejom a tým, že autor samotný bol indián.
Kniha okrem príbehu hlavného hrdinu sleduje aj vopred prehratý boj indiánov proti bielym utláčateľom, ktorí ich chcú pripraviť o pôdu. V poslednej kapitole po masakri ale vidno iskru nádeje, že sa všetko postupne na dobré obráti.
Určite siahnem aj po jeho ďalších knihách.
Myslím, že se mi do rukou dostává dost dobrých knížek. Ale jen jednou za čas je to Ta Kniha, která jakoby byla napsaná pro mě, každá věta souzní a při čtení má čas naprosto jiný běh. Tak tomu bylo i u příběhu Obelstil Vrány a jeho rodiny, kmene, domova, krajiny u Řeky dvou kouzel, Páteře, kdy se Sluneční náčelník a Sedm osob střídali i nad mou hlavou, tolik mě vyprávění pohltilo.
Pokud vás nezajímá indiánská mytologie, je zbytečné knihu číst. Ti ostatní v knize možná naleznou poklad jako já. Krásně napsáno, přeloženo a líbí se mi i vydání Akropolis.
Štítky knihy
19. století americká literatura Indiáni USA (Spojené státy americké) etnografie, národopis domorodé kmeny historické rományAutorovy další knížky
2021 | Ten, který obelstil Vránu |
2019 | Smrt Jima Loneyho |
2018 | Zima v krvi |
To není čtení pro všechny. Ale pro ty, kdo romantický pohled na indiány chtějí proměnit na realistický, tak určitě ano. Věřím, že svým vizím věřili a že je měli. S nimi je to rozkoš číst. Chtělo by se říci, že jim mnoho dlužíme, ale rozbitý krajáč mléko neudrží. Prostě je to pryč. A asi jsme vedle sebe dlouho klidně žít nemohli. Čest výjimkám na obou stranách.