Ten okamžik - Můj osmašedesátý
Tereza Brdečková
Spontánní protesty obyvatel proti vpádu cizích vojsk, nenásilný odpor, ale také barikády, hořící tanky, zdemolované ulice, ostřelované Národní muzeum, obsazený Československý rozhlas a zabití civilisté. Jiřího Menzela honili vojáci po Praze kvůli protiokupačnímu plakátu na autě. Za Milošem Formanem do Paříže vezli jeho ženu Věru Křesadlovou s dětmi francouzští filmaři a kličkovali mezi tanky. František Hora demonstroval na soše sv. Václava a rozvážel po Praze zásoby a letáky, František Jaroš držel týden hladovku na adršpašské skále. Naďa Sušánková nesměla říkat, že jí Rusové zastřelili maminku, manželství Pavly Jazairiové se rozpadlo a nemohla pracovat jako rozhlasová redaktorka…. Kniha přináší pětadvacet příběhů v autentických vzpomínkách slavných, ale i neznámých, obyčejných hrdinů, kteří neváhali bránit svobodu a demokracii. Pamětníkům a vypravěčům této knihy, stejně jako mnohým dalším v roce 1968 zasáhla do života okupace vojsky Varšavské smlouvy, často tragicky – v podobě celoživotního traumatu nebo přinejmenším tak, že museli důsledky své účasti v srpnových událostech či nesouhlasu s následnou „normalizací“ nést napořád – častokrát nemohli studovat, vykonávat kvalifikovanou práci ani vycestovat za hranice. Přesto nelitují. V této knize předávají svá svědectví jako poselství dalším generacím – svoboda a demokracie nejsou automatickou samozřejmostí. Kniha podle dokumentárních pořadů České televize Ten okamžik a Můj osmašedesátý připomíná 50. výročí srpnových událostí v Československu v roce 1968. S doslovem historika Lukáše Cvrčka Co nás stála okupace v roce 1968.... celý text
Přidat komentář
Kniha podle dokumentárních pořadů České televize Ten okamžik a Můj osmašedesátý přináší 25 příběhů pamětníků. Nejsilnější je příběh holčičky, které zbloudilá ruská kulka zabila maminku doma v pokoji před očima jejího bratra a v době normalizace byla její rodina režimem pronásledována, protože byla živoucím důkazem oběti okupačního vraždění, o kterém se nesmělo mluvit. Součástí knihy je bohatý obrazový materiál.
Naprosto úžasná kniha, která netradičně, ale o to zajímavěji, popisuje rok 1968 a s nim spojené zlo, které do naší země tehdy vtrhlo.
Už dlouho mne kniha tak emočně nezasáhla tak jako tato. Zcela souhlasím s komentářem níže (jeho autorka napsala vše podstatné).
Jsou to věci, které bychom neměli zapomínat - tato kniha je velice pěkně zpracovaná (možná jste viděli i TV pořad) a má vysokou dokumentární hodnotu.
Výborná dokumentární záležitost, má vysokou výpovědní hodnotu, při jejím čtení mě úplně mrazilo ... ty příběhy obyčejných lidí, které jsou zde popsány, jsou šílené a nezáviděníhodné, někdo byl ve špatnou dobu na špatném místě, někdo nepochopil vážnost situace a snažil se bojovat s větrnými mlýny a ty ho semlely ... člověk si při čtení těchto životních osudů uvědomuje, jak málo záleží na jednotlivci, že jeden člověk, osud jedné rodiny je pouze zrnko písko a nic víc... :-(
Kniha je o pohnutých dobách, které já naštěstí nepamatuji. Rozhodně doporučuji k přečtení.
Štítky knihy
rok 1968 okupace Československa 21. srpen 1968
Autorovy další knížky
2010 | Alhambra |
2006 | Slepé mapy |
2022 | O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha |
2004 | Učitel dějepisu |
2008 | Listy Markétě |
Zajímavě koncipovaná knížka. V části knihy Ten Okamžik najdeme fotografii pořízenou obecně v roce 1968 na níž je zachycen vypravěč příběhu a hned vedle je rekonstruovaná fotka přenesená do dnešní doby, kdy se mění jen věk vypravěče. Pak již následuje vlastní vyprávění, jak prožíval počátek okupace, a i roky následující. Je to vše vyprávěné z pohledu dané osoby a přišlo mi, že to nebylo nijak moc upravované (aby byla zachována autenticita). Podobně i část knihy Můj osmašedesátý opět zachycuje okamžik okupace z pohledu různých lidí. Vše je doplněné bohatou fotografickou přílohou.