Tento Nesmrtelný
Roger Zelazny
Dávné kulty a všemocná božstva se vracejí. Konrád Nomikos je pozoruhodnou a tajuplnou postavou procházející již celé věky řídce obydlenou Zemí, kterou spolu s pozůstatky lidstva sdílejí i podivní a nebezpeční tvorové, o kterých vypráví starobylá mytologie. Po ničivé nukleární válce vzešly tyto bytosti z oblastí silně zamořených radiací. Se zpustošeným světem však mají své hlubší a neodhadnutelné záměry Vegané, vyspělá civilizace ovládající veškerý známý vesmír…... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2004 , BanshiesOriginální název:
This Immortal, 1965
více info...
Přidat komentář
Typický Roger Zelazny, který vás nenechá vydechnout a rovnou vám servíruje svůj bláznivě fantastický svět, tentokrát přece jen o něco víc sci-fi. Podrobnostmi se nezabývá, zato tradičně oslňuje svým ironickým vyprávěcím stylem. Knihu jsem dočetl před měsícem a dám jen stěží dohromady, o čem vlastně byla. Z toho plyne také její určení: skvělá oddychovka, u které se pobavíte, ale na kterou hned zapomenete.
Já teda nevím ale mám v tom mega guláš j to teda sci-fi nebo ne?? kombinace vznášedel a sci-fi prvků a následná celkem zapálená výra hrdiny do mýtu mě připadá zvláštní. Děj mi připomíná když kočka s pejskem vařili dort.
Je to taková zvláštní kombinace, která jednotlivě funguje, ale v kombinaci působí velice nezvykle. Možná to bude tím, že jí napsal zrovna Roger Zelazny, ke kterému mi slovo nezvykle docela i sedí. Do tohoto románu totiž nacpal řeckou mytologii, postapokalyptickou atmosféru, mimozemšťany, bohy, celé to smíchal a na čtenáře vyplivnul s takovou vervou, že se to vlastně čte poměrně dobře.
toto bol krok vedľa, dlho som sa nevedel ponoriť do deja , a za tých par strán u kanibalov to ani nestálo. Zhodou okolností som nedávno dočítal Tajomného Etruska, asi preto mi táto mytológia prišla ako čítať leporelo ak k tomu pripočítam absencia normálnej akcie tak to nejako post-apokalyptické klišé nezachráni...
Velmi zvláštní postapokalyptická kniha napsaná na určitém podkladě Řecké mytologie. Ale pouze jemně, nebyla to úplně nosná myšlenka. Děj se odehrává na Zemi ve vzdálené budoucnosti zničené nukleární válkou. Země se postupně začíná uzdravovat a je připravená pro návrat lidí, kteří uprchli před radioaktivitou. Lidé se bohužel nevrací a naopak je naše planeta rozprodávána jistým mimozemšťanům, kteří zde staví výletní letoviska. Zelazny zde vytvořil velmi zvláštní alternativní budoucnost, ve které se vyskytují mutanti díky celosvětovému zamoření. Hlavní postava této knihy, též mutant, je důležitým členem teroristické organizace, která proti mimozemšťanům bojuje. Kniha má velmi dlouhý úvod jak obvykle nemá Zelazny ve zvyku a děj tak začíná až v polovině knihy poté co jsme seznámeni s hlavním hrdinou a jeho současností. Kniha je méně akční, méně napínavé, a tak jediným kladem je atmosféra zničené Země spojená Řeckou mytologií. 70%
Zajímavé spojení mytologie a sci-fi, které mě bohužel za srdce příliš nechytlo a kniha může mít sebevíc ocenění. Přišlo mi, že autor se snažil spojit 2 protichůdné směry. Plusové body má ode mě za samotný nápad i styl psaní, bohužel na víc jak 3 hvězdy to není, protože od výsledného příběhu jsem čekala víc a nezanechal ve mně žádný trvalejší dojem.
Autorovy další knížky
1993 | Zbraně Avalonu |
1994 | Přines mi hlavu Čarovného Prince |
1999 | Devět princů Amberu |
1994 | Prokletý Dilvish |
1994 | Princ Chaosu |
Typický Zelazny ze šedesátek 20. století. Prostě vás hodí do vody a plav. Vůbec se nenamáhá představovat svět a postavy v něm, protože se to tak nějak vše učíte za pochodu. Nějaký ty podivný dialogy, nevíte kdo je kdo, a z těch náznaků pochytíte, že tam jsou mimozemšťani a Země je už takřka neobyvatelná. V této první třetině knihy máte tradiční nutkání to odložit nebo vůbec nedočíst a jít se věnovat třeba žehlení prádla, ale pak se něco málo dozvíte a začne vás to bavit.
Následně si vzpomenete na anotaci, která vám dá odpovědi na otázky, které se autor nenamáhá odpovědět. Aha, hlavní hrdina je nesmrtelný - už mi to dává smysl. Pak děj dál plyne, Zelazny vás pobaví tím, jak rozebírají Chufuovu Velkou pyramidu u které točí film, aby ho mohli pak pustit pozpátku, aby měli dokument, jak se stavěla. Jo, je to dobrý joke.
V poslední třetině si Zelazny uvědomí, že by to měl nějak zakončit, takže tam najednou proběhne pár akcí a prvků, které stejně moc nechápete, ale to nevadí, protože autor to promítá jako film s obrazy a vy se aspoň bavíte. Stejně jako on, když si vzal obrázek pod jazyk a namísto procházky na demonstraci za ukončení všech válek, vložil do psacího stroje nový papír. Co na tom, že za týden už nebudete ani vědět o čem ta kniha byla. Jak že se to jmenovala? Jak se jmenoval ten týpek? No nic. Prostě to byla jízda, která nějak začala, pak se dobře četla a byla napínavá, aby skončila tak nějak asi dobře....
Osobně bych rád viděl ten původní rukopis a co do toho vnesl Zelaznyho editor. Anebo mu prostě někdo řekl: "Rogere, to je taková kravina, že za to dostaneš i cenu Hugo."