Teologie zvířat
Andrew Linzey
Jestliže je třeba položit si otázku, jak máme jako lidé vykonávat vládu či Bohem darovanou moc nad mimolidskými tvory, nemusíme hledět dál než k Ježíši jako svému morálnímu vzoru – příkladu moci projevené v bezmoci a síly projevené v soucitu. Jestliže je znakem pravého učednictví velkorysá láska, která nás něco stojí, musíme se ptát, jaké máme důvody k tomu, abychom z tohoto náležitého uplatnění křesťanské odpovědnosti vyloučili zvířata.... celý text
Duchovní literatura Náboženství Příroda, zvířata
Vydáno: 2018 , TritonOriginální název:
Animal Theology, 1994
více info...
Přidat komentář
Velmi zajímavá kniha, která pojednává o otázkách utrpení zvířat a naší (lidské) odpovědnosti. Z textu je silně cítit autorovo zaujetí a upřímná snaha o zlepšení této situace. Velmi mne oslovilo Linzeyho paradigma velkorysosti (v protikladu k Singerově paradigmatu rovnosti), podle něhož by měl člověk coby silnější, rozumem nadaný etc. sloužit po vzoru Ježíše Krista slabším, mezi něž autor řadí i ty, kteří se našemu vykořisťování neumí vzepřít – zvířata. Ačkoli kniha jistě vyvolává další a další otázky, některé autorovy argumentace i pochybnosti (starozákonní oběti coby vysvobození zvířat ze světa do náruče Boží?), dokáže člověku nabídnout zajímavě uchopený christocentrický pohled, který vychází z upřímné starosti o ty tváře, jež jsou vskutku z přirozenosti k našemu povyšování vůči nim němé.
Pozoruhodná, a především důležitá kniha, která nově otevírá otázky našeho vztahu ke zvířatům z náboženského hlediska. Nově interpretuje biblické texty, v nichž nejen zvířatům neupírá "nárok na duši", ale přímo apeluje na svědomí člověka ujímat se jich. V době, kdy našim přičiněním probíhá nejmasovější "vymírání" druhů v celých dějinách planety, jsou takové knihy velice potřebné.