Terror

Terror
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450498/bmid_terror-tej-450498.jpg 4 1160 1160

Arktická výprava se mění v zoufalý boj o přežití… tajemný a nelítostný netvor nemá slitování. Kniha Terror je ve všech smyslech toho slova „mrazivý“ horor, vycházející z historických událostí. Dan Simmons jako kulisu svého příběhu použil výpravu sira Franklina, která se roku 1845 vydala hledat tzv. severozápadní cestu a jejíž osud je dodnes zahalen tajemstvím a je předmětem mnoha odborných i laických spekulací. V pestrém kaleidoskopu, proloženém četnými retrospektivními pasážemi, sledujeme osudy námořníků, kteří uvázli v ledové arktické pasti, docházejí jim potraviny, sužují je kurděje i jiné choroby a pronásleduje je tajemný a nelítostný netvor. Výprava se postupně mění v zoufalý boj o přežití. Kniha TERROR je navzdory rozsahu plná nepřetržitého napětí, nesporného vypravěčského umu a dokonale zvládnutých dobových reálií.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: ekniha , BB art

The Terror, 2007

Freemantle
29.10.2018 4 z 5

Naprosto geniální kniha, která mě uchvátila detailním popisem děje. Bylo úžasné před očima sledovat (ne číst, ale doslova sledovat, protože díky bohatému popisu to působilo jako film) vyčerpávající a frustrující dobrodružství námořníků, kterým se sen o objevení severozápadní cesty rozplývá jako pára nad hrncem, přičemž musí bojovat nejen s urputnou arktickou zimou, tajemným monstrem, ale zejména sami se sebou. Simmons je bravurní vypravěč, detailista, drží čtenáře v napětí a nutí hltat další a další stránky. Ve třetině příběhu jsem tam byl s nimi, na palubě Erebusu a později Terroru, v tom ledovém sevření, tak strašně sugestivní toto dílo je. Vtáhne vás a nepustí až do samého konce. Plný počet nedávám kvůli duchovnímu konci, který mě úplně nepřesvědčil. Jinak opravdu výborná kniha, kterou doporučuju. Její tloušťky se nebojte, odsýpá to jako zběsilé...

Atanone
22.08.2018 5 z 5

Kniha o tom,čeho všeho je člověk schopný,aby přežil. Kam až dokáže zajít,co a koho je schopný obětovat.
Kniha plná napětí,barvitých scén a emocí,kdy přemýšlíte,co ještě se asi může stát,aby autor udržel napětí. A když už se stane skoro všechno,přijde nakonec tiché poselství několika posledních kapitol,kde se na otázky života a smrti díváte očima Opravdových lidí.
Kniha,která bude patřit k těm,které si zapamatuji.

Toffee
20.08.2018 4 z 5

Výborná, fascinující kniha o pro mne neznámém objevitelském pokusu. Říkám si, jakou museli mít odvahu, když se do něčeho tak riskantního pustili. Hororová "věc z ledu", kterou Simmons do příběhu vložil, mi přišla skoro nadbytečná, protože pořádným hororem byl už jen každodenní boj posádky o přežití. Jako kdyby nestačilo, že se do arktické zimy vydali s nedokonalým vybavením (i když asi nejlepším, jaké se dalo v 19. stol. opatřit), ale výpravu řídí samolibý vůdce neochotný připustit jiný názor, jehož špatné rozhodnutí má fatální důsledky pro celou výpravu.

Metla
11.08.2018 5 z 5

Stručná fakta (možné SPOILERY pro čtenáře zcela nepolíbené četnými články a dokumenty o Franklinově expedici): 19. května 1845 vypluly lodě s hrůzostrašnými jmény „Erebus“ a „Terror“ hledat tzv. severozápadní cestu. Původně válečné lodě Jejího Veličenstva byly speciálně upraveny pro plavbu v arktických podmínkách. Naposledy byly Erebus a Terror spatřeny velrybáři u Baffinova zálivu 26. června 1845. Osudy 133 členů Franklinovy expedice jsou dodnes zdrojem spekulací, jakkoliv záchranné a později vědecké expedice dokázaly ze zanechaných stop a artefaktů některé záhady objasnit. Vrak lodi Erebus byl nalezen v září 2014, Terror se podařilo vypátrat o 2 roky později.

Dan Simmons čerpal z obrovského množství zdrojů a na základě tehdy dostupných faktů dokázal vykreslit precizní, monumentální fresku lidského utrpení. Jako by tam slavný spisovatel byl s posádkou… a čtenáře vzal sebou: mrznout, hladovět, umírat na kurděje, botulismus a strašlivá zranění. Vybájený netvor je na „Terroru“ tím nejméně děsivým prvkem. Simmons při svém vyprávění střídá postavy, formu, čas minulý s přítomným a také dobu – je třeba se v úvodu kapitol pečlivě dívat na datum. Popisuje technické detaily ohledně lodí, nelehké podmínky existence v těchto zamrzlých rakvích, nahlédneme i k eskymákům, jejich životnímu stylu a mytologii.

„Terror“ má své chyby, ale žádná z nich nezvrátí skutečnost, že toto je naprosto výjimečná kniha. Čtenář, ochotný podvolit se pomalejšímu tempu, bude prožívat příběhy s kapitánem Crozierem, poručíkem Irvingem, doktorem Goodsirem, panem Blankym a dalšími muži, s nimiž si osud tak krutě pohrál. Tento román mi z paměti jen tak něco nevymaže, Franklinova expedice zaťala ledové drápky hluboko do mé duše.

-Endy-
11.08.2018 5 z 5

Právě jsem dočetla jednu z nejlepších knih svého života...

Darknessfriend
10.08.2018 5 z 5

Opravdu mrazivé čtení v tak horkých měsících top kniha bravurně napsána maximálně me vtáhla a bavila. Dan Simmons je v mém top žebříčku spisovatelů všem doporučuji navštívit jednu arktickou expedici s kapkou mysteriózna za me bez debat plny počet ***** PS. Při čtení doplňuje pravidelně vitamin C zjistíte brzy proč. PS 2. Než žrát tuleni maso to radši stehynko ze zmrzlého námořníka. PS 3 naucite se pitvat,amputovat, a porcovat

madem
04.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Nemohla jsem ji odložit, tak moc jsem chtěla vědět, jak kapitán Croizer skončí. 640stran a stačily mi dva večery.

skaal.
28.07.2018 5 z 5

vynikající

CharlesWard
16.07.2018 3 z 5

Na začátek, je asi třeba podotknout, že Terror, navzdory svému názvu, není tak docela čistokrevný horror! Jde spíš o dobrodružný román, s několika hororovými prvky, dochucený eskymáckou mytologii. Hodnotit tohle dílo, jde jen těžko. Na horror, je zde málo horroru, na dobrodružný román zde nemají co dělat četné hororové a fantaskní vsuvky, a vlastně si docela dobře dovedu představit, že by kniha mohla být podstatně razantně zredukována, až o stovky stránek. A seriál? Na ten se dívat nehodlám, neboť popisné části, které v knize "fungují" by asi každého diváka dávno unudily!

smazenaryba
11.07.2018 4 z 5

Čítanie tejto knihy je ako zostupovanie podlažiami Erebu a Terroru. Z počiatku hrajú prim ocajchované brúsené poháre urodzeného kapitána, no ako obraciate strany a zostupujete nižšie, noblesu a lesk postupne nahrádza špina, smrad a krv. V tých najhlbších útrobách, a to vám poviem, zostúpite poriadne hlboko, je už iba smrť, ktorá má viac príchutí a spôsobov ako kuchárska kniha pána Diggleho.

Záverečná mytologická časť bola nemenej pôsobivá a spravila knihu ešte o kus zaujímavejšou.

Kapitán Crozier je jedna z najsympatickejších knižných postáv s ktorými som sa dosiaľ stretol.

Edit.: S odstupom času hodnotenie znižujem. A to kôli istej samoúčelnosti a nabubrenosti ktorá z knihy sála. Týka sa to predovšetkým zvolenej formy (ide hlavne o prvú polovicu knihy) ktorej prílišná časová roztrieštenosť a rozdrobenosť knihe nič nedáva, ba naopak, znižuje intenzitu inak skvelej knihy.

VerčaFF
09.07.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem četla s přestávkami asi 3 týdny a čím jsem byla dál, tím víc se mi líbila. Vůbec mi nevadila její délka, naopak, když jsem viděla, že už se podle čísla stránek blížím ke konci, říkala jsem si: "Cože, to ještě přece nemůže být konec.." Atmosféra ledové pustiny je zde vylíčena dost přesvědčivě, lidské charaktery se projevují pod tlakem náročných podmínek a trocha toho mystična realistický příběh nijak nenarušuje. Nakonec se mi líbil i ten (pro mě) překvapivý závěr, i když mě tedy při čtení trochu zaskočil. Doporučuji všem:-)

Finn69
07.07.2018 5 z 5

Terror je opravdu hodně mrazivý, drastický příběh. A výborná kniha, to především. Je to napsané tak přesvědčivě, že vás stránky knihy budou při otáčení studit...
Jde hlavně o docela detailní a přesvědčivý popis tragického konce Franklinovy polární výpravy, mimochodem reálně dodnes záhadný. Polární zima, loď zamrzlá v ledu, všechna ta beznaděj, věčná zima, hlad, vzpoury, kanibalismus... je to opravdu drsné.
Druhou, tak trochu mystickou linku, představuje eskymácká/inuitská mytologie a medvědí démon pronásledující výpravu. Dohromady to dává vynikající horror za pět hvězd, na který jen tak nezapomenete.

petrarka72
21.06.2018 5 z 5

Dvě lodi v ledu,1846-1848. Všude nechutná bílá, minus šedesát, špatně konzervované potraviny, potíže se subordinací, poeovský karneval, beznaděj, vzpoura, kanibalismus, splynutí s krajinou, smrt. A taky běs v temnotách... Jinými slovy: Všichni jsme pojídači duší. Vesmír na nás hraje jako na nástroj. A pak všichni zemřeme...

Irika
07.06.2018 3 z 5

Dočetla jsem Terror a místy to byl opravdu teror. Příběh je zajímavý a putování námořníků místy opravdu drsné, ale... Zdlouhavé pasáže a zbytečné popisy všeho možného - hlavně první třetina, ale i v závěru je toho dost - knize dle mého hodně ubírají. Kdyby byl Terror aspoň o třetinu kratší, bylo by to skvělé čtení, ale takhle jsem se s tím trápila hodně dlouho a takové to těšení se na volnou chvilku u knihy bylo opravdu až ke konci. Za dlouhé popisy a zcela zbytečné pasáže ubírám knize dvě hvězdy a jsem ráda, že tuhle ledovou záležitost mám za sebou.

kazatell
06.06.2018 4 z 5

Úžasně napsaný příběh o Flenklinově výpravě. Příběh je poutavý a přes to že je kniha velice dlouhá, nenechá vás ani na chvíli vydechnout páru z úst, která by vám vzala drahocenné teplo, jež se mužům této výpravy nedostává. Autor je tak popisný, že je vám i v parném létě občas zima, když se trochu začtete a zasníte. Knihu jsem začal číst společně s deseti-dílným seriálem, který byl podle tohoto díla natočen a pro ty kdo seriál viděli a nenadchl je, věřte že kniha je jiná a tak shlédnutí seriálu není pro přečtení překážkou.
Jediné co mi trochu přetrhlo myšlenky a snění byly občas dlouhé výčty při nástupech.
Pokud si knihu schováváte na dlouhé zimní večery, doporučuji si koupit více teplého oblečení a při čtení se pořádně zavrtat do deky a uvařit si horký čaj s čajovými sušenkami a sušeným masem aby, až se propadnete v mysli až k členům výpravy, jste se dokázali ve zdraví a bez omrzlin vrátit do reality

sarka9190
03.06.2018 5 z 5

Napínavé a čtivé až do konce. Bála jsem se počtu stran, ale nemusela jsem:-) Opravdu výborně odvyprávěno.

Hotovson
25.05.2018 5 z 5

Ta poslední mystická část mi moc nesedla, ale kvůli ní hodnocení snižovat nechci.

Při drsnej kapitole, kde ta svině Hickey požírala vlastní posádku, včetně brutálního zacházení s doktorem jsem měl co dělat...fakt hrozný, mrazilo mě a i mi bylo skoro špatně. Asi jsem slabší povaha.

pupopony
22.05.2018 1 z 5

Zklamání. Nemohl jsem se do knihy "zakousnout" - přečetl jsem ji se sebezapřením

DennisMoore
18.05.2018 5 z 5

Naprosto strhující fabulace, která se o fakta opírá tak důkladně, že ji lze snad brát i jako málem stoprocentně realistické líčení toho, co museli podstupovat členové takových (nejen) polárních expedicí. Je to tíživé, mrazivé (aby ne), drsné. Ale občas i krásné. Dan Simmons je prostě borec a originální způsoby, jakými dokáže uzavřít příběhy jednotlivých postav, musí strhnout snad každého. Co se týče netvora - nápad to byl skvělý a jeho podání je snad ještě lepší.__P.S. Chválím i překlad, ačkoliv pár chybek se najde (a jedna v názvu kapitoly).

AnetaKor
02.05.2018 5 z 5

Při čtení Vás bude mrazit! V takovém prostředí člověk rychle zjistí, kde jsou jeho meze a co je schopný udělat pro přežití. Myslím si, že pud sebezáchovy je nejsilnější pud, který máme. Doufám, že na něj nikdy neubudu muse spoléhat.