Terst: Identita na hranici
Angelo Ara , Claudio Magris
Terst je, možná více než jiná města, symbolizován svou literaturou, svou kulturou. Angelo Ara a Claudio Magris se rozhodli bádat právě o zvláštnostech „terstského případu“, studovat jeho historii a literární svědectví. Zde byla tedy jedinečnost – mnohdy často mytizovaná – křižovatky, která odrážela evropské tendence a spojovala – mnohdy dramaticky – rozdílné kultury a etnika, a na které mohly spolu žít iredentismus a kult Františka Josefa, kosmopolitismus a municipální uzavřenost. Svevo, Saba, Slataper a dále bratři Stuparichové, Michelstaedter a mnoho dalších jsou terstskými a zároveň mezinárodními osobnostmi, které ožívají na stránkách této knihy. Byli to představitelé modernosti, kterou můžeme lépe pochopit až dnes.... celý text
Literatura faktu Historie
Vydáno: 2021 , AcademiaOriginální název:
Trieste: Un'identità di frontiera, 1982
více info...
Přidat komentář
Je to až k neuvěření přístupný text. Až svěží, který se otevírá čtenáři v plné své sile a zvláštní rezonanci. Nelze pominout také výborný překlad, který vede oko tím správným směrem.
Pokud vás téma zaujalo, či ve vás cosi vyvolává zklamání nebudete. U takových knih se asi ani s něčím takovým ani nepočítá.
Je to skvělá kniha, jen trochu náročnější, respektive je to více odborná věc než taková ta lehce napsaná populárně naučná omáčka. Ale s tím jsem počítal, takže s tím problém není. Je to vlastně takový lehce nostalgický esej za dobu, která už minula, protože hlavní těžiště tvoří Terst Rakousko-Uherský a Terst po 1. světové válce, a to, do jaké míry Terst a tersťanství bylo součástí specifika Střední Evropy se svým multikulturalismem a jak se v Terstu projevovaly různé typy nacionalismu jako italský, slovinský a německý. Je to zajímavý pohled na dějiny jedné výspy, které ve výsledku hodně řeknou i o Rakousku-Uhersku samotném a přeneseně i o postoji Rakouska k výspám obecně. Občas jsou některé události popsány poněkud klopotně, ale to vychází i s poměrně krátké délky textu, který se snaží na malé ploše obsáhnout strašně moc, a který jako by spíš počítá se čtenářem, který už o Terstu něco ví. Chce se to naladit na specifický styl s množstvím cizích slov a neobvyklých slovních obratů. Jediná výtka, kterou bych měl, je absence výkladového slovníku v závěru. Přeci jen těch jmen a událostí je tam strašně moc a nějaký slovníček ve stylu "kdo byl kdo" by v tomto případě nebyl na škodu. Doporučuji.