The Rainbow

The Rainbow
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477964/bmid_the-rainbow-VvS-477964.png 4 26 26

Brangwenovi série

1. díl >

Román-sága Duha od představitele anglického realismu Davida Herberta Lawrence zachycuje osudy tří generací farmářské rodiny na anglickém venkově 19. století. Autor se v něm věnuje zejména vystižení citového života jednotlivých hrdinů a proměn vztahů mezi muži a ženami. Ti prožívají nejen citová vzplanutí, ale také konflikty a odcizení. Román v anglickém originálu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , e-bohém
Originální název:

The Rainbow, 1915


více info...

Přidat komentář

krny
12.02.2025 3 z 5

(SPOILER) Tak Lawrence asi nebude môj úplne top autor, ale uznávam, že ma to bavilo o niečo viac ako Synovia a milenci (aj keď to má zopár podobných neduhov). Prvá tretina o Tomovi a tretia o Ursule a jej učiteľských začiatkoch boli tie pre mňa zaujímavejšie pasáže, naopak vzťah Anny s Willom, či Ursuly s Antonom už o niečo menej. Optikou súčasnej doby ťažko rozumieť postavám, ktoré spolu chvíľu flirtujú/chodia, potom vhupnú do manželstva, keď majú ledva 20, aby následne zistili, že majú úplne protipólne záujmy, čo vedie k vzájomným malichernostiam až do tej miery, že vám žena lezie na nervy, keď začne šiť. :D

Každopádne Lawrence musel byť vtedy priekopnícky autor, keď bola vďaka (na tú dobu) explicitnejším pasážam (hlavne kapitola 12 - Hanba) kniha zakázaná, pálená a 11 rokov v Británii nedostupná. Takže som aspoň knihu využil do výzvy k bodu - Kniha, ktorá bola niekde zakázaná

jopp
05.06.2020 4 z 5

Zvláštní dílo, nikdy jsem nic podobného nečetla. Předně mě překvapilo, že knihu napsal muž na počátku 20.stol. ve věku 30 let. Čekala bych starší ženu o několik desítek let později.
Psychologické postřehy autora k jednotlivým postavám jsou pozoruhodné. Dokázal zachytit křehkost dětské duše, zmatenost a bloudění v období dospívání, pochybnosti a chybování dospělých, vyrovnanost stáří. Z čeho autor ve svém věku a době čerpal tak rozsáhlé a hluboké znalosti o lidské duši ve všech jejích životních etapách, je mi trochu záhadou. Hlavně mě opakovaně překvapovaly znalosti ženského pohledu na svět.
S některými pocity a jednáními postav jsem se nedokázala ztotožnit, ale většině postav jsem rozuměla. Občas těch vnitřních bojů na mě bylo ale moc, autor se vyžíval v rozsáhlém popisu pocitů a pohnutek, to mě pak kniha trochu přestala bavit.
Líbila se mi osudovost - že někteří lidé k sobě patří, přestože jsou naprosto rozdílní. A v jedné části knihy mě pořád napadalo, že kdyby spolu lidé více otevřeně a upřímně komunikovali, vyřešila by se spousta problémů.
Kniha se nečte úplně sama a s lehkostí (četla jsem ji poměrně dlouho), ale je v ní spousta podnětných myšlenek, takže bych ji doporučila těm, kdo jsou ochotní číst pomaleji a přemýšlet :-)


Vojslava
12.04.2020 4 z 5

Docela zvláštní román, od kterého jsem, pravda, čekala něco úplně jiného, ale jako literární experiment (jak jsem se dočetla na záložce) to také hodnotím jako velmi zajímavý pokus o hlubinný psychologický román. Na téma prolínání a doplňování mužského a ženského principu a vztahu mezi profánním a duchovním/náboženským jsem četla málo opravdu beletristických děl, ale toto mne dost zaujalo. A varování: opravdu se to čte těžko a pomalu... :-)

lusila
25.06.2013 5 z 5

Musím povedať, že sa nečudujem, že táto kniha sa stretla s odporom kritikov a neodporúčali ju čítať ženám. Lawrence predbehol dobu a ešte opovážlivo vyjadroval priamo názory cez postavy žien. Dokázal však geniálne nazrieť do duše svojich hlavných hrdiniek.

HTO
13.11.2011 5 z 5

Nezapomenu na odpoledne, v němž jsem četl první část Duhy – Lydie a Tom a jejich vztah, v němž se mysticky spojují jejich city, jejich těla, a jejich domov: v tom popisu byla syrová – a o to něžnější – pulsace toho, čeho málokdo dosáhne. Číst tuto knihu skvěle přeloženou Kateřinou Hilskou není jen jako dívat se na oblouk duhy – je to jako jít podle duhy až k hrnci duchovního zlata.