Tichá hrůza
Tomáš Korbař , * antologie
Antalogie hororů vybraná a přeložená z anglických a amerických originálů Tomášem Korbařem přináší čtenáři přijatelnou míru mrazení. Povídky: Ptáci (Daphne du Maurier) Čekárna (Robert Aickman) Byl to démon (Henry Kuttner) Zástup (Ray Bradbury) Boulterovi kanáři (Keith Roberts) Souboj (Joan Vatsek) Plášť (Richard Bloch) Meze Waltera Hortona (John Seymour Sharnik) Specialita šefkuchaře (Stanley Ellin) Muž s kožešinovým límcem (Carter Dickson) Drzoun (E. C. Tubb) Malý vrah (Ray Bradbury) Vyzvánění (Robert Aickman) Muž, který zmizel (Robert M. Coates) Smrt na Štědrý večer (Stanley Ellin) Letní hosté (Shirley Jackson)... celý text
Přidat komentář
Staré, ale dobré... avšak nie geniálne. Tichá hrůza je v rámci hororových kníh vydaných v češtine v podstate pojem. Editor Tomáš Korbař ju vydal prvý raz v r. 1967, 1O rokov pred svojou smrťou. V nasledujúcich desaťročiach vyšli úctyhodné tri reedície, čo vo svete literatúry, obzvlášť hororovej tuzemskej, fakt nie je žiadna samozrejmosť. Neviem, ako je to s ďalšími vydaniami, či je to v nich rovnaké alebo nie, ja každopádne vlastním verziu z r. 2OO8 a na začiatok mi nedá nevysloviť poľutovanie nad tým, že kniha je po vydavateľskej stránke odvedená biedne. Neobsahuje žiadne úvodné slovo, o záverečnom si môžete nechať len snívať. K žiadnej z poviedok neprislúcha text informujúci nás o tom, čo je poviedka zač, čím je taká výnimočná, že sa prebojovala do antológie, nič o jej pozadí, o tom, ako vznikla, prečo, kedy, kde atď. Úplne bez šance sú medailóniky autorov. A o tom, aby na každej strane pre ľahšiu orientáciu bol uvedený názov poviedky a meno autora, si môžete nechať skutočne len snívať. Vzhľadom na pôvodný rok vydania kniha samozrejme obsahuje staršie hororové poviedky (takže fakt žiadny King), ale niektorí autori a autorky mali taký dar (literárnej) reči, že ak by mi niekto povedal, že napr. Vtáci vznikli minulý rok, uverím mu. Z obálok jednotlivých vydaní ma najviac oslovila opičia. Naopak, vždy, keď sa pozriem na zelenú s netopierom, prvú sekundu nechápem, prečo sa na obálke hororovej antológie nachádza jachta s napnutou plachtou. Úplne ma neoslovil ani paperback bez lacetky. A autor legendárneho Psycha Robert Bloch je tu uvedený ako Richard. Spočiatku som bol rozhodnutý udeliť 4*, ale v druhej polovici začali pribúdať slabšie, priemernejšie, niekedy vyložene dvojhviezdičkové texty.
Asi už ojedinělá sbírka hororových povídek. I když staršího data, přesto zajímavá a super. Klidně bych si přečetl i pokračování, kdyby nějaké ještě vyšlo.
Knížka mi byla doporučována od známých, kteří si ji nedokázali vynachválit. Kvůli stáří, mnohé povídky už ztratili svou děsivou až hororovou stránku - dnes by se k nim více hodilo pojmenování „weird“, s nimi nemohu úplně souhlasit. Za nejlepší a opravdu strašidelné ostatně považuji úvodní povídku Ptáci, Specialita šéfkuchaře a Zástup.
Bradbury a Maurier nezklamali, jen díky nim knize dávám 4 hvězdičky, bez těchto autorů bych musel dát pouze 1.
Kolekcia šestnástich horrorových poviedok, ktoré napísali anglickí a americkí spisovatelia v priebehu rokov 1946 až 1965.
Od žádné sbírky povídek nečekám zázraky, ale tady byla většina povídek strašně nudná a často se závěrem s nulovou gradací. Za těch několik kultovních jako je třeba Malý vrah, Zástup, Specialita, Ptáci to za přečtení stojí, ale vracet se k tomu už asi nebudu.
81%
Skvělý a svým způsobem ojedinělý soubor hororových povídek. Ojedinělý v tom, že ji můžete číst pořád dokola a všechny povídky jsou výborné. U mě to vyhrála klasika - Ptáci a Zástup.
Doporučuji
Staré klasické hororové povídky, kterým ani čas neubral na kvalitě. Pravda, některé jsou jednodušší, s naivní pointou, jiné jsou skutečné trvalky, které je radost číst a trochu se u nich bát...
Pro mne nejlepší: Ptáci, Specialita šéfkuchaře, Malý vrah a Vyzvánění.
Skvělá kniha. Všechny povídky mě dokázaly něčím zaujmout, i ty od těch autorů, které jsem doteď neznal. Tuto knihu společně s Opičí tlapkou řadím mezi nejlepší hororové sbírky vůbec.
Za komunismu u nás mnoho hororových knih nevycházelo. Bram Stoker, Edgar Allan Poe, Ray Bradbury... o Lovecraftovi jsme si mohli nechat jen zdát. Když někdy v 70.letech vyšla Tichá hrůza, byl to blesk z čistého nebe. Kniha byla obestřena téměř mysteriózní aurou. "Četl jsi už Tu knihu? Ne? Ty vole to nedáš..."
Čas se převalil i přes tuto knihu. Po revoluci jsme si postupně doplnili hororové vzdělání, jak knihami tak filmy z videopůjčoven a trochu jsme ztratili o žánru iluze, protože kniha Tichá Hrůza, nasadila laťku vysoko až nereálně. Opravdu povídek jako Byl to Démon Henryho Kuttnera nebo Ptáci od Daphne du Maurier, nevzniklo v historii mnoho. Dokonce i Letní hosté od Shirley Jacksonové, nepůsobí příliš hororově a přesto atmosféra, která se tu postupně zahušťuje, Vám začne nepříjemně cuchat nervy, ještě dříve než si to plně uvědomíte. A ano, pokud jste někdy jeli z dovolené na chatě domů dříve než bylo nutné, bylo to právě kvůli této povídce.
Hororová povídková kniha…
Jak už to u povídek bývá, některá je lepší, některá horší…
Ani tady to nebylo jinak…
Ale jsem celkem spokojena po přečtení…
Výborná antologie různorodých strašidelných a hororových povídek, která by neměla minout žádného milovníka tohoto žánru. Řekla bych, že ve výběru není ani jeden slabý kus, "Drzoun" je dokonce taková černohumorná záležitost. Nejvíce mě zaujaly tyto: Ptáci, Zástup, Plášť, Meze Waltera Hortona, Specialita šéfkuchaře, Malý vrah a další. Knihu doporučuji k přečtení.
Sbírka čtivých hororových příběhů. Jako u všech sbírek některé příběhy byly zajímavější některé méně. Na mě dost zapůsobila povídka Zástup, Malý vrah, Byl to démon a nejvíce ze všeho Specialita šéfkuchaře, která byl za mě nejlépe napsána.
Vzhledem k tomu, že se jedná o soubor povídek, které jsou hodně staré a tím myslím vážně hodně, tak je to rozhodně nad průměr. Vzhledem k tomu v jaké době byly psané jsou hodně povedené. Kdo rád antologie dobrá volba.
Z celé antologie mě bavily jen povídky "Ptáci", "Byl to démon" a "Malý vrah". To ostatní pro mě byla nuda. Některé další povídky byly sice také dobře napsané (třeba "Specialita šéfkuchaře"), ale nečekalo v nich na mě žádné překvapení. Ke knize se vracet nebudu.
Bojíte se rádi?
Pak vám tuto knihu rozhodně doporučuji. Obsahuje krátké hororové povídky, naivnější i opravdu děsivé, přes duchy až po děsy reálného světa.
Mezi nejpovedenější řadím Specialitu šéfkuchaře, Malého vraha, Ptáky a Byl to démon.
Měla jsem chuť na něco opravdu strašidelného - nu, v dnešní době už ty povídky nejsou tolik hororové, jak nejspíš působily v době svého vzniku, ale počtení to v souhrnu bylo hezké. Pár povídek se mi líbilo moc, pár mě málem unudilo.
Mám doma ušmudlaný výtisk z roku 1967... A i když občas dělám v knihovně čistku (abych udělala místo dalším knihám), tuhle nevyřadím nikdy, je to totiž naprostá klasika, kterou lze číst s odstupem času mnohokrát po sobě... A moje nejoblíbenější? Atmosférické "Vyzvánění" a "Čekárna"...
Část díla
Boulterovi kanáři
1965
Byl to démon
1965
Čekárna
1964
Drzoun
1963
Letní hosté
1950
Jedna z nejlepších antologií s danou problematikou vůbec.
Povídky autorů Daphne du Maurier , Ray Bradbury , Stanley Ellin a dalších, to je už dnes klasika.