Tiché roky

Tiché roky
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/bmid_tiche-roky-yGd-402756.jpg 5 6812 6812

Galadwen
03.05.2022 3 z 5

Kniha je, jak je u autorky obvyklé, opět psaná čtivě a s lehkostí, ve více časových/dějových liniích, ale příběh samotný mě oproti Haně a Slepé mapě nijak nezaujal. Jde o komorní vyprávění o jedné rodině ve 20. století, s mnohem menší vazbou na dějinné události a důrazem na soukromá dramata a vztahy, ale nějak mě to celkově moc neoslovilo.

Renatka11
29.04.2022 5 z 5

Krásný, silný, dojemný a uvěřitelný příběh o síle slov, jak těch vyřčených tak i těch, která si z různých důvodů necháváme pro sebe. Alenu Mornštajnovou obdivuju právě za její nádhernou práci se slovy a proto se také k jejím knížkám ráda vracím, jako teď k Tichým rokům.

zapina
25.04.2022 5 z 5

Opět skvělá kniha k zamyšlení. V knize jsem našla některé shodné rysy i s mnou rodinou. Velice se mi líbilo, že jedna situace byla vykreslena z pohledu více osob. Příběh neustále gradoval a pomalu se rozuzloval. Jak to všechno vlastně bylo z pohledu všech zúčastněných, nám autorka ukázala až na samotném konci knihy. Kniha ukazuje, jak se lišil život lidí během 2. světové války, komunismu a po revoluci. Tento kontrast se mi velice líbil. Doufám, že se každý čtenář nad knihou zamyslí a případně něco ve svém životě změní, aby kniha splnila svůj účel. Bohužel k tomuto prozření někteří dojdou velmi pozdě a nebo nikdy. Kniha tak může otevřít oči dříve, dokud jsme ještě neztratili většinu svého času :) Ačkoliv na mě kniha působila velice depresivně, tak i tak určitě doporučuji přečíst.

TessieB
24.04.2022 5 z 5

První setkání s autorkou a jsem moc mile překvapena. Příběh plynul hladce, způsob psaní mi sedl, bylo to celé takové.... laskavé, milé a domácí (v tom nejlepším slova smyslu). Hrozně se mi líbil ten detail, jak jedna kapitola končila nějakou větou a následující tou větou začínala. Díky, čtenářská výzvo, že jsem překonala svůj "odpor" k všude vychvalované knize a autorce.

AngeliS
22.04.2022 5 z 5

Já jsem ještě knihu z pohledu zarytého komunisty nečetla. A něco do sebe to asi mělo... Přesto byl tak dobře naspsán, že o celou knihu vlastně nic moc neomlouvalo a tak jsem ho neměla ráda ne proto, že byl komanč, ale že byl teda dost odpornej člověk. A já negativní postavy žeru! Asi ráda někoho nesnáším. :D zamotávám se do toho, každopádně boží!
PS: Nečekala jsem od toho vůbec nic, říkala jsem si... však ona němůže psát vše dobře! a ono zatím ano.

Pumpkin
20.04.2022 5 z 5

Po Listopádu druhá kniha autorky, kterou jsem přečetla. Určitě ne poslední, a to nejsem úplně fanoušek tuzemské literatury. Sice mně nezasáhla tolik, jako první zmíněná, ale to neznamená že by byla horší. Ale ten konec mně naštval. Já chtěla vědět co bude dál

martiline
20.04.2022 5 z 5

Tato kniha ve mne zůstává a zůstane na dlouho ... ani nenalézám slova hodnocení. Zkrátka další úžasné dílo od A. Mornštajnové ... DOPOROUČUJI k přečtení.

janina66
20.04.2022 5 z 5

Nádherný příběh ze života. Smutný, ale i plný naděje. Pro mě to byla citová masáž s mokrým kapesníkem, hlavně v závěru knihy. Díky audioknize, s klavírní hudbou prostě super.

Make20
19.04.2022 5 z 5

Další skvělá kniha od paní Mornštajnové. Autorka vypráví příběh očima otce a dcery. Je zajímavé sledovat ten samý příběh z pohledu dvou lidí. Moc se mi líbil popis postav i celkově styl psaní. Knihu jsem přečetla za dva dny, ocenila bych, kdyby byla delší. Konec byl překvapivý, ale zůstal jaksi otevřený. Zajímalo by mě, co se s postavami stalo dál.

le21nka
18.04.2022 4 z 5

Krásná kniha, smutný příběh. Jen ten otevřený konec...... Aspoň je o čem přemýšlet.

Cheynn
16.04.2022 5 z 5

Toto byla první kniha od A. Mornštajnové, kterou jsem četla, a musím říct, že byla naprosto skvělá. Četla se jedním dechem, měla jsem ji za dva dny přečtenou. Příběh se střídá vyprávěním dcery s vyprávěním "vypravěče" o jedné rodině a je úplně strhující.

martinaandulka
12.04.2022 5 z 5

Znova jsem se vrátila k této knize a opět líbilo.Moc se mi líbí jak je kapitola otec končí slovem,který naváže dcera,Děj a postavy jsou napsané moc hezky a čte se to tak hezky jako kdyby vám vyprávěla příběh právě vám doma.Na paní spisovatelce se mi líbí,že píše ze života,o radostech,starostech,příznivému a nepříznivému osudu,je to stejné jako v životě.

Bakana
11.04.2022 5 z 5

Nebylo to tak dobré jako Hana. Charaktery, které v knize byly, mi připadaly nějak přepálené, všechny rysy, kterých jsme si měli všimnout, byly na stupnici 1-10 na čísle 10. Ale protože to je kniha, která mi nesplyne hned tak s ostatními, dávám i tak 5*.

tomas0851
11.04.2022 3 z 5

Tak nevím...
Úplnou náhodou se mi do rukou dostala tato kniha - Tiché roky od Aleny Mornštajnové. Měla dobré recenze a hodila se mi do Čtenářské výzvy , tak jsem se do ní pustil.
Teď jsem jí dočet a jsem plný hodně smíšených pocitů.
První polovina knihy mi připomněla v některých pasážích moje slohové práce ze základky. Pak přišel celkem nečekaný zvrat a kniha dostala relativně spád. A poslední stránky už člověk jen hltanu, jak to dopadne.
Autorka vypráví příběh jedné rodiny očima otce a očima dcery. Vyprávění se k sobě díky sjednocující se časové linii postupně přibližují. A i když jsou životy otce i dcery a jejich vzájemná vazba celou dobu pečlivě popisovány, objevují se nové, důležité detaily jejich života.
Spíš než příběh samotný, jsou pro mne zajímavější myšlenky a otázky, co kniha vyvolává. Že i když člověk že svého pohledu dělá maximum, tak to pro okolí tak nevypadá, spíše naopak.
I když to není můj šálek kávy a tyto knihy nijak nevyhledávám, přečtení nelituji

Formicka93
09.04.2022 5 z 5

Další skvost od paní Mornštajnové.

Alienn
09.04.2022 5 z 5

Vyprávění této autorky, ať již jde o jakoukoli její knihu, ve mně vždy dokáže vzbudit spoustu emocí a ani u této to nebylo jinak. Krásná čeština, skvěle vykreslené postavy, naprosto výstižný název. Je to kniha, která rozhodně stojí za přečtení.

Metuje
19.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Tiché roky (trefný název :)) jsou mojí 2. zkušeností s paní Mornštajnovou, je tu vidět určití podobnost s Listopádem, děj opět sledujeme pohledem více postav, které k sobě nakonec najdou cestu, přičemž na konci nás čeká několik zvratů. Mrzí mě, že byla kniha tak razantně ukončena, najednou je Bohdana němá, otec zkolabuje ve skleníku, přijde zpráva od Blanky a konec. Myslím, že je tu prostor pro pokračování, kdyby tam bylo alespoň o 100 stránek víc, zajímalo by mě, jak Blanka v zahraničí žila. Další knihou, která mě čeká (čtu v obráceném pořadí) je Slepá mapa, doufám, že nebude znovu psaná stejným stylem, to už by bylo trochu repetitivní.

LaCucaracha
17.03.2022 2 z 5

Četla jsem po Haně a je to skoro to samé, jak přes šablonu, akorát že místo druhé světové je tady ústředním obdobím doba komunismu. Různé střídající se linie vyprávění a různé časové osy, kdy se to vše nakonec protne, a nechybí opět ani rodinné "tajemství". Opravdu jak přes kopírák. Ovšem tohle bylo pro mě ještě o něco nudnější, zvlášť ke konci jsme měla pocit, že autorka snad honí normostrany, aby to nebylo moc krátké. A na rozdíl od Hany tu byl i dost neuspokojivý náhlý konec.
Stejný je i způsob psaní, který mi zkrátka silně připomíná literaturu pro mládež. Ono je to díky tomu velmi čtivé, protože tak jednoduché, a jelikož mě to nebavilo a chtěla jsem to mít za sebou co nejdřív, tak mi takový styl přišel velmi vhod – oči letí po stránce rychle, a přesto vám žádné slovo neunikne, jak je to přirozeně plynulé a jazykově zručné. Jenže to je přesně to, proč mi tohle připomíná literaturu pro náctileté. Je to takové nenáročné a prosté, aby nebyl problém vše pochopit a aby to zvládl přečíst opravdu každý. Což bych v patnácti určitě ocenila, jenže po čtyřicítce čekám od knížek přece jen trochu větší náročnost a tohle mě uspokojit nedokáže. Ale zase to vysvětluje tu ohromnou čtenářskou oblibu. Inu, musím rodinu taktně upozornit, že žádné další knížky od Mornštajnové už vážně nepotřebuji.

TheSarcasm
13.03.2022 5 z 5

Tak tohle byla prostě pecka, nádherná kniha, ostatně stejně jako všechny ostatní knihy které jsem od Aleny Mornštajnové četl. Ony jsou si vlastně dost podobné, děj pomalu plyne časem a ke čtenářům se postupně dostávají další střípky informací, které rozkrývají příběh zdánlivě banální a přitom tak neobyčejný.

Myš007
10.03.2022 5 z 5

Já prostě knihy Alen Morštajnové miluji a tato je snad má nejoblíbenější. Tady není co dodat, jednoduše úžasné čtení a vřelu doporučuji.