Tiché roky

Tiché roky
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/bmid_tiche-roky-yGd-402756.jpg 5 6789 6789

Renee6
18.03.2020 4 z 5

Křehký příběh, opředený tajemstvím, nádherný jazyk i psychologické uchopení všech postav.

Petrush
17.03.2020 3 z 5

Knížka se četla dobře, příběh je poutavý. Ale myslím, že za nějakou dobu už si z děje nic moc pamatovat nebudu.

Andrea2811
16.03.2020 5 z 5

Za mě nejlepší kniha Mornštajnové ! Hana byla taky skvělá, ale jiná a určitě nemůže být srovnávána s touhle. Tiché roky jsou velmi čtivé a poukazují na rodinná tajemství a uzavřenost osob. Myslím že pro mnoho lidí i velmi poučná kniha.

kuruteku
16.03.2020 4 z 5

Když jsem pochopil, že sláva Hany je trochu nedorozuměním a trochu šťastnou souhrou náhod, vzal jsem její autorku na milost. Hotýlek mi přišel nijaký a u Tichých roků mi došlo, že chyba je v mých očekáváním - tak silný náboj, jaký má Hana, nemůže mít každá kniha. A nedá se věřit ani recenzím, protože nedorozumění mezi otcem/komunistou a jeho dcerou spočívá v něčem úplně jiném než světonázoru. Pod tímhle úhlem pohledu jsem sledoval pohled ze dvou stran a počítal, jak je možné, že se to Boh-danka vůbec objevila, tápal, kdo je Blanka, radoval se z Bělina obětavého přístupu k životu (nebýt jí, Boh-danka by se musela zbláznit). A trnul nad Svatoplukovou neochotou obětovat se pro jiné, ne na schůzích, ale v reálném okolním světě. Takže nakonec zpětně viděno - i ten Hotýlek je dobrá a zajímavá kniha. Proč Hotýlek? Protože díky Tichým rokům jsem pochopil autorčinu snahu ukázat vývoj rodinných vztahů v delším čase.

Bookholic17
15.03.2020 5 z 5

Alena Mornštajnová umí neuvěřitelně pracovat se slovy a vyprávět. Příběh je jiný než Hana a osobně si myslím že na Hanu tato knížka nemá. Ale je zase úplně jiná, možná se nedá ani srovnávat.

Úžasné jak se prolínají časové linie a příběh se vypráví z dvou úhlů pohledu v jiných časech a to mi přijde naprosto geniální.
Doporučuji⭐️⭐️⭐️.

Blanche2913
14.03.2020 5 z 5

Alena Mornštajnová opět potvrdila, že je mistryně slova a příběhu. Zdánlivě prostý příběh rodinného dramatu odhaluje osobní bolesti hlavních hrdinů a jejich zklamání, která pramení hlavně z mylných domněnek, rozdílného vnímání situací a nedostatku vzájemné komunikace. Kniha pro mě nebyla jen příjemným čtením ale opět vzkazem, jak zásadní je nahlas vyjadřovat pocity jako je strach, bolest, zoufalství, nepochopení a samozřejmě lásku.

jan37
13.03.2020 4 z 5

Hezky se to četlo, příběh zajímavý. Rad si od Mornštajnové ještě neco přečtu. Jen mi dokonce nebylo jasne zda Bohdana byla němá nebo ne?

Anette99
13.03.2020 5 z 5

Pěkný, ale také smutný příběh jedné rodiny. Ukazuje, že nic není jen černobílé. Že každý má nějaké tajemství, nějakou minulost, co ho ovlivňuje po zbytek života - jeho povahu, zájmy, chování jak k cizím lidem, tak ke svým blízkým.

Knihomolka506
11.03.2020 5 z 5

2 osoby. Otec s dcerou. 2 hlavní postavy vyprávějí svůj příběh každý o svém životě. Ale spojuje je jedno tajemství. Proč babička řekla své vnučce: "Blanko?"

V postavě Bohdany jsem se viděla já sama.. Byly doby, kdy jsem nemluvila, ale ne, že bych byla nějak víc handicapovaná, ale ke mě se děti pár let na základce moc hezky nechovaly...

ronave
11.03.2020 4 z 5

Kniha se krásně četla. Příběh byl velmi zajímavý a skvěle napsaný. Jen nechápu proč mi nedošlo, že Bohdana vůbec nemluví, to jsem pochopila až ke konci knihy - myslela jsem jen, že je jen zamlklá a introvertní.
Jsem smutná z konce knihy, který je pro mě otevřený. Rada bych věděla jak setkání dopadlo a jestli Bohdana začne mluvit.
Musím se priznat, že jsem po přečtení Hany od této knihy čekala trochu víc.

Restang
10.03.2020

Chtěla jsem dát této autorce ještě šanci. Nechápu ten humbuk a že se to tolika lidem líbí a dokonce o generaci mladším. Je to tak maximálně čtivě napsáno a to je vše. Jinak nezáživný průměr, který nevybočuje ničím nad jiné české autorky. Naopak jiné české autorky mě aspoň baví. Tohle mě nebavilo a tudiž jsem to ani nedočetla. Na to je můj čas drahý. Hvězdy raději nedávám, byla by to tak jedna za tu čtivost.

RendyaDav
09.03.2020 5 z 5

Krásně napsané rodinné drama,které se výborně čte.Opět skvěle zobrazuje fakt , že nikdo není jenom zlý nebo jenom dobrý.Jsou vždy dvě strany jedné mince a nelze člověka soudit , když neznáme jeho minulost,jeho osud.Tento styl vyprávění s pohledu otce Svatopluka a jeho dcery Bohdany je opravdu super,kniha která mě opět naplno vtáhla do čtení....

AnjaBo
07.03.2020 5 z 5

Velmi promyšleně napsaná kniha. Dvě stránky před koncem jsem si říkala, to teď přece ještě nemůže být všechno! A ono bylo. Rozhodně stojí za to si ji přečíst.

Zaneli
06.03.2020 5 z 5

Dnes jsem dočetla... Úžasné a pohlcující čtení! Začátek na mne působil trošku unyle, tápala jsem v souvislostech, ale brzy se vše propojilo a kniha mne pohltila, skvěle propracované linie, zajímavá rozuzlení - potřebovala bych však ještě jednu kapitolu, ach ten konec... :-)! Nyní se pouštím do dalšího díla paní Mornštajnové, "Hana" - jsou za mnou dvě kapitoly a už mi je úzko... Nicméně za Tiché roky 5* bez diskuze.

milenama
06.03.2020 5 z 5

Skvělé čtení

rilajaan
04.03.2020 5 z 5

Možná jednoduché téma, ale krásná kniha. I když si myslím, že nebude určena pro všechny.

WaspSalander
04.03.2020 5 z 5

Tahle paní mě fakt baví. Měla jsem strach po Haně se pustit do další její knížky, ale rozhodně nezklamala.
I když by se mohlo téma zdát jako nuda (vztah otce a dcery, rodinné tajemství..), tak tahle paní dokáže vyvolat opravdu silné emoce. Takže určitě budu pokračovat Slepou mapou.

booklovertina
02.03.2020 5 z 5

Moja prvá "mornštajnovka" a musím povedať, že som nebola vôbec sklamaná. Zo začiatku som bola síce mierne zmätená, kto-čo-ako, no ako som čítala ďalej, všetko do seba začalo pekne zapadať. Určite sa chystám aj na iné knihy od autorky

oblakaknih
01.03.2020 5 z 5

Když jsem od autorky přečetla Hotýlek, okamžitě jsem se do jejího stylu psaní zamilovala. Potom jsem přečetla Hanu, u které jsem měla možnost zjistit, že to může být ještě lepší.
A teď Tiché roky. Kniha o vztahu otce s dcerou, což se může na první pohled zdát, jako nijaký námět. Ale! Jako vždy, žádné ukvapené závěry.
Začínám mít pocit, že ať už bude psát autorka o čemkoli, napíše to skvěle.
Ano, Tiché roky jsou pro mě knihou, která mě zasáhla a dojala. Námět je originálně a (opravdu) nádherně zpracovaný.
Postavy byly skvěle vykreslené, jedinečné osobnosti. Oblíbila jsem si hlavní postavu, ale i některé vedlejší.
Ačkoli jsem to nečekala, knihu jsem přečetla za jeden den. Jak už jsem zmínila, autorčin styl psaní mi neuvěřitelně sedl. Stránky mi ubíhaly pod rukama a já musela vědět, jak příběh skončí.
Děj plyne rovnoměrně a nepředvídatelně. Kniha odhaluje všemožné problémy a lidskosti.
Miluju to, jak je kniha zpracovaná.
Autorka je jednou z mých nejoblíbenějších. Pokud se vám žádná z jejich knih do rukou nedostala, určitě doporučuji.

skableska
28.02.2020 4 z 5

Začátek mi přišel jako takové nudné povídaní o vztazích apod.,ale když se příběhy začaly střetávat,začalo mi to dávat smysl a konec mě opravdu bavil,částečně dojal,částečně rozesmutněl. Název Tiché roky má něco do sebe,to jsem ale pochopila až téměř na konci. Moc se mi líbil vždy stejný konec a začátek kapitoly.Vše je propojené,vše se vším souvisí... škoda nenaplněných životů...
Konec takto vyřešen se mi líbil.