Tiché roky

Tiché roky
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/bmid_tiche-roky-yGd-402756.jpg 5 6789 6789

vilibook
27.02.2020 5 z 5

Skvěle napsané ! Já tu Alenku Mornštajnovou miluji a obdivuji. Jak ta umí poutavě vyprávět !
Tiché roky samozřejmě nejsou jako Hana. Konjunkce tyfu a holokaustu je nepřekonatelná.
Tiché roky nemají tolik mrtvých, až do 160. stránky je to pohodové vyprávění jako v "Babičce" Boženy Němcové. Pak se to ovšem rozjede ! Poskládat děj z vyprávění Bohdany a druhého fiktivního vypravěče je prostě geniální. Otevřený konec mi vůbec nevadil. Jenom mi bylo líto, že zase musím začít číst něco jiného.

Anička.pa
26.02.2020 5 z 5

Krásně napsaný příběh. Zpočátku jsem myslela, že to asi nebude kniha pro mě, ale po chvíli se stalo opakem. Příběh jsem četla jedním dechem! Bylo zajímavé vidět oba pohledy, otce i dceru. A ten konec? Když jsem viděla těch posledních pár stránek říkala jsem si, že to nemůže přeci skončit a ono přece jen. Byl to na mě velmi rychlý konec. Těšila jsem se, co přijde dál a přála jsem si alespoň ještě jednu kapitolu.

zaba335
26.02.2020 4 z 5

Velmi silný a zajímavý příběh, který autorka dokázala napsat tak, že jsem nemohla přestat číst. Kniha je originální a neokoukaná. Otevřený konec mě zarazil v dobrém slova smyslu. Nedá se srovnat s Hanou, protože je to opravdu jiný příběh, i když styl psaní si autorka zachovala velmi charakteristický. :)

scroft
26.02.2020 4 z 5

Znovu se budu opakovat... Kniha krásná ale na Hanu to nemá ani zdaleka. Jediné, co mi trošku na knížce vadilo bylo to, že do dnes nevím, zda hrdinka mluvila nebo nemluvila, prostě jsem to z knihy nedokázala rozklíčovat a stále tápu :) Jinak opět hezký a smutný příběh několika osudů, generací a režimů.

hnilda3
25.02.2020 5 z 5

Naprosto skvělé, od začátku do konce.

Hanilelai
23.02.2020 5 z 5

Nádherně napsaný příběh! Oceňuji prolínání děje z pohledu dcery a otce. Těžko uvěřit,že otec žije v podstatě nový, druhý, život...a prece ano,a tak odlišně! Nejvic me zasáhla ta tichost,ve které oba dva dožívají spolu....

Kyri
23.02.2020 4 z 5

Kniha je o vztahu otce a dcery. To sice zní hrozně, ale je to velmi zajímavě podané. O tom, co kdo od koho očekává, jak o tom mluví, nebo spíš nemluví. Líbila se mi také část o postoji ke komunismu. Pomohlo mi trochu víc pochopit, co na tom někdo kdy mohl mít. Cca do 3/4 jsem četla jedním dechem. Pak mi přišlo, že se to začíná dostávat do stereotypu. A přijde další věc, o které se nemluví, tak se vztahy ještě zhorší a pak příjde ještě další a zase se o tom nemluví... V téhle části jsem se nudila. Myslím, že bylo na editorovi, aby doporučil autorce tlačítko delete. Konec už je zase zajímavý. Vidím, že autorka má ráda otevřené konce a nechává na čtenáři, aby si domyslel, co bylo. Tenhle styl se mi líbí, určitě lepší, než tam dopsat nějaký kýč o šťastném shledání nebo naopak drama o tom, jak se to nepovedlo.

katkavejr
22.02.2020 5 z 5

skvělý příběh, který se sice trochu liší od předchozích knih autorky, nicméně stejně poutavý a dechberoucí

Lenourt
22.02.2020 5 z 5

Netřeba slov. Úžasná kniha.

PabloFuentes
21.02.2020 5 z 5

Co k tomu říct? Nejvíce asi na celém příběhu oceňuji tu všednost života. Postavy jsou velmi reálné, člověk se do nich dokáže jednoduše vžít. Myslím, že každý z nás zná někoho takového, jako byl Svatopluk, ve svém okolí. Co mi ale vadilo, byl ten závěr. Utnout to v takovémto momentě? Nicméně chápu, proč to autorka udělala. Takhle nám všem zbude v hlavě velký otazník a otevřená vrata, co se dělo pak. Dobrá práce, paní Mornštajnová!

Aaloha
21.02.2020 5 z 5

Moc hezké čtení jako vždy. Kniha je trochu jiná než třeba Hana, která je asi Top, ale rozhodně není horší. Já jsem spokojená a těším se na další. Konec mi nepřijde otevřený.

Haskra
20.02.2020 4 z 5

Mně to vůbec nedošlo. Ani podle názvu! Ach! Takový šok.. Jak mi to mohlo nedojít?
Moc pěkná kniha.

hankamol
20.02.2020 5 z 5

Pěkná kniha. Ze života.

kachnat
20.02.2020 5 z 5

Po přečtení knihy jsem asi 10 minut seděla a přemýšlela. O tom, co potkalo mě, co potkalo mé blízké, co potkalo postavy v knize. Autorka má svůj styl psaní, který se mi líbí a dobře se mi čte. Konec byl sice trochu rychlý a svým způsobem zůstal otevřený, ale vlastně happyend :-).

Cisuna
19.02.2020 4 z 5

První kniha od spisovatelky...celou dobu jsem se těšila na další stránky příběhu. Ale ten konec? Vážně? Nesnáším otevřene konce, a tady mi to přišlo, jak když autorce došel čas na dopsani. Za to hvězda dolu, jinak to byl moc hezky příběh.

Pedias
18.02.2020 5 z 5

Pro mě asi nejslabší kniha, ale i tak mě knihy autorky baví.

MrKrahujec
17.02.2020 5 z 5

Všechny klady této brilantní prózy už tu byly více-méně vypsány, takže upozorním jen na jeden (až ekvilibristický) formální experiment, který mnohým možná ušel: přestože autorka sleduje důsledně hlavního hrdinu, pana (většinou však soudruha) Žáka od jeho narození, až po hluboké (a patrně předsmrtné) stáří, nikdy ho vlastně "oficiálně" autorsky hlavním hrdinou nejmenuje. Jeho jednání je popisováno důsledně z pohledů lidí, kteří ho postupně za života obklopují a mám dokonce pocit, že ani jednou nemá v celém textu přímou řeč (i když teď nevím, jestli se nepletu). Určitě je to ojedinělý pokus podat hlavní postavu výhradně prostředky, určenými vedlejším postavám. Opravdu by mě zajímalo, jestli něco takového zkusil v literatuře ještě někdo jiný...

Bedur
16.02.2020 4 z 5

Po Haně a Hotýlku jsem se pustil do další knihy paní autorky. Stylem psaní jsou si podobné, ale ten se mi právě líbí. Avšak z uvedených knih hodnotím jako nejslabší. Kniha se mi i tak líbila, ale neměla už takový spád a překvapení.

elissa14
16.02.2020 4 z 5

Opět podobný vzorec jako u předchozích knih. Lehké čtení o nelehkých osudech. Chování některých postav nám nemusí být po chuti, ale když se podíváme pod povrch, k jejich myšlenkám, těžkostem, zážitkům a zkušenostem, které nám autorka servíruje bez zbytečných soudů, spousta činů už se nejeví tak nepochopitelně. Nic není černobílé a žádná postava není vyloženě kladná ani záporná. Hezké čtení o osudech zdánlivě obyčejné české rodiny, vyprávěné napříč několika generacemi, jak už známe z autorčiných předchozích knih. Možná právě kvůli té podobnosti a mému naštvání z lehce otevřeného konce nedávám pět hvězd, nicméně kniha rozhodně stojí za přečtení. Líbilo se mi střídání vyprávění z pohledu obou hlavních postav.

Metcheque
15.02.2020 5 z 5

Šlapat na paty Haně se zdálo po raketovém vzestupu autorky doslova nemožné. Ale vězte, že to jde, Tiché roky jsou toho důkazem. Konvergentně se sbíhající dějové linie, to už snad není ani žádná z forem spisovatelského řemesla - to je experimentální literární symfonie. Co do formy nesrovnatelné s čímkoli jiným, co kdy vyšlo.