Tiché roky

Tiché roky
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/bmid_tiche-roky-yGd-402756.jpg 5 6789 6789

JeseterZuzana
15.02.2020 4 z 5

Skvělá, nemohla jsem se odtrhnout. Příběh, který nepotřebuje za každou cenu šokovat, napětí provází každou stránku, kdy moc chcete vědět, jak to všechno je.

JitkaJak
14.02.2020 2 z 5

Tak tohle bylo divné, byť jsem knihu zhltla, nesedla mi. Nelíbil se mi styl psaní a postava Bohdany mě vysloveně iritovala.

BobaKozu
14.02.2020 4 z 5

V porovnání s ostatními knihami autorky tuto hodnotím jako nejslabší. Je tam pro mě málo "akce". Zatímco v Haně a dalších se od začátku do konce něco děje, tady se objeví první zajímavá situace až v polovině knihy.

Ver1982
14.02.2020 5 z 5

Všechny knihy od této autorky jsou velmi čtivé a všechny musím hodnotit 5*. Krásné ač mnohdy smutné příběhy.

Padfoot
11.02.2020 5 z 5

Další rodinný příběh, který mě nutí vzpomenout si na Tolstojovo staré dobré prohlášení, že každá nešťastná rodina je nešťastná svým vlastním způsobem… Ale k věci: Střídají se dvě časové roviny. Čas oddaného komunisty Svatopluka, aktivně bojujícího za jistoty a bohatství, které komunismus zaručeně přináší. Jeho lásky k buržoustce od klavíru a dceři. Jeho tvrdé práci kvůli ideálům a zklamání, když ten slibovaný blahobyt jaksi není nikde vidět (kdepak asi soudruzi udělali chybu?). A pak tu máme čas Bohdany, dívky s chytrou hlavou a přátelskou povahou, která ale ne a ne najít cestu k vlastnímu otci. Zkouší zapátrat v rodinné minulosti a zodpovědět některé otázky o otcově životě, i když si nakonec není jistá, jestli není lepší některé věci raději nevědět…
Mě tyhle Aleniny skládačky prostě baví. Postupný rozkrývání spousty životních příběhů, které se navzájem ovlivňují a prolínají. Baví mě, jak popisuje postavy – nijak je nesoudí, jen popisuje jejich rozhodnutí a činy a jejich následky. Souboje sám se sebou a s vlastním osudem. Baví mě, jak je prostý rodinný život neuvěřitelně složitý.

chanahd
10.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha o rodinných vztazích.

Cher
10.02.2020 5 z 5

Opět skvělá knížka od této autorky.

novecento
10.02.2020 4 z 5

Další dobře napsaná kniha, ale opět stejný scénář: prarodiče, rodiče a dětí. Jestli i další-pátá kniha bude takhle vystavěná, pravděpodobně sáhnu po jiném autorovi. Knihu ale doporučuji.

hanka616
10.02.2020 5 z 5

Jak jedna zlá věta dokáže poznamenat dítě, jak jedno špatné rozhodnutí poznamená celý život, jak vás poznamená a změní tagédie, jakou obět umí žena přinést z lásky k dítěti...o tom ta kniha je a i když je smutná, tak je napsána citlivě a bez zbytečného klišé.

Dija
09.02.2020 5 z 5

Proč to takhle skončilo? Chtěla bych ještě alespoň jednu kapitolu! Ovšem Tiché roky jsou velice zdařilým počinem odlišujícím se od ostatních autorčiných knížek tím, že se točí pouze kolem dvou postav. Příběh byl promyšlený a shrnula bych ho větou: Nikdy nevíš, co ti život nachystá. Je mi úplně jedno, jestli tvorbu A. M. někdo označuje jako "konzumní". Já už zkonzumovala všechny její 4 romány a přála bych si další!

jasmína
08.02.2020 5 z 5

Teda....opět skvělá kniha, kde jsem zaplakala , rozzurila se na Svatopluka, a to skoro pořád..... , no snad brzy vyjde další kniha Aleny Mornštajnové, protože tedy se mi tato kniha líbila stejně jako ostatní, kromě Hotýlku..

tatjana1737
06.02.2020 5 z 5

(SPOILER) !!! POZOR SPOILERY PRO TY, KTEŘÍ NEČETLI !!!

CITÁT: Jsou různé druhy ticha. Ticho útulné, volající ke spánku, ticho těšící se na příchod blízkého člověka, ale i ticho tíživé, plné očekávání, že bude v příštím okamžiku přerušeno křikem nebo příkrou poznámkou. Ticho našeho domu bylo nervózní a křehké, naplněné nevyřčenými slovy. (...)

Musím přiznat, že Alena Mornštajnová mne hodně zaujala. I když třeba její knihy jen tak podruhé neotevřu, zanechaly ve mne hlubokou stopu a přiměly mne přemýšlení. Předně si lámu hlavu nad tím, jaký popud Mornštajnovou přivedl k psaní, neboť ten opakující se motiv odhalování rodinných tajemství, o nichž se nemluví, nemůže být náhoda.

Knížka měla podobnou strukturu jako ostatní, tj. na začátku je něco zmíněno, a pak se prolíná vyprávění z minulosti a současnosti. Tentokrát byla ale kompozice obohacena o opakování poslední věty či slov z jedné kapitoly na začátku kapitoly následující. Zprvu jsem v tempu čtení nechápala, proč jsou některá slova vytučněna, ale když mi to došlo a pro ověření hypotézy jsem zalistovala zpátky dopředu, musela jsem se vnitřně pousmát, jako kdyby šlo o soukromý vtip sdílený s autorkou. S ohledem na to, že názvy kapitol jiné knihy byly tvořeny částmi básně, jsem zvědavá, s čím na nás AM vyrukuje příště.

Kouzlo Mornštajnové tkví podle mne nejen ve čtivém a promyšleném jazyce, jímž vypráví, ale hlavně v tom, JAK vypráví. Svému čtenáři nic nevnucuje, události popisuje, ale nehodnotí, a je tedy na něm, s kým bude sympatizovat či která pasáž ho osloví. Připadá mi, že ať Tiché roky bude číst náctiletý, vysokoškolák, čerstvě vdaná žena, novopečený otec, pracující čtyřicátník nebo důchodce, každý si z knihy odnese něco svého. Ve mně tentokrát rezonovalo víc věcí, zejména:

- Vztah mezi rodiči a dětmi.
(Jak hluboce prožíval Svatopluk Blančin odchod, který ona zdánlivě vítala s lehkostí, přestože a) spáchala něco neodpustitelného, b) bylo víc než pravděpodobné, že rodiče už nikdy neuvidí.)

- Jak málo stačí, aby se něco pokazilo, a když některé věci zůstanou nevyřčené, dokážou způsobit mnohem víc bolesti, než kdybychom se o nich nebáli hovořit.

- Že, ač to třeba na první pohled nevidíme, nebo to přikládáme jiným příčinám, i naši nejbližší v sobě mohou mít nějakou bolest, kterou tají. My si jejich jednání vysvětlujeme tím, že jsou tvrdí a nemilují nás, i když bažíme po jejich náklonnosti, ale netušíme, co za jejich zatvrzelostí stojí ve skutečnosti.

- Že někdy je lepší neztrácet čas a pokud nás něco zajímá, zeptat se na to rovnou. Protože svědci minulosti mohou bez varování odejít a nám s nimi zmizí jeden z dílků skládačky...

Autorka si opět pohrávala s mými domněnkami, kdy jsem se dohadovala, o čem kniha bude a snažila se od počátku podvědomě najít nějaké zákonitosti, abych byla několikrát vyvedena z omylu. Bohdana o sobě mluví jako o jediném dítěti, které rodiče měli, otec je z pohledu dcery i manželky Běly podáván velmi nesympaticky (a přitom nahlédnutím do minulosti člověk zjišťuje, že byl velmi milujícím rodičem i manželem), a i to, v čem je Bohdana vlastně "divná" se člověk dozvídá cca ve 3/4 knihy a do té doby se jen dohaduje (Trpí nějakou úzkostnou poruchou, že se nerada baví s cizími lidmi? Má nějaký typ zdravotního postižení, a proto vyžaduje ve škole zvláštní přístup a musí chodit k psychologovi?).

Když Svatopluk přestal mluvit, měla jsem skoro slzy v očích - ještě tolik toho zůstalo nevyřčeno! Jakožto čtenář jsem podvědomě toužila po usmíření a dobrém konci, ale ani toho se mi nedostalo, protože konec je opět - stejně jako u jiných autorčiných knih - otevřený. Kdyby připsala ještě jednu, jedinou stránku nebo aspoň odstavec... ale ne, fantazie zůstala rozdrážděna a přání, jak by postavy měly skončit, nesplněna.

Velmi jsem si přála, aby to oslovení na konci bylo vyřčeno nikoli z Blančiných, ale Bohdaniných úst. A moc si přeju, aby tiché roky pro Žákovic rodinu již skončily a vzduchem se začala vznášet ta správná slova.

kozisek1
06.02.2020 5 z 5

Moje oblíbená autorka. Umí pěkně povyprávět,zaujme a je to příjemné čtení.

jejda.majda
04.02.2020 4 z 5

Dneska jsem dočetla Tiché roky od Aleny Mornštajnové. Její knížky se čtou samy, prostě je hltáte od začátku do konce. To je na nich bezva. Tiché roky jsou zatím posledním románem autorky, je vidět, že se stále posouvá dál. Kapitoly na sebe krásně navazují, střídá se příběh otce a dcery a my postupně pomalu odkrýváme minulost na pozadí příběhu. Nicméně stejně jako u Hany mi i u Tichých roků něco chybělo. Moc to něco neumím popsat, ale nejvíc se přikláním k tomu, že to bude tím, že s popisem postav nešla Mornštajnová úplně tak moc do hloubky, jak to mám ráda. U Hany mi docela dlouho trvalo, než jsem si k postavám našla cestu. Tady byla doba sbližování trochu kratší, ale pořád jsem s tím nebyla ještě tolik spokojená, abych dala knize třeba i těch 91% jako má na @databazeknih . Tichým rokům bych dala 80% nebo 4 hvězdičky z pěti. :) To porad znamená, že se určitě vyplatí si je přečíst. :) Ale já jsem se už setkala s jinými českými autorkami, které mi přirostly k srdci víc. Třeba Radka Denemarková nebo Lenka Horňáková-Civade. V jejich knihách se snoubí nádherná čeština s krásnými příběhy a když jejich knihy dočtete, místo abyste hned sáhli po další knize, máte naopak chuť jen tak sedět a přemýšlet nad příběhem, který jste díky jejich knihám měli možnost prožít.

ujira
04.02.2020 5 z 5

Tichá sonda do historie jedné rodiny. Krásně rozmotaný uzel, který život zašmodrchal, autorka to umí s něhou a do hloubky.

kamatika
03.02.2020 5 z 5

Opět krásně napsaná kniha. Nikdy nevíte jaké osudy mají lidi kolem Vás......
Už se těším na další knihu

martineknatasa
02.02.2020 5 z 5

Krásné... Opět další krásná kniha od této spisovatelky. Vřele doporučuji.

Ba.Ru
02.02.2020 5 z 5

Příjemná kniha, psaná velmi čtivou formou. Hezky vystavěný příběh, i když s dost předvídatelným koncem, který nutí číst dál a dál. Bylo pro mě těžké odložit rozečtenou kapitolu... Prolínání přítomnosti a minulosti je v příběhu velmi přehledné. Je vždy jasné, v jaké rovině příběhu se čtenář nachází. Příjemné odpočinkové čtení.

Evelin
02.02.2020 4 z 5

Pěkná kniha, ale zajímalo by mě, jak by kniha pokračovala dál, čekala jsem jiný konec.

kuttnerovka
02.02.2020 5 z 5

Po knize Hana jsem nevěřila moc v úspěch, ale opět perfektní. Jednoduchost čtení opět prolínání dvou dobových linek. Smutný, ale svým způsobem krásný příběh. Autorka už má zkrátka své místo v mě knihovně