Tiché roky

Tiché roky
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/bmid_tiche-roky-yGd-402756.jpg 5 6789 6789

akcinel
02.02.2020 5 z 5

Vůbec si nepamatuji, kdy jsem naposledy přečetla knihu během jednoho dne. Krásný čtenářský zážitek!

KudrnatáHolka
02.02.2020 5 z 5

Lehkost, s jakou se knihy Mornštajnové čtou, je prostě nádherná, a je pro mě ve zvláštním kontrastu s velmi nelehkými osudy postav. Opět obdivuji vystavění celého příběhu, retrospektivu, návraty do let dávno minulých, postupné odhalování faktů a událostí, krůčků osudu, které vedly k mnoha tichým rokům, kdy strach a obavy o osud blízkých, bolest z jejich ztráty, se přetavily ve smutek, výčitky, vztek a zatrpklost. \"Jak těžké je přiblížit se člověku, který se k vám neustále obrací zády?\" A uprostřed toho všeho hluboko pohřbená touha po lásce a laskavosti. Tiché roky mi byly pocitově bližší než Hotýlek nebo Hana. Přesto Hana asi zůstává knihou, která mi zatím učarovala nejvíc.

Vesina
01.02.2020 5 z 5

Jednoduchá, ale skvelá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem !! Jen škoda toho konce, chci vědět, jak to všechno nakonec dopadlo....

Mi--LADA
01.02.2020 5 z 5

Mornštajnová opět zabodovala a ukázala, že umí lehce psát i o těžších tématech. Nesentimentální a přesto citlivé, svým způsobem napínavé vyprávění o dvou rodinách, bezvadná psychologie postav a děj, kterého jsme součástí, nenechají člověka chladným.
Potíže v rodinách a trable postav mi nevadí, fiktivní svět je pak uvěřitelnější a vše je takové, jak to v životě opravdu chodí. Nejlepší je, že i když nejsou Tiché roky žádné odechové počteníčko na skvělou náladu, potěší čtenáře víc než přeslazený kýč s pseudoproblémy. Silný příběh, už osvědčená autorka, skryté tajemství rodiny a její historie, to nemohlo dopadnout špatně!

cherubinka
01.02.2020 4 z 5

Po přečtení Hany, která mě nijak výrazně nenadchla, jsem díky výzvě sáhla po této knize. A přečetla ji na jeden zátah. Mnohem lepší, čtivější a záživnější. A protože jsem nečetla ani anotaci a o knize si nic nikde nezjišťovala, nevěděla jsem, co mě čeká a o to to asi bylo lepší.

katerina9560
30.01.2020 5 z 5

Za mě - zatím nejlepší kniha od Mornštajnové. Děj byl zajímavý, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Bohdanu jsem měla chuť vyhledat a obejmout... Velmi výjimečná kniha, která mi bude v mysli ležet ještě dlouho.

haWranka
29.01.2020 5 z 5

Opět výborná a naprosto výjimečná kniha od paní Mornštajnové. Jako první jsem četla Hanu. Tady jde o stejný druh vyprávění, ale naprosto jiný příběh. Jiná doba, jiné povahy, jiné osudy. Znovu jsem se nemohla dočkat každé další kapitoly a držela Bohdaně palce, aby byl její život co nejkrásnější. Ovšem život je život...

VulpesVulpes
29.01.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když možná o trošku méně, než předchozí Hana. Ale i tak všem vřele doporučuji!

Ossinky
28.01.2020 5 z 5

Neskutečné ale přesto ze života, příběhy této autorky jsou h podobného období. Tady zase krasne zachycuje a šikovně prolíná životy dcery a otce. Paráda, opravdu smekám nad schopnosti paní Monstajnove vyprávět tak aby se příběh logicky odvíjel a propojoval. Její schopnost popisovat tak ze jste přímo v ději a období války moc hezky popsané. Dekuji za další krasny zážitek. Škoda ze konec nebyl trosku vic rozvinutý chtěla jsem si pobrecet. Tuto knihu jsem přečetla za 2 dny.

kanitsuj
28.01.2020 5 z 5

Moje druhá zkušenost s tvorbou Aleny Mornštajnové a nelituji, ačkoli Hana je jaksi tematicky hutnější a propracovanější. S Tichými roky se autorka přesouvá do poválečného období a i zde je hlavní hrdinka poznamenána rodovou zátěží, která je úzce spjata s událostmi naší historie. Za nejvydařenější část románu považuji líčení příhody, která na dlouhé roky odloučí Svatopluka a jeho první dceru. Tady je znát, že autorka by by si velmi dobře vedla i v žánru detektivky a thrilleru. Způsob, jakým vytváří atmosféru a popisuje detaily je výjimečný, protože nesklouzává k nadbytečné popisnosti ani nestranní žádné z postav. Jako by pouze uchopila zajímavý osobní příběh a vše ostatní ponechala na čtenáři. Nic není černobílé a na světě jsme jen jednou. Tiché roky jsou mimo jiné úvahou o tom, do jaké míry o svém údělu rozhodujeme sami, jakou váhu mají naše rozhodnutí a co znamenají pro ty, kteří přijdou po nás. Jsou rozhodně správnou čtenářskou volbou!

jasnenka
28.01.2020 5 z 5

To byla smršť!!! :-) Další naprosto skvělá knížka této autorky! Toto bych chtěla číst donekonečna ....Autorce moc děkuji za nepopsatelný zážitek, který se mi ještě točí v hlavě, super!

mapet85
27.01.2020 4 z 5

Na Alenu Mornštajnovú počúvam chvály už dlhšiu dobu a tak som sa pustil do jej knihy Tiché roky, ktorú som mal ako audioknihu. Musím povedať, že spisovateľka má úžasný rozprávačský talent a kniha sa „čítala“ sama. Páčilo sa mi prelínanie minulosti a prítomnosti, vzájomné dopĺňanie a postupné pomyselné zapadanie kociek lega na svoje miesto. Príbeh je vystavaný veľmi zaujímavo a pútavo a v určitých pasážach je napínavý, pričom autorka postupne odkrýva osudy jednotlivých postáv cez obdobie počas druhej svetovej vojny, komunizmu až po súčasnosť. Určite odporúčam. :)

jolly.joli
27.01.2020 5 z 5

Opět skvěle čtení od paní Mornštajnové. :-)

mataj
27.01.2020 5 z 5

Opravdu krásná kniha. Velmi citlivě napsaný příběh rodiny, postupný vývoj charakterů a vztahů jednotlivých postav. Souhlasím s mnoha kladnými komentáři k této knize, a tak se jenom přidávám a Doporučuji :)

Klarinet
27.01.2020 3 z 5

Opět nezklamalo psaní paní Mornštajnové a čtení o Bohdance a o tom, jak nám rodiče zkomplikují život a jak se s tím co nejlépe vypořádat. Konec krásný, čtivé, milé, překvapivé.

Andrushka
26.01.2020 5 z 5

Opravdu krásná a poutavá kniha. Autročin způsob vyprávění se mi moc líbil. Byla jsem ponořená do děje natolik, že jsem si přála, aby se všechno vysvětlilo. A tak když jsem přečetla poslední stránku a převratila jsem list v domění, že tam přece ještě musí být nějaké dovysvětlení, byla jsem ochromena opakem. Takhle to přece nesmí skončit...jak to jen bude dál....můžu si jen domyslet. Moc jsem si ten příběh užila.

IvčaB2
25.01.2020 5 z 5

Povedené..při vyprávění Bohdany jsem děj hltala a plně se nechala vtáhnout,ale při čtení otcova pohledu jsem měla pocitově hlavu napůl otočenou- až tak jsem vnímala jeho odtažitost a nezájem spolu s hlubokou osamělostí ... Líbí se mi ,že autorka ve svých knihách hrdinům neubírá lidskost-jsou normální a i chybující - a musí se s tím naučit žít....

Evaho73
25.01.2020 5 z 5

Tiché roky.
Výstižný názov knihy.
Výstižná a dokonalá obálka knihy.
Výstižne podaný životný príbeh rodiny.

Za mňa opäť dokonalá kniha a moja tretia prečítaná od tejto autorky. Všetky superlatívy k nej sú napísané v nižšie uvedených komentároch, preto sa nebudem opakovať.
Jediné, čo chcem vyzdvihnúť je skvelá charakteristika postáv vo všetkých autorkiných knihách, ktoré sú vykreslené ako "čiernobiele", t. j. aj so svojimi kladnými i zápornými povahovými či fyzickými črtami častokrát s určitým hendikepom. Týmto ma dostala, lebo všetky jej príbehy potom vyznievajú veľmi ľudský a skutočne.

Mahuleno
24.01.2020 4 z 5

Dost mi vadily názvy kapitol Dcera, Otec, Dcera, trochu mi to vnášelo zmatek do děje. Naopak vtipné mi přišlo stejné zakončení kapitoly a začátek další. K tomu si dovolím použít vysvětlení, které jsem četl v jednom rozhovoru s Alenou Mornštajnovou. Novinářka se jí ptala, jak ji napadla tato forma navázání kapitol. Autorka se přiznala, že se jí těžko začíná nová kapitola a tak tímto se snažila tuto „potíž“ překlenout. „Nepomohlo to“, říká Mornštajnová, „problém se jenom přesunul na druhou větu.“
Rozčilovalo mě v knize to, co si dobře pamatujeme:

„Svatopluka jeho upřímné přesvědčení, že ví, jak se má žít, a chápe, co je pro lidstvo nejlepší, předurčovalo stát se vůdcem. Jenomže s vůdci je ta potíž, že vědí, co je nejlepší pro lidstvo, ale zapomínají, že to nemusí být nejlepší pro člověka.“

Hezká úvaha, takže možná autorce svým hodnocením trochu křivdím...každopádně, když vás postavy v knize rozčilují svým chováním, přístupy atd, asi je to napsané dobře a vlastně také pravdivě (např po svatbě Svatopluka):
„Stranická příslušnost ovšem v žádném případě nebyla na škodu a pomohla manželům k získání vlastního bydlení, což byla výsada, o jaké si jiné mladé rodiny mohly nechat jenom zdát. Bytů bylo málo a seznamy čekatelů dlouhé.“
Konkrétně o tom bych mohl vyprávět z vlastní zkušenosti!
Po smrti manželky Evy, jakoby se otevíral druhý příběh Svatopluka, zatrpklého svým osudem a nesoucího si z minulosti své trauma z Blančina útěku. Rodinné vztahy, charaktery a chování jejich členů jsou vykresleny velmi barvitě a jsou pro čtenáře stejně rozčilující (právě otec a Bohdana, otec a Běla).
Pozor – spoiler!
V závěru se linky spojí v kapitole Otec a dcera - ...Myšlenky a plány se mu honily hlavou a přehlušovaly zvuky okolního světa. Nevnímal vítr ve větvích stromů, zpěv ptáků, vzdálený zvuk sekačky ani kroky, které se přiblížily ke skleníku. Pak ale zaznamenal stín dvou postav a uslyšel váhavý hlas.
„Tati?“

Mám rád takové konce. Nemyslím obsahově, ale formou – není třeba nic dodávat.

Půl hvězdičky bych přidal :-), kdyby to šlo.

romuš
24.01.2020 5 z 5

Hledala jsem inspiraci a chci si přečíst "Tiché roky". Kam ale zařadit v čtenářské výzvě 2020? Kniha je zařazena v čtenářské výzvě pod několik kategorií, což by neměl být problém:
- kniha, ve které se odehrává svatba nebo pohřeb
- kniha, jejíž první věta začíná zájmenem
- kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou.
Je ale také zařazena pod téma poslední, kniha, která nesplňuje ani jedno z předešlých témat letošní výzvy. Knihu jsem nečetla, ale v tomto bodě je zadání do čtenářské výzvy asi nějak špatně?