Tiché roky

Tiché roky
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/bmid_tiche-roky-yGd-402756.jpg 5 6789 6789

TamčaBard
14.01.2020 5 z 5

Opravdu moc pěkná. Přečteno jedním dechem. Zatím půjčená z knihovny, ale určitě si ji i Hanu koupím. U obou mě na konci napadlo "... a ty si jako stěžuješ na co?"

Market-k-a
13.01.2020 5 z 5

Zajímavá kompozice - střídání kapitol z pohledu dcery a z pohledu otce. Začátek románu je vlastně důsledkem dřívějšího děje, který se postupně v knížce dozvídáme.
Otec, kterého bychom mohli šmahem odsoudit jako stárnoucího bručouna (mírně řečeno) se rázem každou stránkou stává lidštějším a nám začíná docházet, proč je takový, jaký je, a proč se chová k dceři a manželce tak, jak se chová. Ne každý má odvahu citově se navázat k druhému / druhým. Je to totiž vždycky riziko a tento pán už o svojí první rodinu přišel, a tak ví, jaká případná bolest je v sázce. Dá se vůbec navázat na svůj ztracený život a začít znovu?

Blížím se ke konci a čtu a čtu a najednou konec? :-D Ve chvíli, kdy bych to vůbec nečekala! Škoda, zrovna to bylo napínavé... Ale happy end alespoň naznačený :-)

PetiJelinkova
12.01.2020 5 z 5

Přečetno během jednoho odpoledne. Nedalo se od knížky vůbec odtrhnout. Opět další skvěle napsaná knížka od této autorky. Nechybělo napětí a emoce. A i na slzy došlo.

WowKokinko
12.01.2020 4 z 5

Kniha je naprosto báječně napsaná, četla se lehce, i když s těžkým srdcem. I přesto, že kniha končí relativně dobře, měla v sobě spoustu smutných momentů. Bohužel tehdější dobu jsem nezažila a tak mi asi uniká spoustu souvislostí a bylo pro mne těžké se do ní vcítit.

wiolca
12.01.2020 5 z 5

Krásný, smutný, depresivní a těžký. Tak jako asi někdy život bývá. Moc se mi líbí u knih Aleny Mornštajnové, že člověk vidí pohnutky všech postav. Ví co je přimělo k tomu být takové jaké jsou. Škoda, že na konci nebylo ještě pár stránek navíc.

Janule809
12.01.2020 5 z 5

Opět krásné napsané, moc dobře se čte ...

Welinie
11.01.2020 5 z 5

Mně se knížka moc líbila. Jak se prolínaly dvě časová pásma a nakonec se vše spojilo dohromady. Již jsem od autorky četla Hanu a ta byla taky skvělá.

Tensen
11.01.2020 3 z 5

Kniha Tiché roky, jak to říct, asi jsem od ní čekala víc. Určitě je zase krásně napsaná, bravurní čeština i různá přirovnání, moc krásné. Ale jinak? Přečetla jsem všechny knihy paní Mornštajnové. Za mě je tato na čtvrtém místě. Něco mi tam nesedí. Možná špatně "poskládaná", možná němá Bohdana. Nevím. Přečtěte a uvidíte. Těším se na vaše názory.

KristínaKap
10.01.2020 5 z 5

Báječná kniha mapující velikou část naší moderní historie.

krtecek_1
10.01.2020 5 z 5

Vše podstatné už bylo napsáno v předchozích komentářích, jen bych opakovala to stejné. Plný počet.

Klaara.cz
09.01.2020 5 z 5

Další emotivní knížka od této autorky. Prostě se to tak může stát. Každé slovo jejích příběhů je uvěřitelné, to je kouzlo nejen této knihy.

rionka
09.01.2020 5 z 5

skvělé, hluboké, smutné. a postavy jsou svým způsobem velmi tiché a introvertní, pocitově, jako celek... rozuměla jsem jim. v daném životním rozpoložení mi tento obrazný svět dokonale sedl. výstavba příběhu pomalejší, lezavá, promyšleně temná. závěr mě dostal.

tuhle knihu jsem poslouchala jako audio četbu na českém rozhlasu dvojce. krásně načteno a zpracováno s klavírním podkladem mezi jednotlivými kapitolami a odstavci. výjimečně dobré.

Hjuud
08.01.2020 5 z 5

Bez debat na 5*

Vlcice72
08.01.2020 4 z 5

Smutný příběh, vyprávěný pro autorku typicky úsporným a přesto maximálně přesným a trefným jazykem, jsem přečetla jedním dechem - i když kniha není strhujícím románem, ale její děj tak nějak tiše plyne jako ty prožité roky. Zůstává mi po ní pocit smutku a nostalgie....

strippedd
08.01.2020 5 z 5

Jsem opět spokojená. Po Haně jsem hned věděla, že sáhnu po další knize. Mám pocit jako bych ani nečetla, ale jako by mi příběh někdo vyprávěl.

jolii
07.01.2020 5 z 5

Styl a jazyk, jakým autorka píše mě moc těší. Jako bych ani nečetla, jako bych jen poslouchala, jako by mi příběhy někdo přímo vyprávěl.

Eva2424
07.01.2020 2 z 5

Jednoduchý příběh, velmi jednoduché vyprávění, schématické a ploché postavy, něco jako kultivovanější červená knihovna. Možná je moje hodnocení ovlivněno tím, že jsem chvilku předtím dočetla Dostojevského Zločin a trest a rozdíl v jazyce, hloubce prožitku, autentičnosti vyprávění je propastný. Kniha se opravdu může líbit širokému okruhu čtenářů, nemusíte vůbec přemýšlet, všechno se servíruje jako na podnose a text plyne do hlavy jako televizní film. Mně chyběla hloubka, autentické postavy a jejich vnitřní život.

juliesze
06.01.2020 5 z 5

Ty knihy jsou skvělé.Sice je tu ten střet příběhů jasný úplně na začátku a zmizí čas překvapení, ale i tak je pořád na co se těšit. Bylo mi jasné, že ten příběh není šťastný a vlastně mi každého z nich bylo líto. Ale zvládli tíhu svých postav každý svým vlastním a specifickým způsobem. Milovala jsem tu zápletku manželů, kteří se milují natolik, ale přesto jsou věci o kterých spolu raději nemluví, aby si navzájem zbytečně neublížili a neřekli věci, které nejdou vzít zpátky. Čte se lehce ale má svoji vnitřní hloubku.

Janynka
06.01.2020 5 z 5

Skvělá, jako všechny knížky od této autorky! Zhltnuta za jeden den, nešlo ji opustit. Ale Hana byla o krapítek přeci jen lepší :-)

Yunnx
06.01.2020 4 z 5

Věty, které vás pohladí po duši. Příběh plyne sám, i když se místy zdá, že se nic neděje. Nakonec vše, jak je u Mornštajnové zvykem, zapadne na své místo, dílky se slepí a vy se nestačíte divit.
Jednu hvězdu ubírám, kvůli porovnání s Hanou. Ta ve mně zanechala daleko víc pocitů a vím, že na ni dlouho nezapomenu. To samé o Tichých rocích nejspíš říct nemohu.