Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2292/bmid_tisice-planoucich-sl-2292.jpg 5 1969 1969

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

A Thousand Splendid Suns , 2007

veru1979
04.01.2018 5 z 5

poučná čtivá kniha

marcolka
04.01.2018 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí...... syrový příběh, jehož čtení vyvolává řadu velice intenzivních pocitů - zlost, vztek, beznaděj, bezmoc, místy až nenávist. Místo děje Afghánistán - divoká země s mnoha nám nezvyklými zvyky a obyčeji. Lidé tu žijí obklopeni neustálým strachem, boji o moc a náboženským fanatismem. Ženy nemají žádná práva a musí plnit řadu nesmyslných nařízení. Hlavní hrdinky jsou sympatické ženy, každá vychovávána jiným způsobem, které i přes počáteční vzájemné špatné vztahy, nalézají k sobě navzájem cestu porozumění, přátelství a mateřské a dceřiné lásky. Osud Marjam je krutý, takřka od začátku do konce, ale byla to velice statečná a obdivuhodná žena a v závěru života i svým způsobem šťastná. Tuto knihu můžu každopádně doporučit.

Maanna
04.12.2017 5 z 5

Kniha je strhujícím vyprávěním o osudech lidí v zemi svázané mnoha zvyky a zmítané mocenskými zájmy, které na běžné lidi moc ohledů neberou. Zvlášť silný je příběh Marjam, u Lajly to bylo přece jen někdy trochu černobílé, ale ne tak výrazně, aby to knize ubralo na síle a naléhavosti. Hosseiniho oceňuji jako autora, který je schopen srozumitelně přiblížit život v Afghánistánu světu, což považuji za velmi důležité.

Evaho73
17.11.2017 4 z 5

Dojímavý ale veľmi drsný pohľad do sveta inej kultúry, kedy som si uvedomila, že som rada tam kde som a žijem taký život aký žijem....
Z príbehu som pociťovala bezmocnosť nad neľahkým životom mnohých žien, ktoré okrem bežných ženských problémov musia čeliť aj neľahkému politickému a naboženskému systému, ktorý ich oberá o akúkoľvek dôstojnosť. Autor príbeh napísal veľmi autentický k čomu prispel aj historický opis politického vývoja v Afganistane a takisto dômyselne prepracované charaktery jednotlivých postáv, kde okrem opisov ich vonkajšieho vzhľadu dokonale popísal hlavne ich vnútorné vlastnosti, emócie, pohnútky ako aj ich samotné konanie. Jediné čo mi v knihe celkom nesadlo boli používané originálne výrazy, ktorým som nie vždy rozumela. Inak pokiaľ chcete nahliadnúť do sveta inej kultúry odporúčam prečítať túto knihu.

Lilly4
09.11.2017 5 z 5

Opět skvěle napsaná kniha, ale tak depresivní a smutná, že jsem její konec (osud Mirjam) oplakala a uklidňuji se "trudným" životem Jane Eyrové. Na knihu A hory odpověděly teprve sbírám odvahu.
Bohužel, podobně jako Lovec draků, i tady děj končí Talibanem. Ale v Afghanistánu se nežije dobře ani teď a podle odborníků jsou afghánští migranti ti nejhorší...neochotní se přizpůsobit, s násilnickými sklony, ve vztahu k ženám nepopsatelně odporní.
100%

Mufa
29.10.2017 5 z 5

Přečetla jsem hodně knih na toto téma. Tahle je jedna z těch nejlepších. Hrůzy války, pokřivený pohled mužů na ženy, ale zároveň i náznak toho, že ne všichni mají podobný názor a že i v muslimských zemích jsou "normální" lidi

ivulka15
13.10.2017 5 z 5

Opravdu krásná kniha. Je mi smutno za všechny ženy,které žijí v těchto zemích.

madla27
04.10.2017 5 z 5

Sugestivně zobrazený život žen v Kábulu, jeho tísnivá atmosféra, beznaděj, ale i ženská síla a statečnost.

Manyna
24.09.2017 5 z 5

Tato kniha je opravdu čtenářský zážitek. O Afgánistánu jsem toho moc nevěděla, ale díky této knize jsem nakoukla do uzavřeného islámského světa, jeho historie, zvyků a velice nelehkého postavení žen. Jsem upřímně vděčná za to, že žiju v civilizovaném světě, kde jsou si muži s ženami rovni, kde se nemusím každý den bát o to, jestli budu mít co jíst, zdravotnictví je na vysoké úrovni, mohu studovat, volně se procházet ulicí oblečená tak, jak chci já, nelítají mi nad hlavou rakety a mohu volně uplatňovat svoje názory. Je až s podivem, že v 21. století stále žijí lidé natolik v natolik odlišném světě, oproti tomu mému.

micha-ella
25.08.2017 5 z 5

Krásný román!

Klára2216
08.08.2017 5 z 5

Tahle kniha je mým prvním setkáním s autorem a také první kniha s tématem arabského světa. Vždy jsem se tak trochu takovým knihám vyhýbala, ale dostala jsem se k ní na doporučení a pustila se do ní. Musím říct, že mě naprosto uchvátila. Hosseini je fantastický vypravěč a kniha mě vtáhla do děje. Takže děkuji člověku, co mě knihu doporučil a děkuji autorovi za obohacení v tomto tématu. Skvělá kniha.

lucik2773
06.08.2017 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Khaleda četla a musela jsem si půjčit další :) Tohle téma mnou vždy dokáže otřást a pořád o tom všechno nevím.

MOu598
28.07.2017 4 z 5

Četla jsem v červnu 2016. Podle mých poznámek:
Na doporučení čtenářky v mém věku jsem si půjčila v knihovně.
Jako krásná literatura nic moc, jako dokumentární literatura pěkné, zajímavé postřehy ze zajímavého prostředí.

Edona
09.07.2017 4 z 5

Je to moje první knížka z prostředí arabského světa a musím říct, že jsem určitě nesáhla vedle. Hosseini je poutavý vypravěč, příběh je oslnivý a dojímavý. Při čtení, můžeme jen a jen děkovat za to, kde a kdy jsme se narodili. I když se jedná o fikci, člověk si palčivě uvědomuje, že skutečnost se mnohdy neliší a může být i daleko horší. Knihu určitě doporučuji k přečtení, k rozšíření obzorů.

Tyet
16.06.2017 5 z 5

Druhá kniha Khaleda Hosseiniho, která se mi dostala do rukou. První byl Lovec draků, který mě hodně zasáhl a dlouho to bolelo. Tahle knížka je opět z Afghánistánu, děj se odehrává v době, kdy zemi okupují sovětské jednotky a později ji ovládne Tálibán.
I když obálka, použitý font a snad i název knihy mohou vyvolat dojem, že jde o červenou knihovnu, nic není vzdálenější pravdě. Jde o krutý příběh, který však nepostrádá naději. Přivedl mě k myšlence, zda se tisíciletá vláda principu jang nechýlí ke konci. Bylo by na čase.
Název románu pochází z básně Sáiba Tabrízího, perského básníka ze 17. století:
Nedopočítáš se měsíců,
které na jeho střechách pableskují,
ani tisíců planoucích sluncí,
jež kábulské zdi ukrývají.

DeniseMarini
07.06.2017 5 z 5

Kniha vyvolává mráz po zádech, silný a poutavý příběh. Autor opět nezklamal.

havranice
13.05.2017 5 z 5

Silně tragicky odvyprávěný příběh žen z islámského světa, bolestný, krutý, plný nespravedlností, toho trápení je tam opravdu hodně a člověk si od něj v knize prostě neodpočine...Světlým bodem je přátelství těch dvou žen. Moc se mi také líbilo (stejně jako v Lovci draků), že příběh začíná detailním popisem dětství hlavní postavy - díky tomu postava pro mě získá hloubku, komplexnost, charakterovou prokreslenost a celkovou pochopitelnost motivů a jednání. Hodnotím plným počtem. Není to ale kniha, kterou bych si chtěla přečíst podruhé - nechci tím znovu emočně procházet, jednou to stačilo, a navíc ani nemám dojem, že by v tom napodruhé bylo co nového objevovat. Vše, co chtěl příběh říct, vám podle mě prostě po prvním přečtení řekne - proto chápu, že někdo vysoké hodnocení třeba nedá. Také mám už dlouho doma autorovu 3. knihu "A hory odpověděly" a uvědomila jsem si, že se mi do ní prostě zatím nechce - tuším, že to bude zase další emoční ždímačka, a to já sice můžu, ale přeci jen jednou za čas. Ale ani tak kvůli tomu hodnocení snižovat nebudu.

mirunda
22.04.2017 5 z 5

Nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček. Příběh dvou žen mě uchvátil, hrůzy války takhle popsané mě děsily. Hlavně chování některých mužů k ženám. Na konci jsem už při čtení plakala, tak hluboce mě tato kniha zasáhla ...

Klára90
16.03.2017 5 z 5

Kniha s velmi silným příběhem, na kterém je nejsmutnější to, že pro většinu tamních žen je reálný. Pro mě něco nepředstavitelného, běhal mi z toho mráz po zádech. Konec mě dojal.

akdar72
14.03.2017 5 z 5

Je to možné, je to i teď ..... hrůza, to přece nechceme mít v Evropě..... Tam to bohužel nezměníme...