To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29453/bmid_to-DzS-29453.jpg 4 4878 4878

Ve městě Derry se odehrávají podivné a nevysvětlitelné věci. A proti tomu stojí parta dětí, které spojuje společný cíl. Po letech se hrůza vrací… a z dětí jsou dospělí. Dokáží se opět spojit a postavit se Zlu tak, jako když byli dětmi? TO je další ze skvělých mistrovských děl, hodnocené ve své kategorii jako jeden z nejlepších hororů, jaký kdy byl napsán.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

It, 1986

veronique.ka
26.03.2013 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, s nadsázkou můžu napsat, že je to Kingovský Harry Potter. Jen místo zlého Voldemorta je zde To. Pak je tu přátelství, strach, zlo, boj...ne všechno dopadne tak úplně dobře.....

avel
14.03.2013 5 z 5

Knihu jsem četla již dávno, ale doteď se necítím ve své kůži, když někde vidím obrázek klauna.
Před nedávnem jsem se koukala na filmové zpracování (z 60. let?). Ačkoliv je film na dnešní poměry komedie- vybavily se mi pocity ze čtení knihy a bála jsem se celou noc :)
Parádní kniha!

jprst
12.03.2013 5 z 5

Dost dlouho mi trvalo, než jsem se do knihy zabral. Ale k tomu, aby si čtenář udělal obrázek o dílech tohoto autora, se to přečíst musí. A kupodivu s rostoucím počtem stránek je to stále poutavější.

kofola33
07.03.2013 5 z 5

Vyborna kniha, prvni, kterou jsem od Kinga cetla a stalo to za to, dava velky prostor pro vlastni predstavivost, takze pak po zhlednuti filmu jsem byla dost zklamana...knizka je zkratka knizka!

Reiben
06.03.2013 5 z 5

Epické a nezapomenutelné dílo, které se mi vždy vybaví, když se řekne Stephen King. Zatím přečteno 2x a rozhodně to není naposled :-).

kklarysek
05.03.2013 4 z 5

Moje první kniha od S. Kinga. Myslím, že jsem si vzala moc velké sousto. Navíc jsem knihu četla elektronicky, což mi taky moc nešlo. V ději jsem se občas ztrácela. Ale kniha na mě nejspíš nějak vnitřně zapůsobila, jelikož několik nocí se mi zdálo o "klaunovi Pennywise".
Děj zajímavý a myslím, že stojí za přečtení :-)

petiska
04.03.2013 4 z 5

Když jsem tuto knihu objevila doma v knihovně, máma mi k tomu akorát řekla: Četla jsem to asi půl roku. Když bereme ohledy na čas strávený učením, protože to četla již dávno, děsí mě představa, že se budu zabývat jednou knížkou až do letních prázdnin. Ovšem ráda bych ji konečně dočetla. Kingovy popisy jsou velice pulzující a někdy až příliš detailní. Velice zdlouhavé. Dávám 4 hvězdičky.

Mr. Mercedes
24.02.2013 5 z 5

Nič lepšie som nečítal. Toľko k tomu.

Joj, čo to máte niektorí za spôsoby. Keby som knihu nečítal, tak by som bol naštvaný, pretože z týchto komentárov by som sa dozvedel všetko :-/

paloma
24.02.2013 5 z 5

Velmi, velmi zdlouhavé. Přesto se mi kniha líbila.

Lenka Žofka
01.02.2013 5 z 5

Čekala jsem co z toho vyleze, když všichni tak sepsuli konec. No, pravda, kniha celá je lepší než konec, ale nějak to zkončit muselo, ne? :) A propracovaný příběh sám o sobě geniální. Dost mě ale štvalo, že vydání co jsem četla byla katastrofa - tolik chyb jsem snad v žádné knížce neviděla....

Tardy
01.02.2013 5 z 5

95% Trochu zklamání z konce, konkrétně z ritualu Chud a želvy jsem byl trochu v rozpacích, ale jinak jsem si Smolaře zamiloval.

Otto von Pluto
31.01.2013 4 z 5

King na tisíci stránkách pomaloučku a trpělivě přede složitý vzor, aby ve finále čtenáři předložil dokonale propracovaný děj. TO jsou v prvé řadě příběhy lidí, do jejichž životů vstupuje zlo, a až v druhé řadě horor. Tento přístup k látce má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že vyprávění je komplexní. S postavami jsme dokonale sžití, známe jejich minulost, zázemí, chápeme motivace a činy. Nevýhodou je, že značnou část textu se tak trochu chodí kolem horké kaše. Kdo čekal děs a hrůzu na každé stránce, bude zklamán. King každou kapitolu začíná od nuly – postavy v klidu přemýšlejí, vzpomínají, kapitola postupně nabírá spád a až ke konci dochází k vyvrcholení, které má obvykle podobu konfrontace s klaunem Pennywisem. Další kapitola začíná nanovo a celé schéma se opakuje. Což nemění nic na tom, že scény s Pennywisem jsou hrůzu nahánějící a po dlouhé době jsem občas "jen tak pro jistotu" kouknul pod postel, jestli se tam nevznáší balonek s mým jménem.

azraelka
30.01.2013 5 z 5

Miluju To. Hlavně miluju postavy dětí, které King stvořil a pro mě byly jako skutečné. Nejradši mám Richieho a jeho prořízlou pusu.
Zlo bylo opravdu působivé a klauni jsou opravdu opravdu děsiví.

Nejděsivější scéna: Richie s Billem se vypraví do opuštěného domu hledat vlkodlaka.

Edana
28.01.2013 5 z 5

Takhle to dopadá, když si někdo moc zamiluje svoje postavy :-) Dlouhé a zdlouhavé - alespoň jsem nějakou dobu měla přesně tyhle pocity. Kniha o tisíci stranách pro mě nebývá problém, ale tady stránky prostě nějak neodsýpaly....Tak nějak jsem měla pocit, že kdybych knihu četla někdy ve třinácti, že bych se od ní nemohla odtrhnout, ale takhle jsem se do těch dětí nedovedla docela vžít...Navíc mě silně rozčilovalo to neustálé vyzdvihování Billa. Ale na posledních pár stranách mi došlo, že ten předlouhý úvod vůbec nebyl zbytečný, naopak že byl naprosto nutný a kniha si nakonec moje srdce přece jen získala. Určitě stojí za přečtení. A všimněte si sestavy "dospěláckého" týmu na konci....není nakonec ten King tak trochu rasista? :-)

Černorizec
18.01.2013 3 z 5

Prvních pět set stránek ubíhá svým pomalým, ale čtivým tempem. Vy, jako čtenář, si začínáte představovat mnoho cestiček, kterými se příběh bude asi odvíjet. S každou další stránkou jste zvědavější: co To nakonec bude? Zda si lze vykládat příběh jako alegorii něčeho nebo opravdu pouze jako příběh....Těch možností a náznaků!
A pak přijde ten konec. Už při čtení komentářů jsem z něho měl strach, ale snažil jsem se vytrvat. Končím knihu na straně 1004 a posledních cca 50 stránek rád vynechám. Silně věřím, že to tak bude lepší pro mě i pro můj další názor na Kinga. Konec knihy je plácání o ničem a doslova zabíjí To hezké, co se ve Vás při čtení zrodilo.

JarcaBobes
11.01.2013 5 z 5

Moje prvni kniha od Kinga, dokonalá ... a tak to začalo s SK :o))) ...

evickakyticka
06.01.2013 5 z 5

Mám ráda, jak SK popisuje prostředí. Tak lehce se dá do příběhu vklouznout...Za celou dobu jsem se z Derry ani nehla. Ale konečná podoba Toho, tedy závěr knihy, se zdál oproti skvělému zbytku příliš překombinovaný.

Zajda
24.12.2012 4 z 5

Možná to způsobily ty hektolitry krve, které na mě vytékali z těch stránek.
Možná ty přespříliš odvážné 11ti leté děti, ve kterých jsem se neviděl
Možná to, že jsem žánru horroru nikdy neholdoval a vlkodlaků, mumií, zombií a kupodivu ani klaunů jsem se nebál (tím nechci tvrdit, že kdybych něco z toho někdy potkal nepodělal bych se strachy, teda, až na ty klauny)
Ale mě prostě tahle kniha neoslovila jako většinu ostatních. Nejvíc se mi snad líbily mezihry, takové samostatné velmi dobré příběhy.

Zajímalo by mě, jak tuto knihu přijali obyvatelé státu Maine...

Aviator
21.12.2012 5 z 5

Pripájam sa k zástupu čitateľov ktorých koniec nenadchol. Zbytočnú rozťahanosť som si nevšimol, naopak, pokojne by som prijal ďalších 200 strán, ak by to pomohlo záveru. Podobný pocit mám pri viacerých jeho knihách. (napríklad Vrece kostí.) Niekedy si oveľa viac užívam prvých 200-400 „rozťahaných“ strán, kde nás autor vťahuje do deja a zoznamuje s postavami, ako „akčný koniec“. Napriek trochu negatívnemu komentáru, je to výborná kniha a s pokojným svedomím dávam 5*.

egan
18.12.2012 3 z 5

Kniha má pekný príbeh. Ani metafora zla nie je zlá :) Ale naozaj nerozumiem, prečo sa King rozhodol rozprávať príbeh detí v retrospektíve. Tým pádom boli pre mňa všetky časti knihy, v ktorých sú hlavní hrdinovia ešte deti, absolútne bez napätia. Lebo samozrejme je jasné, že sa dožijú dospelého veku. Myslím, že tým pádom viac ako polovica knihy sa stáva nudnou.