To je otázka
Jostein Gaarder
Odkud a kam jdeme? Byl svět odjakživa? Bude dál existovat, až tu nebudu? Kniha otázek, které sestavil Jostein Gaarder s hlubokým porozuměním a citem pro dětské chápání a vnímání. Každá otázka navozuje okruh dalších a dalších témat, o nichž si budou děti s rodiči povídat. Jostein Gaarder, autor románu o dějinách filosofie Sofiin svět, dokázal, že stejně citlivě dokáže promlouvat k dětem jako k teenagerům.... celý text
Literatura světová Novely Pro děti a mládež
Vydáno: 2013 , Albatros (ČR)Originální název:
Det spørs, 2012
více info...
Přidat komentář
V jednoduchosti je krása a táto kniha je krásna nielen svojimi ilustráciami, ale aj otázkami nad ktorými sa často zamýšľame a nad ktorými sa nezamýšľami dosť často. Určite sa oplatí prečítať a porozmýšľať a rozprávať sa.
Útlá knížka s krásnými obrázky a se spoustou zajímavých otázek, na které by rády znaly odpověď nejen děti.
Od autora fenomenálního Sofiina světa bych čekal trochu víc, než jen pár otázek roztahaných na několik desítek stran proložených obrázky. Otázky navíc ani neobsahují možné odpovědi. Podobný koncept zkrátka využili už jiní autoři a lépe, takže Gaarderův minipokus o praktickou filozofii pro děti v této konkurenci absolutně neobstojí. Navíc je-li knížka pro děti od pěti let, je potřeba otázky přizpůsobit jejich věku, třeba je i více strukturovat. Takto si to Gaarder zjednodušil, protože hlavní iniciativu při práci s tak tenoučkou knihou musí mít rodič.
Kniha pro čtenáře "Od 7 let" je více než přesné, protože od první po poslední stránku, resp. otázku si je klademe všichni, jen v různém věku, různém období života…. Nemusíte se zajímat o filozofii či náboženství, prostě se otázky objeví. Myslíte, že ne? i kdo neumí číst bude mít otázky po prohlížení krásných obrázků….
Kniha s krásnou ilustrací a filosofickými otázkami, na které nezná odpověď ani dospělá osoba.
Toto rozhodne nie je len kniha pre deti! I ja som nevedela ani len náhodou odpovedať na tieto otázky, plus mi prihrávali rôzne zamyslenia sa a pohľady do steny.
Nádherná kniha s filosofickými otázkami, donutí člověka k zamyšlení. Gaarder je prostě jednička.
Existuje Bůh, který stvořil lidi? Anebo jsme si my utvořili představu Boha? Za mě nejsilnější otázka a protiotázka v knížce, která je esencí filozofie (a to nejen pro děti).
48 vět, z toho jedna oznamovací, ostatní tázací.
33, respektive 35 nádherných ilustrací (i s obalem knihy) Akina Düzakina.
Ke knížce se rád budu vracet; sváteční prolistování bude opakovaně nutit k zamyšlení.
"Odkud se vzal svět?"
"O co se nejvíc bojím, že ztratím?"
"Potřebuji mít k tomu, abych byl šťastný, hodně přátel?"
"Je možné, abychom byli na světě a vůbec na nic nemysleli?"
"Co je to dobrý přítel?"
"Může být můj nejlepší přítel zvíře?"
"Jak budu žít?"
"Jak se svým životem naložím?"
..................................................................................................
Čtenářská výzva 2017 - 5. kniha od severského autora
"Dostane-li se ti do ruky kniha začínající otázkou, vypůjč mi ji," požádala jsem kolegyni knihovnici (do Čtenářské výzvy). Obratem jsem ji měla v ruce. Až doma jsem zjistila, že se "děj" skládá pouze ze samých otázek. Nejdříve jsem jen četla. Pak jsem si jen prohlížela ilustrovaný příběh. Pak zase četla, pak prohlížela...
I když je kniha určená pro děti, dospělému dá taky zabrat.
Mimochodem netušila jsem, že otázky, jimiž se profesně zabývám, mohou mít tak filosofickou hloubku: Jak si můžu pamatovat, co se stalo už dávno? Čím to je, že něco zapomenu? A čím to je, že si na to najednou zase vzpomenu? Můžu se spolehnout, že co si pamatuju, se opravdu stalo? ...
Kniha, která vede dospívajícího čtenáře k tomu aby se trochu zamyslel nad zásadními otázkami lidského bytí. Co stránka, to otázka a k tomu tématický obrázek.
Příjemná, ale bohužel sám nevím jak na všechny ty otázky odpovědět. No a pak mi nezbývá nic jiného, než to přejít tichým mlčením...
Na knihu jsem se těšil. Je to jako kniha skutečně jako umělecké dílko, nádherné ilustrace, ale páč mi filozofie nikdy nešla do hlavy, tak jsme to s klukem nějak nechápali. Ty otázky jsou zajímavé, ale nevěděl jsem, co o tom říci klukovi. Takové Haló, je tu někdo? mi v tom připadalo lepší.
Že je Gaarder jednička ve svém oboru už jsem tady jednou napsal. Teď mám dojem, že jsem měl použít spíše výraz „eso“...
V životě by mě nenapadlo, že může někdo napsat úvod do filozofe pro první třídy základních škol. A hle, ono to jde! Jistě, obrazový příběh (nádherné ilustrace!) by mohl být konzistentnější a více explicitní, otázky mohly být doplněny krátkými úvahami. Přesto si myslím, že knížka funguje, tak jak je a u těch, kterým je určena, jistě dovede působit jako ten správný „gaarderovský“ facilitátor.
Klobouk dolů. A hodně malých filozofů ;-)
Autorovy další knížky
2002 | Sofiin svět |
2004 | Dívka s pomeranči |
2002 | Kouzelný kalendář |
1999 | Jako v zrcadle, jen v hádance |
2017 | Loutkář |
Pro děti se mi knížka nelíbí. Bambulka z ní byla zmatená. Navíc ty smutné kresby. A i já z ní byla špatná. Ta melancholie, smutek, závažnost otázek... Vůbec mi to neudělalo dobře, byla jsem po přečtení skleslá. A ilustrace, ač vlastně moc hezké, tomu pocitu napomohly. Za mě ne.