Toman a lesní panna
František Ladislav Čelakovský
Báseň pojednává o únosu Tomana Lesní pannou. Lesní panna je ve skutečnosti víla. Motiv únosu člověka vílami nebo rusalkami do jejich říše lze dohledat v mnoha evropských příbězích, objevuje se u severských Germánů, stejně jako u Keltů.
Přidat komentář
Přečteno jen z důvodu nutnosti znalosti na seminář do školy, ale bylo to jedno ze čtení které mi nevadilo si přečíst. Jo, má to sice 14 stránek a zabralo mi to fakt málo času, ale stejně. I u krátké věci se dá trápit fakt dlouho když mě nebaví, proto jsem ráda, že se to tady nestalo. Příběh je jednoduchý na pochopení, i přes rýmy, díky kterým se to dobře čte. Konec není moc veselý, ale to mi vůbec nevadí. Jen mám stejně jako u skoro každé četby z devatenáctého století problém s moc rychlým koncem. Přečtení nelituji, sice nevím na jak dlouho mi tohle uvízne v paměti, ale pro rozšíření obzorů to bylo fajn.
Básnický minipříběh s tragickým závěrem. Pro přehled vývoje naší literatury je dobré si připomenout, jinak mi motiv i zpracování přijdou zkrátka vyžilé a bohužel ani nostalgii a romantické zachvění po starých časech a naší slovesnosti nepřinášející.
Báseň je krásná, ale krátká, když je nejvíc napínavá, končí... Chtěla bych vědět, jak to bylo s Tomanem dál.
Pamatuju si z dětství i s ilustracemi, přišlo mi to tehdy strašidelné. Dneska jsme k tomu s dcerou poslouchaly Fibichovo zhudebnění.
Toman a lesní panna je vynikající báseň, na kterou si vždy ráda jednou za čas nějakou tu chvilku najdu. Vždycky se mi verše líbily a krásně se četly.
Mám doma tuto knihu - báseň ve svazku druhého vydání z roku 1924. S obrázky od Adolfa Kašpara, toto skvostné dílo Františka Ladislava Čelakovského, ještě více emočně umocňují...
Slunce vyšlo nad horu,
skáče koník do dvoru,
smutně hrabe podkovou,
řehce zprávu nedobrou.
Sestra k oknu přiskočila
a rukama zalomila:
,,Bratře můj, bratříčku můj!
Kde skonal jsi život svůj!"
Rozšiřuji si obzory v oblasti poezie a tak tato báseň, představující první českou umělou baladu, nemohla uniknout mé pozornosti. Byla napsaná pěkně a srozumitelně, navíc byla doplněna o moc pěkné ilustrace. Líbila se mi, jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale vyloženě hluboký dojem ve mně nezanechala. Možná ale zkusím celou sbírku Ohlas písní českých. ☺️
Smutná a tesklivá báseň. Děj je tu snadno pochopitelný, nicméně mě dílo nijak extra nenadchlo.
Informační brožura varující před nebezpečím nabírání stopařek pochybného vzezření na opuštěných místech stran běžného silničního provozu!
Srozumitelnost: 4/5
Uvěřitelnost modelové situace: 3/5
Grafická část: 3/5
Povinná četba ve škole. Jinak bych určitě nečetla, ale když se kouknete na Básníky, jak si s dílem studenti pohráli, tak se dodnes usmívám :)
Nejkrásnější Čelakovského báseň, nepopsatelná, tajemná atmosféra, prostě skvělé dílo...
Autorovy další knížky
1970 | Ohlas písní ruských / Ohlas písní českých |
1940 | Toman a lesní panna |
1951 | Ohlas písní českých |
2000 | Mudrosloví národu slovanského ve příslovích |
1954 | Domove líbezný |
Skvostný příklad české lidové poezie, která zaujme svou jedinečnou atmosférou. Báseň je doprovázena ilustracemi od Adolfa Kašpara, které ještě víc umocňují celé vyprávění. Jen škoda, že to celé končí tak náhle a nám zůstává nezodpovězená otázka, co se vlastně stalo s Tomanem.