Tonek z Napoleonovy armády
Johan Fabricius
Klasik nizozemské literatury líčí v dobrodružném románě osudy chudého holandského chlapce, který se nechá naverbovat do napoleonské kadetky a po výcviku se dostává do válečné vřavy. S kamarádem z kadetky prožívá drobná dobrodružství, účastní se mnoha bitev a posléze i bitvy u Waterloo. 220 str.... celý text
Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1981 , Albatros (ČR)Originální název:
Toontje Poland, een Alkmaars jangen in de dagen van Napoleon, 1972
více info...
Přidat komentář
Je to psané příjemně dětsky. Škoda, že jsem se nedostala k této knížce jako malá.
Takhle dám přednost spíš Tajnému deníku čínské císařovny, který bych doporučila spíš.
Jako bych tam s Tonkem byla, mrzla a měla hlad, snášela útrapy všeho druhu, ale měla hlavu plnou snů... Co ti stateční kluci museli tehdy všechno vydržet, to si dnes stěží umíme představit. Není to jen o bitvách, ale o klučičím srdci. Fabricius tu vypráví lehkým jazykem, nezaobírá se detaily, dobré je to!
Dětská kniha která popisuje těžký život obyvatel Holandska v době napoleonských válek. Dvanáctiletý Tonek uteče z domova a nechá se naverbovat do francouzské armády kde prožívá drsný výcvik. Společně s kamarádem Klaasem se jim daří všechny útrapy vojenského života přestát, přežijí i bitvu u Waterloo, ovšem bída a touha po dobrodružství a snadném výdělku je donutí zůstat u vojska a podepsat službu na 6 let kdesi ve Východní Indii. Moc pěkně napsáno.
Jak vydělat peníze, když nemá člověk v době napoleonských válek ani na chleba? Zkusit to jako žoldák.
Štítky knihy
nizozemská literatura napoleonské války Waterloo dětská dobrodružství pro chlapce dobrodružné rományAutorovy další knížky
1994 | Tajný deník čínské císařovny |
1981 | Tonek z Napoleonovy armády |
1978 | Velký géz |
1977 | Plavčíci kapitána Bontekoea |
1972 | Tajemství starého venkovského sídla |
(SPOILER) Nenáročné čtení o mladém chudém Tonkovi, který je všem na obtíž a tak se řízením osudu stává ve dvanácti letech kadetem. Seznámí se s kadetem Klaasem a tvoří spolu nerozlučnou dvojici na učilišti, na palubě lodě i v armádě.
Tonek je nejprve nadšen císařem Napoleonem, pak zjišťuje, že je to člověk se všemi chybami jako ostatní.
Stává se plukovníkovým pucflekem, slouží na lodi, osobně mluví s Napoleonem, zažívá pád Napoleonova impéria.
Na konci zjišťuje, že neumí ani číst, psát ani žádné řemeslo. Tak se nechává naverbovat do vojenské služby v Indonésii a navždy odplouvá z rodného Holandska.