Třetí kultura
John Brockman , kolektiv autorů
Kniha obsahuje 23 esejů předních vědců, kteří působí nejen jako popularizátoři svých vědních oborů, ale rovněž se vyjadřují k tématům, jimž se v poslední době dostává v různých odborných časopisech prominentního místa. Tito vědci se zabývají například molekulární a evoluční biologií, umělou inteligencí, teorií chaosu, neuronovými sítěmi, inflačním vesmírem, komplexními adaptivními systémy, chaosem, superstringy, biodiverzitou, lidským genomem, přerušovanou rovnováhou, hypotézou Gaia, virtuální realitou a tak dále. Své myšlenky a názory v knize každý vyjadřuje co nejsrozumitelněji, aby je dokázal pochopit i laický čtenář. Každá kapitola je završena jakousi „diskusí“ ostatních odborníků na dané téma.... celý text
Literatura naučná Věda
Vydáno: 2008 , AcademiaOriginální název:
The Third Culture, 1995
více info...
Přidat komentář
Hlavní přínos knihy vidím v seznámení čtenáře s hlavními myšlenkovými ikonami naší doby, avšak zároveň největším negativem je, že až snad na jedinou vyjímku jsou to vědci anglo-američtí. Navíc jejich názory jsou mnohdy opravdu tristní. Naprosté odmítání veškeré evropské filosofie, často i kontinentální vědy. Není toho moc co dopisovat, veškerou kritiku výborně shrnul můj učitel a kolega Tonda Markoš v doslovu k této knize a já s ní mohu z větší části souhlasit. A tohle, že bychom měli nazývát třetí kulturou? Společností s patentem na pravdu, která často není schopna porozumnět ani sama sobě? No to teda potěš koště.
Musím vyzdvihnout doslov docenta Markoše na konci knihy. Je to opravdu tak, jak píše: jde o myšlenky zajímavé, ale rozhodně nesouvisí s třetí kulturou, jako spíš se zavržením kontinentální tradice vědy a filozofie.