Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3870 3870

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

rr9
08.11.2020 4 z 5

Ačkoli tento žánr nemusím, je na místě hodnotit nadprůměrně. Stejně jako kolega níže jsem poslouchal 4-hodinovou verzi na youtube a vypravěčský talent Jozefa Kaluži spolu s vynikajícím hudebním doprovodem posluchače opravdu vtáhne do děje. Rozhodně to nebyla poslední kniha, kterou jsem od autora četl/poslouchal.

kiskuska
04.11.2020 5 z 5

Super, Karikovy knihy se mi líbí, toto byla již třetí. Napínavé. Dobrej byl i film, ale moje představy při čtrní byly lepší :-)

DominikV
02.11.2020 5 z 5

Předpověď na prvolistopadovou neděli léta páně 2020 nebyla nijak optimistická. Den bez sluníčka a většinu času s deštěm tudíž nešlo využít jinak, než si vzít do rukou Trhlinu. Nevím, jestli to bylo atmosférou temného a mokrého dne, ale kniha mi sedla natolik, že do večera byla přečtená. Uznávám, že toto dílo není pro každého, obzvláště pak první "dokumentární" polovina. Ovšem druhá půlka je natolik správně "kingovsky" vystupňovaná, že nebylo možné přestat otáčet stránky.

vmatusko
27.10.2020 5 z 5

Perfektné - počúval som ako českú audio knihu (4-hodinová - voľne dostupná na youtube) - veľmi odporúčam - úplne ma to vtiahlo do deja, až tak že mám chuť si o pohorí Tribeč vygoogliť viac informácií, prípadne ak bude možnosť navštíviť toto miesto.
Miestami pri počúvaní to vzbudzovalo strach a napätie, ale bolo to super, držalo to moju pozornosť celý čas.

jitkapeldova
27.10.2020 4 z 5

První kniha, co jsem o autora četla..
První půlka byla trošku nudná a táhla se, ale ve druhé půlce už mě kniha bavila.. na můj vkus mohla být trochu víc "strašidelná" :)
ale i tak se mi líbila :)

Hanulka25
25.10.2020 4 z 5

Dočetla jsem do konce, protože jsem pořád čekala, kdy se dostaví to napětí, mrazení....kdy to zkrátka začne být strašidelné. Nic z toho se nedostavilo.

hana4834
24.10.2020 2 z 5

Nevím co si o této knize myslet. Zdála se dlouhá a dost nudná. Taky mi trvalo než jsem ji prelouskala určitě už nebudu číst nic od tohoto autora

Jajiinka
24.10.2020 5 z 5

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Příběh knihy se odehrává na Slovensku v pohoří Tribeč. Je o muži, který pracuje na vyklizení a demolici starého domu. Jeho finanční situace není nejlepší, a proto ho velice zaujal trezor v prvním patře domu. Dozví se od kolegů, že budova je bývali blázinec. Najde svazek klíčů a když jsou kolegové pryč pokouší se dostat do trezoru. V trezoru najde jen staré papíry a gramofonové desky. Vezme jen papíry a rychle zavírá trezor, aby nebyl přistižen. Doma si čte zajímavosti z dokumentů, které získal a začíná mu to vrtat hlavou. Proto se v noci vkrádá opět do starého blázince a odnáší si gramofonové desky. Ty si poté doma hned pouští a zjišťuje, že je na nich zpověď jednoho z pacientů psychiatrické léčebny. Výpověď pacienta ho tak zaujme, že o pohoří Tribeč zjistí co nejvíce a spolu s dalšími lidmi jdou pohoří prozkoumat. Vrátí se skupina z tohoto pohoří? A pokud se vrátí, bude jejich mysl zdravá anebo dopadnou jako pacient Fisher?

Tento příběh byl uchvacující. Byla to má první audio kniha. A musím říct, že se mi to opravdu zalíbilo. Zprvu jsem se bála, že u poslechu budu ztrácet koncentraci a v příběhu se nevyznám, ale opak byl pravdou. Ovšem jsem si jistá, že i kdybych si to četla já sama tak jsem z toho unesená. Autor je naprosto brilantní vypravěč a příběh měl šťávu a napětí. Tajemno z toho vysloveně sálalo a opravdu mě to někdy doslova děsilo. Bála jsem se občas i nadechnout. Zvraty jsou dokonalé a příběh ucelený. I teď po přečtení knihy mám v sobě tolik emocí, že je pro mě důležité o tom povědět i Vám. Nejzajímavější na této knize je, že autor Jozef Karika zaznamenal vyprávění člověka, který mu tento děsivý příběh vyprávěl. Sám autor mnoho tvrzení ověřil a doplnil o vlastní zjištění. A tímto stvořil tuto dokonalou a zajímavou knihu.

Allena24
23.10.2020 4 z 5

Zajímavý námět i zpracování.

lenkavildomcova
23.10.2020 5 z 5

Tento žánr nemám ráda, ani nevím proč jsem si tu knihu půjčila, ale přečetla jsem ji jedním dechem. Super.

LenkaPet
19.10.2020 3 z 5

Hniha je určitě zajímavá, ale asi to není úplně můj styl. Měla jsem se bát a přesto, že nečtu tento druh knih, nebála jsem se, víc jsem se bála u filmu, přesto že se mi nelíbil. Na knize se mi nelíbilo, že se vše začalo dít až na konci a většina knihy celkem nuda.

madelaine
18.10.2020

Kniha mi přišla od začátku taková táhlá, byla taková nudná, budu se k ní muset někdy vrátit, protože jsem ji odložila.

Kája95
18.10.2020 4 z 5

V tomto příběhu najdete napětí, strach i spád.nic méně závěr se jeví jako zklamání.

Roubas
17.10.2020 3 z 5

Achjo. Hodně jsem se na Trhlinu těšil, protože jsem si říkal, že málokterý příběh mi může víc sednout (trocha horor, "reálné" pozadí atd.), ale nebylo to úplně ono. Ta seznamovačka s úvodem, je hrozně dlouhá. Chápu, je to třeba, ale já mám rád, když si knihu užívám od začátku dokonce a nemusím se prokousávat 70% knihy k něčemu, co za to stojí. Konečná třetina byla vtahující, napínavá a chvílemi i poměrně děsivá, na druhou stranu jsem se nemohl zbavit pocitu, že by Igorovi jedna mezi oči hrozně slušela. Je problém, když vás vypravěč a hlavní postava bytostně sere.

Arev122
16.10.2020 3 z 5

První polovina knihy mě nijak nenadchla, pořád jsem čekala na něco... Ale druhá část románu byla opravdu zajímavá, tajemná a i trochu hrůrostrašná.

Arev122
16.10.2020 3 z 5

První polovina knihy mě nijak neoslovila, pořád jsem čekala na něco.. Ale druhá polovina románu byla opravdu zajímavá, napínavá a tajemná i hrůzostrašná.

alibaba72
13.10.2020 4 z 5

Ze začátku se mně to líbilo, pak nějak ten prostředek už moc ne, dokonce jsem si říkal, že to snad nedočtu, ale pak se to otočilo a nešlo to nedočíst na jeden zátah.

TomHr
12.10.2020 4 z 5

Trhlina je takový kompilát několika motivů, které jsou do příběhu zapracovány někde organicky, jinde docela násilně. Celé první dvě třetiny jakože pravdivého příběhu musíme přetrpět mnohomluvné a rádoby kůl žvanění, se spoustou anglismů a neologismů, ale s chabým obsahem. Pozvolnou palebnou přípravu na strašidlácký závěr mám velice rád třeba u Kinga, ale u Kariky zkrátka nefunguje. Zejména když autor beze smyslu hromadí další a další motivy, aby pak některé (slibné!) zcela zapomněl rozpracovat. Proto taky místy vyprávění postrádá logiku.
Poslední třetina knihy je napsána velice dobře. Tady Karika teprve ukáže, jak ovládá spisovatelské řemeslo. Nenápadně stupňuje napětí, přitom hororové prvky dávkuje střídmě a mám pocit, že by se bez nich obešel úplně - zcela by stačil popis prostředí, ve kterém se hrdinové pohybují. Příběh postrádá nějaký vysvětlující závěr, ale ten jsem ani nečekal.

Lily101
10.10.2020 5 z 5

Hodně recenzentů pode mnou poslouchalo audio knihu. Já knihu četla a tak mě pohltila, že jsem ji za jeden den dočetla. Jsem spíš bojácná a tak dnes nevím, zda usnu, ale stálo to za to. Strhující a to i když Vás možná napadne, o co v knize půjde a závěr asi i od jisté chvíle čekáte, byť i ten trochu překvapí (v detailech, dá-li se to tak nazvat).

Limetkasknihou
09.10.2020 3 z 5

Trhlina tak tu jsem poslouchala v audio a pro mě to cele bylo strašidelní nepochopitelné a skvěle zároven ty zvukoví kulisy byly skvělí skvěle se to poslouchalo a kniha bavila:)