Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3870 3870

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

evineckY
06.10.2020 4 z 5

Doporučuji poslouchat audioknihu . Perfektně namluveno se zvukovou kulisou :-)

Vincenzoci
06.10.2020 4 z 5

Moje první setkání s tímto autorem, na doporučení, formou cz audioknihy. Chvílemi mi ale přišlo, že je možné udělat i z popisu lesa "horor" a jindy zase to znělo, jak čtení počasí v novinách a to je tam extra vypětí situace! Nicméně mohu doporučit, hlavně audioknihu třeba kolem 22hod na tu správnou atmosféru! :-D

DK197
05.10.2020 5 z 5

AUDIOKNIHA CZ: Já prostě miluju, jakým stylem Karika píše. Vymačká děs z naprosto obyčejných věcí. A to mě nutí pak v noci svítit a zírat do stropu - částečná nadsázka. Sice jsem po knížce sáhla omylem, protože strašidelné knížky podle skutečnosti zásadně nečtu (mám naplánovanou jen jednu výjimku), ale natolik mě to upoutalo hned od začátku, že jsem nedokázala knížku vypnout. Intenzivní, tísnivé. Skvělé. Na Tribeč budu myslet ještě dlouho... Rušil mě jen hudební doprovod.

Všimněte si prosím, že hodnotím českou zkrácenou verzi (také omylem). Ta má totiž přeš 4 hodiny, zatímco slovenský audio originál přes 11 hodin. Absolutně nechápu, proč to takto udělali a je mi tedy bohužel jasné, že tam spoustu věcí chybí. Což znamená, že si ji někdy pustím ještě jednou - slovensky - a pak ohodnotím znovu. Až to udělám, je možné, že to ovlivní hvězdičky a hodnocení i u této varianty knihy. I přesto - pokud chcete kratší verzi, nebo nemáte rádi jazyk našich sousedů - tuto českou adaptaci - či jak to nazvat - velice ráda doporučuji.

DanaKa81
28.09.2020 4 z 5

Thriller o záhadném mizení osob ve slovenském pohoří Tribeč. Vím že se nejspíš do tohoto krásného pohoří nikdy dobrovolně nepodívám, zatím mně bohatě stačil poslech výborně namluvené a napínavé audioknihy Trhlina.

zuzca.h
28.09.2020 4 z 5

Krásně vystavěný příběh, který chytne a nepustí. Založený na příbězích o mizení lidí. Napínavé a strašidelné to rozhodně, protože největší strach má člověk z obyčejných věcí. Takže až uslyšité absolutní ticho teda vlastně neuslyšíte nic zůstaňte stát a počkejte až to odezní jinak zažijete jízdu. Autor má dar slova a to se o mnoho autorech říc rozhodně nedá. Takže si rozhodně přečtu jeho další díla.

wooloong
25.09.2020 5 z 5

(SPOILER) "Nejhorší je hrůza z obyčejných věcí."
Tak to byla jízda, vážení. Poslední dobou jsem přečetla několik hororů a žádný mě nedokázal vyděsit. Ani Kingovy obří krysy, ani duchové, ani příšery a ani hektolitry krve. Ale tahle knížka mě fakt dostala. Ano, přesně tak. Nejvíc vás dokážou vyděsit právě ty nejobyčejnější věci - ne duch, ale chlapík na fotografii, zápis ve vrcholové knize, skutečnost, že seběhnete z kopce a jste na známém místě, ale o kilometry jinde než byste měli být, obyčejné dveře ... ale to už bych prozradila příliš. Autor umí skvěle vystihnout pocity vyděšeného člověka ... stará vila a vysoké křeslo otočené od vás, ve kterém může někdo sedět. Pro mě asi nejděsivější okamžik příběhu.

Navíc autor nestaví svůj příběh na vlastní fantazii, ale na reálném základě. Ano, ve slovenském pohoří Tribeč opravdu mizí lidé a Slováci mu přezdívají Bermudský trojúhelník.

Trochu mi vadil překlad. Čeština a slovenština jsou si tak blízké, že občas v překladu ulítne nějaká ta koncovka, obrat, slovosled. Nejvíc mě vytáčel často opakovaný turistický (lesní) chodník místo cesta.

Fonendoskop
17.09.2020 5 z 5

Kniha, která mi nedala spát. A taky mi nedovolila zacházet daleko do lesa. Vzrušení, strach a touha po zjištění, jak to vlastně všechno dopadne, mě držely u knihy až do samého konce. Skvěle napsané, přestože zpočátku se to tak nejevilo. Doporučuji.

P. S. Akorát pořád nevím. Je to skutečné, nebo tak moc dobře zpracované?

evelýny
13.09.2020 3 z 5

Tajemné pohoří Tribeč, záhadné mizení osob. Bermudský trojúhelník Slovenska.
Mlha přede mnou, mlha za mnou...
Jediná trhlina, úzká jako vlásek a dvě a dvě už nejsou čtyři.
Živé ticho s očima útočí.
Tribeč vám pomalu zalézá pod kůži.
Naše identita se hroutí…
Kde vlastně jsem...?
Kdo vlastně jsem...?
Davide!!! Ozvěna, která se rychle ztrácela...
A poslední v řadě mizí nejčastěji.

Moje první setkání s autorem. Chvíli jsem si myslela, že tento příběh nebyl napsán pro mě. Ale konec mě přesvědčil o opaku. Konec se mi opravdu líbil. Respektivě líbil se mi způsob vyřešení příběhu, neboť jsem si celý čas poslechu říkala, co s tímto příběhem Karika zamýšlí, kam jej v konci posune?
Ale nevím, zda bych dočetla, kdybych neposlouchala audioknihu.
Od teď si budu dávat pozor kudy jedu a kam jedu.
A rozhodně již nikdy nikde nepůjdu poslední...

P.S.: Zdravím vás, lesy, hory. Z duše zdravím vás...

Erizzani
10.09.2020 5 z 5

Tato kniha mě hodně bavila. Určitě doporučuji :-)

Aileena
10.09.2020 4 z 5

Trochu rozporuplné pocity. Poslouchala jsem jako audioknihu, kde dokreslující zvukové kulisy, spolu s vydařenou četbou Josefa Kaluži hodně přispěly k zážitku. Utíkalo by to asi hůř, kdyby byla četba na mně. Možná lehčí úpravy ohledně nějakého opakování, by knížce dodaly větší šmrnc. Jen první dojem, každopádně jsem čekala, jak autor zvládne závěr spolu s vyvrcholením celého příběhu a byla jsem hodně spokojená. Celkově s ohledem na žánr bych doporučila.

Swiss
10.09.2020 5 z 5

Jedna z mála knih, kde mi tolik nevadí, že nemá konec.

Rou
08.09.2020 4 z 5

Knížka se skvěle četla, autor udržuje čtenáře v napětí. Zajímavý námět i zpracování.

MíšaS.
28.08.2020 3 z 5

Nemohu si pomoci, ale ani tato kniha mě nijak zvlášť nezaujala. Sice je to o něco lepší než Tma, ale ani tady se u mě nedostavilo zaujetí příběhem. V podstatě jsem to přečetla a bylo mi úplně jedno, jak to skončí a co se stane s postavami.
Další knihy od autora už asi číst nebudu.
Nevím, jestli je to tím, že mám z dřívějška nakoukané horory apod. a tak mi hororové knihy přijdou jako výcuc z filmů, nebo prostě jen autoři neumí udělat tu správnou atmosféru, která vtáhne do děje i mou otrlou dušičku :)

tichoslapek_
27.08.2020 3 z 5

Nepřekvapilo ale ani neurazilo. Ty čtyři hodinky uběhly jako nic. Velké plus má u mě Josef Kaluža, který knihu velice poutavě načetl.

ViolettaCh.
22.08.2020 2 z 5

No nevím, nevím, co si o tom mám myslet. Každopádně mě kniha tohoto oslavovaného autora neoslnila. Ani není zřejmý literární útvar, který autor zamýšlel. Jsou tu prvky literatury faktu (citace ze záznamů výpovědi ztracené a pak nalezené, avšak pomatené osoby) a souběžně běží vlastní příběh autora resp. vypravěče a jeho přátel. Je to moje první kniha tohoto autora, tak možná dám šanci i něčemu dalšímu od něj, abych si udělala ucelenější názor.

hanavka
19.08.2020 3 z 5

Knihu jsem si vybrala v rámci Čtenářské výzvy. Tento žánr normálně nečtu, takže pro mě byla spousta věcí, které zde znalci thrillerů/hororů kritizují, funkční a musím říct, že jsem chvílemi měla slušně nahnáno. Především na mě fungovalo upozorňování, že situace bude horší a horší.

Konec mi ale nepřišel děsivý vůbec, spíš jako jediné možné vyústění situace a ačkoliv povaha zakončení jako taková děsivá je, její podání nikoli.

SPOILER - Bohužel mi posledních pár stránek neumožní si knihu do výzvy přidat - téma č. 5.

hanzmb
18.08.2020 4 z 5

Proti Tmě a Strachu v této knize snížil autor laťku. Teda jen co se týče horského prostředí. Z Malé Fatry a Choče se přesouvá k Nitře na Tribeč. Co se týče literární kvality je tomu naopak. Ve výše jmenovaných knihách to sice fantasticky rozjel, ale pak mu došel dech a musel si pomáhat fantasy prvky, aby to nějak vysvětlil/nevysvětlil. Tady to dokázal dotáhnout do konce v plném napětí a navíc nabídl čtenáři 2 solidní vysvětlení. I když to jedno je trochu z jiných sfér, nejedná se naštěstí o žádné staré božstvo. Až nedokážu vylézt na Rozsutec a Velký Choč, určitě se podívám na Tribeč.

karin4338
17.08.2020 5 z 5

Zaujímavý príbeh. Trošku zmatok mám z paralelných svetov, pretože kedykolvek nad tým rozmýšlam, tak sa zamotám. Zo mna fyzik nebude, na to proste nemám bunky. :D ale inak super. :)

Mateo67
11.08.2020

Tak toto jsem nedala. Prvních 90 poctivě protrpěných, dalších 90 stran nepoctivě prolistovaných, zbytek stran nechaných svému osudu. Na knize mě nebavilo vůbec nic. Pocit, že je vám další osud hrdiny či vývoj děje úplně ukradený, nemívám často. Většinou se s tím i přesto nějak poperu. Tady se mi prát nechtělo ani za mák. “Zježené chloupky a mráz projíždějící po zádech”” při čtení závěru ráda přenechám ostatním.

uNo
08.08.2020 4 z 5

Výborný, čtivý a celkem objektivně převyprávěný příběh, ve kterém je pro zážitek z četby lepší záhadám věřit. A jestli mohou případné drogy posunout chápání příběhu trochu jiným směrem, pak jsou tu ještě ostatní "záhadné případy".
Ještě technická poznámka k českému elektronickému vydání (epub): oproti slovenské verzi (epub), kterou jsem měl k dispozici, v českém překladu chybí poznámka ke knihám Paulides David-Missing 411, je přidaná poznámka č. 12 (s internetovým odkazem), která ovšem směřuje na nesprávné místo v textu a vypadl odkaz na video ze silnice č. 65. A pak už jenom nějaké gramatické chyby.