Tři dny, dvě ženy, jedna opice a smysl života
Karolien Notebaert
Tři dny, které Marii změnily život – s láskou ilustrované autorkou Marie si plní velký sen: společně se svou matkou, neurovědkyní, putuje tři dny po Wicklow Way, dálkové trase v Irsku. Během této cesty se mezi nimi rozvine rozhovor o tom, proč je všechno propojeno s našimi myšlenkami. Matka jí jednoduše a srozumitelně vysvětluje, jak funguje mozek, odkud se berou naše myšlenky a proč mají tak velký vliv na náš život. Na pozadí malebné irské krajiny Marie pochopí, jak je důležité umět se v klidu a správně rozhodovat a naplnit co nejlépe svůj potenciál.... celý text
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2023 , KazdaOriginální název:
Drei Tage, zwei Frauen, ein Affe und der Sinn des Lebens
více info...
Přidat komentář
Kniha o fungování mozku, myšlenkách a jedné ukecané opici... Další dílko z osobního rozvoje, které se mi dostalo do rukou a které mě hodně zaujalo.
Ne každému však tato kniha sedne - veškeré poznatky se totiž dovídáme z netradiční konverzace mezi matkou a dcerou. Z mého pohledu to ale nepůsobilo zvláštně nebo rušivě. Vše bylo dobře a srozumitelně vysvětlené a mimo to se tu vyskytují i jednoduché náčrtky, které dopomáhají k lepší představivosti dané problematiky.
Takže za sebe jsem byla velmi spokojená a pokud vás toto téma zajímá, určitě dejte knize šanci.
A jen tak mimochodem - ta hádanka mi pěkně zmátla mozek.
Kniha o pozitivním myšlení, o tom, jak myšlenky ovlivňují naše skutky a ty potom nad charakter a osud.
Jak už komentáře přede mnou zmiňovaly, v knize je určitá škrobenost, která může lézt na nervy. Dokonalá, zvídavá dcera, matka, co ví vše a umí vše vysvětlit.
Jenže kniha má klasickou strukturu filozofického spisku, kdy zkušený učitel vede inteligentního žáka. Takže proto je tam určitá názorná a modelová umělost. Jako třeba setkání s vyhořelou právnickou Christinou, které podtrhuje to, co bylo řečeno. Možná je to tím, že je motivační text zasazený do skutečně existující krajiny. Tím je jeho umělost ještě zdůrazněna.
Jednu hvězdu dávám, protože motivační knihy je dobré vnímat jako mantru. Všechny se zabývají tématem, jak žít lepší a plnější život, a čtením a opakováním se můžeme sami posunout dále.
Druhou hvězdu dávám za pěkné ilustrace a názorné obrázky mozku a za vysvětlení, jak mozek reaguje na emoce a stres.
A ta třetí je za to, že bychom se měli stát nejlepší verzí sebe samé.
A pokud nás k tomu tato knížka aspoň popostrčí, tak svůj účel splnila.
No... Líbilo by se mi to, kdyby to nebylo tak... Hrané. Nevím, jak to popsat... Všechno bylo totiž úžasné - dcera neustále zvědavá, matka nevyčerpatelná studnice moudrosti... Chápu, jaký byl záměr autorky, ale v tomhle případě příliš tlačila na pilu. Možná by udělala líp, kdyby spíš napsala odborný text než beletristicky laděný příběh, o tom, jak se matka s dcerou objímají, pusinkuji, usmívají se na sebe a na výletě je jim neustále skvěle... Na mě příliš nátlaková kniha.
Putování Wicklow Way v Irsku mě ke knize lákalo, avízovaná motivace, inspirace a hledání zapomenutého potenciálu spíše varovala.
Ty obavy byly oprávněné, rozhovor matky s dcerou byl opravdu velmi škrobený, málo uvěřitelný. A to opakované popisování trailu jako téměř liduprázdné pustiny není na místě, vzhledem k blízkosti Dublinu i dostupnosti jednotlivých úseků cesty autem je tato oblast zalidněná celoročně. Obrázky jsou pěkné, styl psaní jednoduchý. A možná jsem jen malinko alergická na to koučování, tedy můj špatný výběr knihy.
Dostala jsem na ni tip po přečtení knihy Les, čtyři otázky, život a já. A musím říct, že mi nesedla tolik. Rozhodně má co říct. Neurověda mi není cizí, některé myšlenky se mnou velmi zarezonovaly, ale nepřišel nějak "wow" efekt. Poněkud mě řešilo putování žen, které mě vždycky jakoby vyrušilo z přemýšlení o předávaných poznatcích. I tak je ale kniha moc fajn a možná se do ní za čas pustím znovu. Proto ****.
Zajímavá utlá knížka, krásné ilustrace. V knize mě zaujalo několik myšlenek na téma mozek a jeho fungování. Ale trošku mě zklamal závěr, který měl být vyvrcholením debaty mezi dcerou a matkou. Také mi tam chyběla odpověď na některé myšlenky, které načaly. Ale pro ty, kterým je téma nové, to není špatný úvod.
Tato kniha je velkým překvapením. Setkáváme se tu s Marií a její matkou. Putují po krásách přírody a u toho řeší pro mě zajímavé téma a to sílu myšlenek, jak funguje mozek a jak můžeme ovlivnit to, co cítíme a co si myslíme. Taky nám vysvětlí autorka tu opici v názvu knihy. Je to krásné propojení přírody, pouta matka dcera a taky vědy. Doporučuji všem, kdo chtějí o mozku vědět více. Za knihu děkuji nakladatelství Kazda.
7. Les, čtyři otázky, život a já
Jen co jsem knížku otevřela, jsem začala cítit, že tato je přesně pro mě. Je to o matce dvou dětí, manželce, která se cítí tak nějak vyhořelá nejen z práce, ale i doma. Osud ji zavede na oblíbenou mýtinu, kde se seznamuje se starou paní. Tady si předávají důležité informace nejen o způsobu nahlížení na život, ale taky na to, že když se správně zeptáš, odpověď ucítíš sama v sobě.
Dál mě samozřejmě dostala obálka, ilustrace a styl psaní. Jemné, krásné, povznášející.
Text je rozdělen jakoby na kapitoly, ale myslím, že informace a podání a fakt, že jde o 120 stran, vám nedovolí přestat. Prostě si to přečtete u kávy nebo v delší frontě. A na konci se budete usmívat.
Karolien Notebaertová v knize "Tři dny, dvě ženy, jedna opice a smysl života" přináší jedinečný příběh o putování irskou krajinou, kde se mísí osobní zážitky s vědeckými poznatky. Příběh sedmnáctileté Marie a její matky, neurovědkyně, je nejen krásnou cestou po Wicklow Way, ale také hlubokou introspektivní výpravou do nitra lidské mysli. Diskuse o fungování mozku a vlivu myšlenek na naše rozhodování jsou podávány srozumitelně a s citem, což činí knihu přístupnou a inspirativní i pro laiky.
Přestože dialogy mezi Marií a její matkou občas působí trochu uměle a situace jsou místy idealizované, kouzlo irské krajiny a hluboké myšlenky o smyslu života a osobním rozvoji tuto drobnou vadu vyvažují. Ilustrace doplňující text pomáhají lépe pochopit složité vědecké koncepty a dodávají knize další rozměr. Celkově je "Tři dny, dvě ženy, jedna opice a smysl života" hodnotným příspěvkem k literatuře osobního rozvoje, který motivuje čtenáře k introspekci a hledání vlastního potenciálu.