Tři kontra gestapo
Petr Kettner , Ivan Milan Jedlička
Historická reportáž, která rekonstruuje činnost zpravodajské, sabotážní a diverzní skupiny Balabán, Mašín, Morávek. Fotografie J. Bendl, P. Kettner, J. Kopecký, archiv autorů a J. Čvančary. 216 stan + 32 stran fotografické přílohy. 3. vydání, v Albatrosu 1. vydání.
Přidat komentář
Velmi kvalitní literatura faktu o slavné trojici odbojářů, kteří patřili do odbojové organizace Obrana národa. Monografie historiků Čermáka (o Morávkovi) a Petra Koury (o Balabánovi) jsou přece jen o něco lepší, podle mě se jedná o nejodbornější práce na dané téma. O Josefu Mašínovi starším se lze hodně dozvědět z některých titulů věnovaných především příběhu jeho synů Josefa mladšího a Ctirada. Ano, chybí odborná publikace věnovaná podrobně všem "třem králům", ale je otázka, kolik nových informací by obsahovala, vzhledem k tomu, co na dané téma napsali zejména Čermák a Koura. Pokud hledáte spíše něco méně odborného, ale zároveň i seriózního, o Balabánovi, Mašínovi a Morávkovi, potom je kniha Kettnera a Jedličky tím pravým. Howgh!
Pěkné shrnutí činnosti legendární skupiny Tří králů, možná i čtyř, když k nim počítáme Františka Peltána. V knize jsou velmi zajímavé komentáře pamětníků. Knize trošku škodí, že autoři neměli přístup k takovým informacím, jaký mají dnešní badatelé.
Pěkně zpracované informace o domácím odboji v letech 1939-1942, zejména o Třech králích, v časové posloupnosti se vsuvkami vzpomínek zúčastněných a přeživších. Dokumentaristická práce autorů pro laického čtenáře bez zbytečností!
Je až s podivem, že skupina Tří králů se za celou polistopadovou éru nedočkala poctivé odborně napsané historické práce, zároveň však vyšlo hned několik historických románů (včetně jednoho komiksu) zpracujících téma skupiny Balabán-Mašín-Morávek beletristickou formou. Těžko říct, proč tomu tak je ... snad nedostatkem pramenů, snad pocitem historiků, že k odbojové skupině Obrana národa bylo řečeno již vše. A tak asi jedinou knihou věnující se skupině jako celku, která ovšem stojí kdesi na pomezí historické práce a beletrie, je letitá Tři kontra gestapo. Ta vyšla poprvé již v šedesátých letech a po roce 2003 byla mírně upravena. Stáří knihy je v textu dost znát a ani aktualizace jí moc nepomohla. Řada zde uváděných faktů je nepřesných či přímo fabulačních a některá opakují zažité mýty, které byly později vyvráceny. Na druhou stranu je čtivě napsaná a přináší ucelený pohled na akce jedné z nejodvážnějších skupin první fáze odboje proti nacistické okupaci. Tím pádem nezbývá než dát plné hodnocení, přečíst si monografie Balabána a Morávka, které v nedávné době vyšly, doplnit je Padevětovým Průvodcem a doufat, že někdo tuhle díru v české historické literatuře faktu zaplní ...
Vyborna kniha, hlavne na tu dobu. Je tam vsak citit dobu, v ktorej bola napisana. Napriklad je dokazane, ze Vanek nebol uplne cisty, avsak po vojne ho komunisti obhajili.
Neuvěřitelný skvost. Hrdinství a vlastenectví se nedá než obdivovat. A je skoro strašidelné číst poslední řádky a uvědomit si, že v době psaní knihy si zločinci stále vesele žili a dál nás nenáviděli.
Nejcennější kousek v knihovně, jaká radost, když se mi povedlo knihu získat. Skuteční hrdinové své doby, zvrácené doby, ačkoli jim šlo každý den o život, s neztrácejícím smyslem pro humor dokázali vzdorovat nepřátelské zlovůli. Pro mě osobně největší hrdinové 2. odboje, jaká škoda, že se o nich tak málo ví, že málokomu něco řeknou jejich jména a činy...
.
Rozhodně souhlasím s komentářem níže. V knihovně jsem vyhmátla tuto knihu a jedním dechem ji přečetla a pak se k ní ještě vracela a na internetu dohledávala další informace. Vůbec jsem netušila, co všechno němcům prováděli, jak byli vzdělaní, stateční, pro mě to jsou největší hrdinové a vlastenci.
Pokud Marwine čtete tento můj canc, doporučuji k přečtení knihu Zatím dobrý od Jana Nováka. Jednak tam je
strhujícím způsobem popsána celá životní etapa pplk. Josefa Mašína a pak hlavně pokračující příběh života jeho rodiny. Útěk jeho synů do západního Berlína a osudy všech lidí okolo nich až do současnosti. Strašná 50. léta. Ještě teď mi běhá mráz po těle. Knihu Zatím dobrý přečtete jedním dechem a ještě hodně, hodně dlouho budete mít o čem přemýšlet, já nad tím i brečela.
A tehdy štábní kapitán Morávek, utíkaje před bandou rozběsněných gestapáků zakopl o šavli, podjela mu gumotextilová kopačka značky Bardějov a on spadl přímo do růží u památníku padlých rudoarmějců.Než se stačil vyprostit z ostnatých keříků, které nemilosrdně svíraly jeho tepláky s lampasem, přiskočil Hajdrych a zákeřně ho střelil lukem do zad, až zelený špunt na konci otráveného šípu zaduněl o hrdinovo tělo.
"Seš mrtvej a teď budu Morávek já, a ty budeš Němci." dožadoval se Hajdrych
"Ani náhodou, prcku, teď budu já partyzán a ty budeš esesáci a já tě zastřelim při osvobození Prahy!"
!!Pozor, tyto úryvky nejsou součástí knihy, jedná se o vzpomínky z dětství.Osoby a děj nejsou vymyšlené!!
Měl jsem štěstí, že když jsem se jako malý chlapec zeptal otce, jestli by mi nedoporučil nějakou knihu, ihned sáhl do knihovny pro Tři kontra gestapo.Po jeho nudné přednášce o hrdinech našeho národa jsem si zalezl s knížkou do kouta a za pár hodin už jsme si hráli na B+M+M. Byl jsem nejmladší v ulici a tak když jsem ostatním vypověděl děj úžasné knihy, dostal jsem automaticky roli gestapáka, esesáka atd.
Myslím, že to byl svým způsobem obrovsky upřímný hold třem hrdinům z knihy, když se stali na dlouhý čas součástí našeho dětského života. Byli v jedné řadě s Vinnetouem, Athosem,Černým korzárem a Vítězslavem Ledererem (další kniha od mého otce se totiž jmenovala "Utěk z tábora smrti").
Kniha Tři kontra gestapo mi dala hrozně moc.Už v dětství zasela do mého mozku semínka vlastenectví, úcty k opravdovým hrdinům a hlavně bezmeznou touhu zjistit, jak to tenkrát opravdu bylo.Tři králové B+M+M jsou dodnes pro mě jedněmi z nejvýraznějších hrdinů naší historie.Tuto knihu stojí za to přečíst a pak se nad ní zamyslet.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) Tři králové Josef Balabán, 1894-1941 Václav Morávek gestapo Josef Mašín, 1896-1942
Ačkoliv jsem tuto knihu měl v knihovně již delší dobu, tematicky mě k jejímu přečtení navnadil román Dalibora Váchy M+B+M.
Mám-li tyto dvě knihy alespoň zevrubně srovnat, pak u mě historická reportáž pánů Kettnera a Jedličky jasně vyhrává. Činnost odbojové skupiny Tří králů je zde popsána mnohem zajímavěji, přehledněji a čtivěji. Kniha je doplněna nejen vzpomínkami očitých svědků a pamětníků, ale i fotografickou přílohou. Pro přehlednost rovněž oceňuji seznam zkratek a vysvětlivek.
Jediným neduhem této knihy je rok jejího vydání (2003), tudíž v knize nejsou obsaženy výsledky nových historických výzkumů a na některých místech (zejména poslední hodiny života Václava Morávka) tak autoři pouze uvažovali a fabulovali. I přesto jde o velmi kvalitní dílo.